Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie Zdjęcia cyfrowe w ciemni

    Witam,

    Spotkałem się z technika robienia zdjęć aparatem cyfrowym, obrabiania ich w PS i przenoszenia na kliszę by następnie wywoływać je tradycyjnie w ciemni.

    Czy ktoś słyszał lub sprawdzał czy można zdjęcie naświetlić rzutnikiem cyfrowym. Robimy zdjęcie aparatem cyfrowym, obrabiamy (konwertujemy do BW), robimy z niego negatyw (odwracamy kolory) i przy pomocy rzutnika cyfrowego rzucamy na papier?

    Pozdrawiam
    Michał

  2. #2

    Domyślnie

    Rzutnikiem na papier średnio raczej, może prędzej na ścianę i przefotografować jeszcze raz ale to też karkołomne raczej.

    Są rejestratory, które umożliwiają przekopiowanie zdjęcia cyfrowego na negatyw Polaroid na przykład robił takie kiedyś, ale nie wiem czy ktoś jeszcze w ten sposób działa.

    Gdzie się spotkałeś 'z techniką'?
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  3. #3

    Domyślnie

    Ale czy ze światłem z rzutnika jest coś nie tak?
    Przy malej odległości można uzyskać ostre krawędzie. Obraz będzie w negatywie.

  4. #4

    Domyślnie

    DE VERE 504DS

    Cyfrowy powiekszalnik.
    Fuji: X100, X-Pro1, X-T2

  5. #5

    Domyślnie

    De Vere jak napisal kolega wyzej, oprocz tego sa jeszcze naswietlarki do neagatywow, slajdow.

  6. #6

    Domyślnie

    Rzutnik daje bardzo dużo światła. Może być za mocny do tego musiała by być jakaś migawka np stary aparat. Teoretycznie się da. Lepiej włożyć dobrą komórkę zamiast karetki na negatywy do powiększalnika i naświetlać poprzez odsłanianie obiektywu na peł. (czyli odsłaniasz obiektyw i mówisz Zdrowaś Mario łaski peł... i zasłaniasz).
    Drobna nieostrość powinna usunąć pixele.
    F5 z MF-28, d700, D300, SB-900 Magnifax 4 C-41 i RA-4

  7. #7

    Domyślnie

    Jak zacząłem szukać informacji o wywoływaniu w ciemni zdjęcia cyfrowego to wydawało mi się, że znajdę tego więcej. Nie chcę umieszczać linków, więc poniżej klika informacji do dalszych poszukiwań:

    "Digital Enlarger for darkroom"

    "Introduction to the DE VERE 504DS Digital Enlarger" - przykład (jedyny jaki udało mi się znaleźć) wywołania zdjęcia cyfrowego urządzeniem "DE VERE 504DS". Nie ma za dużo informacji na temat tego urządzenia w sieci, wydaje mi się, że projekt nie jest rozwijany. Trzeba też brać pod uwagę znaczny rozwój rzutników cyfrowych z ostatnich kliku lat. Porównywanie tego urządzenia z obecnymi rzutnikami rozmija się z celem.

    "An Analog Darkroom for Printing Your Digital Smartphone Photos" - startup w którym opracowano statyw do którego wkładamy smartfona i świecimy nim na papier.

    Dla wielu osób temat ciemni jest tylko przyjemnym wspomnieniem z dzieciństwa , a rezygnacja z cyfrowego aparatu jest już niemożliwa. Zachęcam osoby posiadające na swoim stanie zarówno rzutnik cyfrowy jak i ciemnie do wykonania eksperymentu.

    Dzięki za wszystkie komentarze.

    Pozdrawiam
    michal

  8. #8

    Domyślnie

    An Analog Darkroom for Printing Your Digital Smartphone Photos
    To nic innego jak to co pisałem tylko mój pomysł lepszy bo powiększalnik jest dokładniejszy od tego cuda. Jedynie jakaś dziwna aplikacja na pstryknięcie która sama odmierza czas wyświetlania.
    Powiem szczerze że nie musisz mnie zachęcać do tego eksperymentu ponieważ nic on tak naprawdę nie wniesie do tego co teraz robię prócz powiedzmy jakiejś zabawy i marnowania materiału na z góry wiadomy efekt. Do takiej zabawy chyba lepsza drukarka.
    Zabawa światłem w analogu ma chyba lepsze oblicza np camera obskura, rastrowanie, solaryzacje, eksperymentowanie z forsowaniem, etc.
    Lepiej chyba zainwestować w rolkę filmu i smienę niż w projektor lub ajfona.
    F5 z MF-28, d700, D300, SB-900 Magnifax 4 C-41 i RA-4

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez michalu Zobacz posta
    Witam,

    Spotkałem się z technika robienia zdjęć aparatem cyfrowym, obrabiania ich w PS i przenoszenia na kliszę by następnie wywoływać je tradycyjnie w ciemni.

    Czy ktoś słyszał lub sprawdzał czy można zdjęcie naświetlić rzutnikiem cyfrowym. Robimy zdjęcie aparatem cyfrowym, obrabiamy (konwertujemy do BW), robimy z niego negatyw (odwracamy kolory) i przy pomocy rzutnika cyfrowego rzucamy na papier?

    Pozdrawiam
    Michał
    Na pierwszy rzut oka taki pomysł nie bardzo ma sens, jeżeli oczywiście pominiemy zabawę w eksperyment dla eksperymentu. Myślę jednak, że jakiś inny cel masz na myśli , więc z ciekawości zapytam: co chcesz w ten sposób osiągnąć?
    Odnosząc się do samego pomysłu, to każdy lab robi konwersję obrazka z postaci cyfrowej na papier wywoływany tradycyjnie. Zaoszczędzają sobie tylko kłopotu z tworzeniem negatywu.
    Gdybym ja musiał coś takiego robić, to najprostszy sposób jaki mi się nasuwa to:
    - wyświetlić obrazek na dobrym monitorze
    - ustawić aparat analogowy w osi ekranu monitora
    -wyeliminować refleksy na ekranie (chyba w tym przypadku wygasić światło)
    - po wykadrowaniu i nastawieniu ostrości zrobić zdjęcie.
    Przewiduję jednak jeden poważny problem związany z rozbalansowaniem kolorów na negatywie analogowym, ponieważ klisze były/są zbalansowane do zupełnie innego spektrum światła tzn. ciągłego spektrum światła słonecznego o temperaturze barwowej około 5000 st. K, a tego nie potrafimy odtworzyć w kierunku cyfra -analog. Był by potrzebny materiał negatywowy specjalnie dostosowany do tego celu.

  10. #10

    Domyślnie

    Podstawowy problem to rozdzielczość takiego zdjęcia a raczej nawet ilość detali.

    Rejestratory, które pozwalają naświetlać film cyfrowymi plikami, mają koło 4 000 lini w poziomie i 2 500 w pionie. Naświetlając ekran, dostaniesz obrazek, składający się z 2 tysięcy na tysiąc powiedzmy w uproszczeniu. Na dodatek jest spora szansa, na uwidocznienie elementów składowych matrycy monitora przy większych powiększeniach.

    Już sensowniejszy jest patent z projektorem ale przy rozdzielczościach projektorów też nie widzę sensu takiej zabawy.

    Z ciekawości zanabyłem taki rekorder, zobaczymy co potrafi nagrać na film, nie ma niestety średnioformatowych, więc obsługują film 35mm - za parę miesięcy dam znać jak wyszło ;P
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •