Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 17 z 17
  1. #11

    Domyślnie

    A i odnośnie aparatu do owadów to lasery IR są poza moim zasięgiem bo za drogie do eksperymentów, co nie zmienia faktu ze fajna zabawka... tylko czy ktoś by tego używał ?

    Wyzwalanie aparatu laserami jak tamten pan zrobił nie jest trudne, tylko części drogie :/

  2. #12

    Domyślnie

    ok wiec slider...
    pytanie do kolegi kazzi i innych zainteresowanych sterownikiem do slidera.

    jakie funkcje


    - w skrypcie trzeba zdefiniować ile kroków potrzeba na cały przejazd później dorobię w ustawieniach sterownika ekran który pozwoli to odczytać i każdy zainteresowany sam sobie to wklepie do skryptu.

    na razie zrobiłem menu do niego są w nim zawarte takie ekrany:

    1.
    ustawianie co ile kroków ma być zdjęcie
    sterownik sam oblicza ile zdjęć wyjdzie na przejazd

    2.
    ustawienie czasu na jaki wózek się zatrzymuje dla wykonania zdjęcia
    zakres 0-10 sek domyślnie 1 sek.

    3. ustawienie prędkości przejazdu
    sterownik sam oblicza i podaje ile przy danym ustawieniu zajmie przejazd (np. 2h40m34s)

    ---------------------------------------------------------------------
    do napisania

    4.
    kierunek posuwu + ruchy ręczne


    5. ekran wykonawczy


    czekam na uwagi propozycje.

    sterownik pisany pod drivery silników z wejściami STEP i DIR czlki takie jak w maszynach CNC i REPRAP

  3. #13

    Domyślnie

    Widzę,że bardzo ambitnie podchodzisz do tematu. Tak w zasadzie to nie mam uwag, jedynie co można by było zmienić to, wydłużyć czas postoju między klatkami. Wdziałem sporo
    filmików robionych w nocy i w takich warunkach czasy ekspozycji bywają dłuższe więc przydało by się minimum 30 s, a nie zaszkodziło by i dłużej.Z moich teoretycznych obliczeń wynika,
    że dla silnika 200 kr/obr, który będzie przesuwał wózek za pomocą paska i koła zębatego o średnicy 12mm osadzonego na osi silnika, potrzeba ok 5 kroków dla przesunięcia
    wózka o 1 mm. Wydaje mi się,że taka rozdzielczość będzie wystarczająca. Wszystko jednak zależy od konstrukcji mechanicznej bo widziałem też slidery z napędem za pomocą śruby.
    Te 12 mm średnicy koła zębatego to średnica najmniejszego koła jaki udało mi się kupić z paskiem zębatym dla niego. Na razie walczę z konstrukcją mechaniczną, bo szynę
    z wózkiem chcę zrobić z tego co posiadam w domu i nie wydawać wielkich pieniędzy np na szynę IGUS-a. Pomału chyba też zacznę zamawiać elementy elektroniczne bo widzę,
    że Arduino daje o wiele większe możliwości niż prosty sterownik.

  4. #14

    Domyślnie

    To może zmienić ustawianie zamiast w krokach dać na mm. tylko trzeba by było tez z góry podać ile kroków wychodzi na 1mm, ale w użytkowaniu było by bardziej praktyczne, bo chyba lepiej sobie wyobrazić zdjęcie co 10 mm
    niż co 50 kroków ;p

    Ale to się zmieni później na razie chce odpalić i sprawdzić czy działa...

    Odnośnie zakresu zwiększę go do 60 to tylko zmiana 2 liczb w skrypcie.

  5. #15

    Domyślnie

    Hej,
    też kombinuję coś takiego.

    Chcę zrobić obrotnicę z małego urządzenia PTZ ( od kamer do monitoringu).
    Jest tam silnik krokowy i mocowanie do aparatu. Trzeba tylko wymienić sterownik.
    Myślę, że do wakacji będzie działać.

    Poszedłem też w nieco innym kierunku.
    Aparaty które mają odpowiednie parametry są zwykle drogie.
    Postanowiłem wyszukać coś taniego co nie będzie dużą stratą w przypadku zalania, zniszczenia, zagubienia.
    I co można w warunkach domowych przerobić.
    Mój wybór padł na Nikona L-29 - zabaweczka którą można bez problemu otworzyć.
    Wstawiłem tam timer (interwalometr) ze stałym krokiem 10 sekund.
    Wystarczył mały procesorek ATTiny 13 bez żadnych dodatkowych elementów.
    Obsługa proścutka.

    Aparacik oczywiście sporo wad. Ale bije na głowę ceną. Ok 200 PLN.
    Można bez obawy eksperymentować.
    Tu link do filmiku z przeróbki : https://youtu.be/Cc0-C5GwOx0

    i kilka próbek : www.port.az.pl

  6. #16

    Domyślnie

    Witam sterownik wózka do "time lapse" gotowy.
    Ustawienie pod śrubę 1 mm = 1 obrót
    Wyzwalanie aparatu (Nikon D60) za pomocą IR.

    FILM
    https://youtu.be/txHGQe5YAFU

  7. #17

    Domyślnie

    wygląda ciekawie, pokaż efekty :>
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •