Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Szkło do maski spawalniczej jako filtr ND

    Witajcie.
    Obmyśliłem plan na wygodne używanie szkła do maski spawalniczej jako filtra ND. Mianowicie szklarz mi wytnie okrąg i zamocuję go w osłonie przeciwsłonecznej. Będzie go łatwo zamontować na obiektyw.
    Problem jest w tym, że nie wiem jakie szkło odpowiada jakiemu filtrowi ND. Ma ktoś gdzieś jakieś zestawienie?
    Albo dla przykładu. Zdjęcie bez filtra jest zrobione przy 1/2500s i jest odpowiednio naświetlone. Zdjęcie ze szkłem żeby było tak samo naświetlone musi być robione przy 5s. Pytanie jakiemu filtrowi ND odpowiada to szkło. Z moich obliczeń by wynikało, że czas wydłużył się 12500 razy. Czyli filtr miałby być trochę więcej niż ND4.0 (ND4.0 wydłuża czas 10000). Dobrze to obliczam?

  2. #2

    Domyślnie

    Liczysz dobrze. Przykładowy filtr będzie odpowiadał oznaczeniu NDx12500, albo w innym zapisie ND 4.1 (ta liczba to po prostu logarytm o podstawie 10 z 12500).
    Co do właściwości optycznych się nie wypowiadam, w każdym razie można się spodziewać zafarbu

  3. #3

    Domyślnie

    Wiem, że szkło do maski spawalniczej daje zafarb zielony. Ale obróbka rawa i dobór odpowiedniego balansu bieli to zlikwiduje, ewentualnie w ostateczności desaturacja.
    Jednak przydałaby się jakaś tabela gdzie będzie zestawienie różnych szkieł do masek z różnymi filtrami ND.

  4. #4

    Domyślnie

    tylko po co? filtry nd nie są tak drogie, aby tak kombinować

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szczemp Zobacz posta
    Jednak przydałaby się jakaś tabela gdzie będzie zestawienie różnych szkieł do masek z różnymi filtrami ND.
    To Ci raczej nic nie pomoże, mam dwie takie szybki z oznaczeniem DIN10 i różnie przyciemniają a koszt 4zł to niewiele.
    D300, F90x, F401: S17-50, N70-210/4, N35-105
    Praktica MTL 5B, MTL 3 : Helios 44m-4, Revuenon 135 2.8. Pentor 28 2.8, Domiplan 50 2.8
    Zorka 4, Fied 5, Smiena Symbol, Lubitel 166 U, Agfa Isolette II

  6. #6

    Domyślnie

    Tylko magik i to prawdziwy usunie zieloną barwę ze zdjęcia przez szkło z maski spawalniczej.
    To szkło nie jest lekko barwione, a jest zielonym filtrem przepuszczając tym określony zakres widma światła.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maniekk Zobacz posta
    tylko po co? filtry nd nie są tak drogie, aby tak kombinować
    Jak mnie wk..wiają takie odpowiedzi. Czy to w jakimś stopniu nawiązuje do mojego pytania? Czy widzisz żebym pytał czy filtry są drogie? Albo czy pytam czy warto kombinować?
    Ić być cymbałem gdzie indziej.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jasin Zobacz posta
    To Ci raczej nic nie pomoże, mam dwie takie szybki z oznaczeniem DIN10 i różnie przyciemniają a koszt 4zł to niewiele.
    Wiem, że to koszt niewielki i w najbliższym czasie kupię takie szkiełko. Będę kombinował.

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Tylko magik i to prawdziwy usunie zieloną barwę ze zdjęcia przez szkło z maski spawalniczej.
    To szkło nie jest lekko barwione, a jest zielonym filtrem przepuszczając tym określony zakres widma światła.
    A Ty skąd żeś się urwał? właśnie wczoraj z kumplem testowaliśmy jedną taką maskę.
    Tak wygląda zdjęcie z szybką:
    a tak po przepuszczeniu przez rawtherapee z ustawieniem tylko balansu bieli na automatyczny.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szczemp Zobacz posta
    A Ty skąd żeś się urwał? właśnie wczoraj z kumplem testowaliśmy jedną taką maskę.
    Sprawdzaliście maskę z filtrem spawalniczym, czy z barwionym szklem??

    Tak się składa, że mam 5 różnych filtrów do masek (o różnym stopniu filtrowania) i z żadnego nie da się odzyskać poprawnych kolorów.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    Na szybce było napisane, że to filtr.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •