Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie Uważaj, co fotografujesz w UK...

    ...i co potem chcesz z tymi zdjęciami zrobić.

    O co chodzi? Już wyjaśniam, mimo, że dla mnie jest to lekki szok, ale po przewertowaniu internetu okazuje się, że nie jest to jakieś stare prawo, ale obowiązujący przepis dość restrykcyjnie egzekwowany, bo jakiś czas temu "nasz bohater" wymusił usunięcie bodaj 10 tysięcy zdjęć z różnych stocków.

    W UK są dwie organizacje zajmujące się opieką nad zabytkami, zamkami, ciekawymi miejscami, ogrodami i całą resztą elementów krajobrazu. Pierwsza z nich to English Heritage, do której nie mam najmniejszych zastrzeżeń, bo nie uzurpuje sobie prawa właśności do krajobrazu, którego elementem jest np. zamek, albo kościół będący pod jej opieką.

    Zupełnie inaczej jest w przypadku National Trust, który gdzieś głęboko na swojej stronie www z biblioteką zdjęć z miejsc, którymi się opiekuje ma napisane:

    The National Trust does not permit photography or filming at its properties for commercial use or for reproduction in any form without consent from National Trust Images. Images taken at NT properties may not be submitted to photo libraries, agencies or on-line providers or provided directly to image buyers.

    Co w wolnym tłumaczeniu oznacza, iż jak zrobiłeś zdjęcie, to najlepiej go nikomu nie pokazuj, bo się narazisz, gdyż każda publikacja zdjęcia w internecie jest już formą "reprodukcji". Nie wspomnę tu o pomyśle sprzedawania canvasów, czy innej formie przelewania treści cyfrowej na papierową (choćby kalendarze, czy widokówki).

    Spór trwa, niejasności jest cała masa, bo wg. prawa każde zdjęcie krajobrazowe wykonane z terenu/miejsca publicznego może być wykorzystywane do celów komercyjnych. Na chwilę obecną stanowisko NT jest takie, że zdjęcia z ich obiektów mogą być jedynie prezentowane w serwisach takich jak Flickr, FB i tym podobnych, ale nie mogą trafiać na stocki, czy w inne miejsca o charakterze komercyjnym.

    Także podczas fotografowania w UK z zamiarem komercyjnego użycia fotek upewnijcie się, czy przypadkiem nie macie w kadrze czegoś, co należy do National Trust.

    Próbowałem wygrzebać gdzieś informacje jak to się ma do Lake District, czy choćby...klifów w Dover, bo one też podlegają pod NT.

    Paranoja jakaś - wiem, ale myślę warto to mieć na uwadze.
    Ostatnio edytowane przez SerU ; 30-01-2015 o 19:22
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  2. #2

    Domyślnie

    Ten Świat musi upaść
    D7000 |N18-105|N28-70|N70-210|N10-24|S17-50|SB26x2|SB910| |Soligor2x|Jupiter200|Helios44M5|
    Grecja2013
    klik 1) Zabawa w RAW'ki - weź udział
    klik 2) Zabawa "zadania tematyczne" - weź udział

  3. #3

    Domyślnie

    Ależ w Polsce też mamy lokalnie podobne obostrzenia. Np. na terenie byłego niemieckiego obozu na Majdanku. Zdjęć tam zrobionych nie można wykorzystać komercyjnie (w sensie sprzedawać), chyba że za zgodą muzeum.

  4. #4

    Domyślnie

    A ktoś coś wie nt wilczego szańca? Można tam robić zdjęcia czy nie bardzo?
    Słyszałem jakiś teorie, że nie.
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  5. #5

    Domyślnie

    Musi to być wyraźnie zawarte w regulaminie placówki.

    Paregząpl: http://www.majdanek.eu/articles.php?acid=203

  6. #6

    Domyślnie

    Podobnie chyba we Francji jest z wieżą Efila i innymi takimi budowlami
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  7. #7

    Domyślnie

    Może powinniśmy zrobić taką listę czego na świecie nie wolno fotografować a jak można to w jakim zakresie?
    O wieży Eiffla już któryś raz czytam tutaj na forum.
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2014
    Miasto
    Mazowieckie
    Posty
    92

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    A ktoś coś wie nt wilczego szańca? Można tam robić zdjęcia czy nie bardzo?
    Słyszałem jakiś teorie, że nie.
    Jak byłem rok temu to ludzie robili fotki nie kojarzę zakazów... Ale co tam fotografować, prawie nic się tam nie ostało. A szkoda...
    Ostatnio edytowane przez Gentil ; 30-01-2015 o 22:51

  9. #9

    Domyślnie

    W przypadku wieży Eifla dotyczy to tylko oświetlenia. Ale już takie Atomium w Brukseli nie wolno fotografować wcale.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    W przypadku wieży Eifla dotyczy to tylko oświetlenia. Ale już takie Atomium w Brukseli nie wolno fotografować wcale.
    Dlatego pisałem aby zrobić taką listę
    O tych 2. przypadkach wiem doskonale ale tylko dzięki temu forum
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •