Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 32
  1. #21

    Domyślnie

    Dark. Zdjęcia super i w dodatku przy użyciu kamerki. Szczególnie glon w powiększeniu 200x bardzo mi się podoba.
    Chciałbym zapytać jaki to model kamerki. Bo chyba nie taka 3MP za 800 zł.
    Mnie się wydaje, że ważniejsze w tym wypadku jest odpowiednie przygotowanie próbki. Dlatego chciałbym podpytać, czy robiłeś jakieś szczególne zabiegi, aby uzyskać bardzo cienki preparat? Może zdradzisz rąbek tajemnicy swojego warsztatu.
    D300S/1 J1 /N AF-S 35@1,8/ N AF-S 50@1,4/N AF-S 85/1,8/AF-S VR 18-200/ SB-800/ Capture NX2

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wkiniorski Zobacz posta
    Chciałbym zapytać jaki to model kamerki. Bo chyba nie taka 3MP za 800 zł.
    To akurat z kamerki DLT-Cam 1080 HDMI USB, więc sensor akurat w tej klasie cenowej, choć samo urządzenie już znacznie droższe.
    Pozostałe zdjęcia robione, jeśli dobrze pamiętam, kamerkami DLT-Cam 5MP. Tak więc ciągle z "półki ekonomicznej".

    Cytat Zamieszczone przez wkiniorski Zobacz posta
    Mnie się wydaje, że ważniejsze w tym wypadku jest odpowiednie przygotowanie próbki. Dlatego chciałbym podpytać, czy robiłeś jakieś szczególne zabiegi, aby uzyskać bardzo cienki preparat? Może zdradzisz rąbek tajemnicy swojego warsztatu.
    Glony wystarczy wrzucić w samej kropli wody między szkiełka. Co do przygotowywania preparatów barwionych, to już jest z tym sporo zabawy. Do wykonywania ultracienkich skrawków konieczne jest użycie mikrotomu. Do mniejszych powiększeń, można pobawić się klasycznie żyletką.

    Troszkę o barwieniu preparatów pisała moja lepsza połowa
    http://www.plazy.com.pl/preparowanie...h-rana-arvalis

    Dość fajnie preparatykę opisano też tutaj:
    http://www.zor.zut.edu.pl/Skrypt-web...reparatow.html

    Załączam jeszcze kilka fotek spod różnych mikroskopów (niestety część zdjęć dość mocno kompresowałem w GIMPie):

    Mikroskop Genetic Pro, x100, jasne pole, kamerka DLT-Cam 5MP

    Mikroskop L-1000, x40, ciemne pole, kamerka DLT-Cam 6,3MP

    Mikroskop Genetic Pro, x1000, jasne pole, kamerka DLT-Cam 3MP

    Mikroskop Evolution 300, x100, kamerka DLT-Cam 6,3MP
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  3. #23

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedź. Kamerka już za ponad 2,5k, a zdjęcia bardzo ładne. W takim razie, nie wiem czy jest sens wchodzenia w lustrzankę i cały ten osprzęt, który nie jest tani. Jeśli oczywiście nie robi się zdjęć konkursowych. Ale to inna bajka.

    Dobre przygotowanie preparatu nie jest łatwe. Przynajmniej dla mnie. A to za dużo wody, a to preparat szybko wysycha. Ogólnie trzeba mieć wprawę. Może za tysięcznym razem będzie lepiej.

    Piękna rozwielitka w ciemnym polu. Mam pytanie, czy używałeś kondensora do ciemnego pola, czy kombinowałeś z krążkami na zwykłym kondensorze do jasnego pola?
    D300S/1 J1 /N AF-S 35@1,8/ N AF-S 50@1,4/N AF-S 85/1,8/AF-S VR 18-200/ SB-800/ Capture NX2

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wkiniorski Zobacz posta
    Dziękuje za odpowiedź. Kamerka już za ponad 2,5k, a zdjęcia bardzo ładne. W takim razie, nie wiem czy jest sens wchodzenia w lustrzankę i cały ten osprzęt, który nie jest tani. Jeśli oczywiście nie robi się zdjęć konkursowych. Ale to inna bajka.
    Jeśli ma to być stricte mikrofotografia, to jest sens. Lustrzanki biją kamerki pod niemal każdym względem - rozdzielczość, dynamika tonalna, poziom szumów. Również stosunek cenowy - świetny sensor za ułamek ceny profesjonalnych kamer. np. Nikon ładuje teraz swoje sensory pełnoklatkowe do specjalnych kamer mikroskopowych za gruuubą kasę. Kamery, zwłaszcza w segmencie ekonomicznym, wygrywają tylko w aspekcie wygody pracy i możliwości dołączonego do nich oprogramowania - np. pomiary itp. sprawy. Co innego kamery badawcze, chłodzone, monochromatyczne z sensorami CCD, ale to już wyspecjalizowane narzędzia do konkretnych badań.

    Cytat Zamieszczone przez wkiniorski Zobacz posta
    Piękna rozwielitka w ciemnym polu. Mam pytanie, czy używałeś kondensora do ciemnego pola, czy kombinowałeś z krążkami na zwykłym kondensorze do jasnego pola?
    W tym wypadku kondensor - mam dostęp do dużej ilości sprzętu mikroskopowego, więc mogę się bawić Choć faktycznie, można go zastąpić odpowiednim krążkiem za ułamek ceny kondensora.
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  5. #25

    Domyślnie

    Pewnie lustrzanka byłaby jeszcze lepsza, ale kamerka bardzo dobrze daje radę. Rozumiem, że lustrzanka jest do tego bardziej uniwersalna, bo można ją wykorzystać do różnych innych zastosowań.
    Mam jeszcze pytanie do zdjęcia rozwielitki. Czy zastosowałeś standardowe oświetlenie mikroskopowe Evo300, (tj. LED - 3 W lub halogen 20W), czy może jeszcze czymś doświetlałeś (lampą błyskową, latarką itp.)?. Na zdjęciu nie brakuje światła i ogólnie bardzo fajnie wyszło. Kiedyś próbowałem tej techniki, ale z marnym skutkiem.
    D300S/1 J1 /N AF-S 35@1,8/ N AF-S 50@1,4/N AF-S 85/1,8/AF-S VR 18-200/ SB-800/ Capture NX2

  6. #26

    Domyślnie

    Rozwielitka była robiona na L-1000, ale niestety nie pamiętam, czy na wersji LED (5W) czy 100W.
    Dużo dała tu kamerka, bo to nowa seria z sensorem Sony Exmor. Ma niezłą dynamikę i daje ładny obraz w słabych warunkach oświetleniowych. Nagrałem nią takie filmiki:



    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  7. #27
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2014
    Miasto
    Włocławek
    Posty
    34

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dark Zobacz posta
    ... Najczęściej zatem wycinasz ten nieostry fragment, więc w pewnym sensie robisz sobie takie "planachromaty" z achromatów.
    Czyli jeśli dobrze rozumuję to różnica pomiędzy Planachromatami a achromatami to ostrość i nic więcej?
    Montując planachromat do Delty tak na prawdę miałem w zamiarze zrobić niższym kosztem lepszy sprzęt. Bo to jednak wyjdzie pewnie z 1000 zł taniej niż kupując Evolutiona.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dark Zobacz posta
    Rozwielitka była robiona na L-1000, ale niestety nie pamiętam, czy na wersji LED (5W) czy 100W.
    Dużo dała tu kamerka, bo to nowa seria z sensorem Sony Exmor. Ma niezłą dynamikę i daje ładny obraz w słabych warunkach oświetleniowych. Nagrałem nią takie filmiki:
    Dzięki. Oczywiście, ta informacja jest w podpisie zdjęcia. Nie zauważyłem jej. L-1000 to już porządny mikroskop badawczy, a z tą kamerką to świetny zestaw. Myślę, że to był jednak mocniejszy halogen.
    Mam takie pytanie, czy obiektywy od L-1000 różnią się optycznie od Evo300? Oba mikroskopy są na oo, ale obiektywy od L-1000 różnią się wizualnie obudową. Jestem ciekawy, czy optycznie też. Zdjęcie z glonem, to które mi się tak podoba, ma delikatną różową obwódkę aberracji, a zdjęcie rozwielitki nie ma, jest czyściutkie.

    Czym unieruchomiłeś rozwielitkę, bo rusza tylko oczami? Jakieś napoje wyskokowe...
    D300S/1 J1 /N AF-S 35@1,8/ N AF-S 50@1,4/N AF-S 85/1,8/AF-S VR 18-200/ SB-800/ Capture NX2

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wkiniorski Zobacz posta
    Mam takie pytanie, czy obiektywy od L-1000 różnią się optycznie od Evo300? Oba mikroskopy są na oo, ale obiektywy od L-1000 różnią się wizualnie obudową. Jestem ciekawy, czy optycznie też.
    W zasadzie optycznie to niemal to samo. Osobiście wolę optykę Evolution 300, choćby za obudowę, która nie ma zwyczaju odkręcać się i pewniej się ją trzyma przy obrocie misą rewolwerową.

    Cytat Zamieszczone przez wkiniorski Zobacz posta
    Zdjęcie z glonem, to które mi się tak podoba, ma delikatną różową obwódkę aberracji, a zdjęcie rozwielitki nie ma, jest czyściutkie.
    Kładłbym to głównie na bark pewnego rozrzutu w jakości optyki. Widywałem obiektywy bardzo kiepskiej jakości, nawet w najlepszym sprzęcie. Miałem np. niedawno w rękach "setkę" Motica, która nawet nie umywała się do tanich "chińczyków". Ewidentnie musiał być walnięty.

    Cytat Zamieszczone przez wkiniorski Zobacz posta
    Czym unieruchomiłeś rozwielitkę, bo rusza tylko oczami? Jakieś napoje wyskokowe...
    Mało wody, to ją szkiełka przytrzymały
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  10. #30

    Domyślnie

    Dzięki za wyjaśnienie. Ogólnie widać, że optyka ma decydujące znaczenie, ale umiejętności to też bardzo ważna rzecz.

    Cytat Zamieszczone przez Dark Zobacz posta
    Mało wody, to ją szkiełka przytrzymały
    Sprytnie, o tym nie pomyślałem...
    D300S/1 J1 /N AF-S 35@1,8/ N AF-S 50@1,4/N AF-S 85/1,8/AF-S VR 18-200/ SB-800/ Capture NX2

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •