Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2008
    Miasto
    Beskid Śląski
    Posty
    242

    Domyślnie Książki o tem. prywatności w fotografii

    Witam,
    trochę szukałem na forum w tym temacie,ale nie znalazłem...Interesują mnie książki o tematyce,mówiąc prosto z mostu,gdzie i kiedy można fotografować aby:
    1/Nie naruszać prywatności ludzi
    2/Nie wchodzić z aparatem,tam gdzie fotografowie nie są mile widziani.
    3/Kiedy musimy mieć zgodę/akredytacje,a kiedy możemy śmiało czuć się wolno
    4/Ograniczenia prawne jeśli chodzi o publikacje zrobionych zdjęć na swojej stronie internetowej,blogu,facebooku

    Jeśli ktoś zna jakieś pozycje książkowe,proszę o podanie tytułów.
    pozdrawiam
    De siedem set.

  2. #2

    Domyślnie

    Też się podepnę pod pytanie jeżeli można
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  3. #3
    Oszczędny w słowach Awatar sonicq
    Dołączył
    08 2009
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    161

    Domyślnie

    Na część tego typu pytań odpowie lektura ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wiadomo, że nie znajdziesz tam odpowiedzi natury społecznej - co wypada, a co nie, ale nakreśli trochę sytuację kiedy możemy dowolnie rozprzestrzeniać swoje zdjęcia, a kiedy np musimy się pytać o zgodę osób tam uwiecznionych - bo nie zawsze. No i przyda się też wiedza kiedy inni i w jaki sposób mogą wykorzystywać nasze zdjęcia.

  4. #4

    Domyślnie

    Jeżeli do udzielenia odpowiedzi na pytanie z punktu pierwszego i drugiego z naciskiem na pierwszy, autorowi jest potrzebna książka, to się poważnie zastanawiam czy nie został wychowany przez pająki.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2008
    Miasto
    Beskid Śląski
    Posty
    242

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.Ustawy przestudiuję. Punkt 1 fakt,źle zinterpretowałem, podstawowe zasady zachowania szacunku dla fotografowanego obiektu są mi znane Aaa tam od razu pająki :P
    Jeżeli nie ma żadnych książek, trudno pozostaje internet...
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez believer ; 26-11-2014 o 15:59
    De siedem set.

  6. #6

    Domyślnie

    Ostatnio czytałem, że publikując np. na fejsie selfi z oświetloną wieżą Eifla naruszamy prawo autorskie a na tle nie podświetlonej już nie Zatem trzeba uważać. Podobnie jest z innymi obiektami w UE, np. Atomium w Brukseli czy budynkiem parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Jakieś artykuły z zagadnień prawnych były bodajże na nikonowskim "Szerokim kadrze".
    Ostatnio edytowane przez JakStr ; 26-11-2014 o 16:44

  7. #7

    Domyślnie

    Autor dobrze ujął temat pytając o książkę.
    Nie odpowiem wyczerpująco ale udzielę kilku rad.

    Odnośnie tego co powiedział sonicq:
    więc lektura ustawy o prawie autorskim- a potem np kodeksu pracy z którego wynika to że cośtam, i innych kodeksów- olej to- kochasz fotografować czy kochasz zagłębiać się w tajniki prawa?. Przymnij że twoje zdjęcie jest twoją własnością.
    co wypada- sam sobie odpowiedz: patrzysz przez wizjer aparatu i się zastanawiasz czy wypada nacisnąć spust migawki? jak masz aparat w ręku to nie myśl o tym co wypada tylko naciskaj spust migawki. Tak powstają najlepsze zdjęcia- każdy aparat ma funkcję usuń zdjęcie. Jeżeli potem uznasz że jednak nie wypadało jej użyj. Nie robisz zdjęć za karę- każdy ma inny powód dlaczego robi zdjęcia ale nikt nie fotografuje za karę.
    wykorzystać zdjęcia-jak już ustaliliśmy na podstawie prawa autorskiego twoje zdjęcia są twoje- czy jakakolwiek ustawa nakazuje co możesz robić z tym co twoje? Nie mam na myśli że jak masz samochód to możesz nim rozjechać przechodnia- od tego jest kodeks ruchu drogowego.
    Odpowiedź na wypowiedź zdyboo
    Nie- ale chętnie poznam twojego dilera
    zostało się ustosunkowanie do wypowiedzi JakStr - czuję flasze jeśli wejdzie w zakład
    suchar: kiedyś ktoś namalował na płocie wyraz "dupa". idzie narąbany fotograf patrzy na płot i widzi "dupa". pomyślał dupa, dotknę i sprawdzę czy jest miękka- i sobie drzazgę wbił.
    a bez sucharów: Nie mówię że się uda (bo się tam nie wybieram), ale gdybym zrobił zdjęcie podświetlonej wieże Eifela ... kontrolnie wyślemy donos do autora podświetlenia.... to jest opcja nie tyle że to zdjęcie opublikować ale i sprzedać. Wieża eifela jest w przykładach czego nie wrzucać na stoki- albo źle to przetłumaczyli albo ktoś błędnie zinterpretował. Na zdrowy rozsądek- czy tylko dlatego że ktoś zamontował żarówki oznacza że nie możesz sobie selfie zrobić? a co jak te żarówki tobie w kadr wchodzą?

  8. #8

    Domyślnie

    1/Nie naruszać prywatności ludzi
    ja zamykam drzwi na klucz żeby mi nikt nie naruszał prywatności- działa nie naruszają.

    2/Nie wchodzić z aparatem,tam gdzie fotografowie nie są mile widziani
    Nadrabiaj bezczelnością, albo powołuj się na to że nie widziałeś znaku "fotografowanie w tym miejscu nie jest mile widziane" to co sfotografujesz zanim cie z tego miejsca wywalą jest twoje.

    3/Kiedy musimy mieć zgodę/akredytacje,a kiedy możemy śmiało czuć się wolno
    Prawo mówi coś że każdy człowiek rodzi się wolnym.

    4/Ograniczenia prawne jeśli chodzi o publikacje zrobionych zdjęć na swojej stronie internetowej,blogu,facebooku
    europejska konwencja praw człowieka- wolność słowa- jeśli nie ingerujesz w zdjęcie to możesz nawet podświetloną wieżę Eifela sobie tam wrzucić.

  9. #9

    Domyślnie

    sytuacje awaryjne:
    1. zadzwonie na policję
    foto: to dzwoń

    2. Dlaczego mnie fotografujesz
    foto: krajobraz sobie focę i nie mam pretensji że wchodzisz mi w kadr.

    3. ochrona mówi....
    foto: to zadzwońcie po milicję

    4. skasuj to zdjęcie
    foto: to moje zdjęcie- skasuje po prawomocnym wyroku sądu nakazującym zniszczenie mojego mienia

    5. Policja mówi...
    foto- tu nic nie mówisz tylko słuchasz i dziwne miny robisz.


    Fotografowanie jest fajne i nikt nie będzie nam mówił co możemy a co nie.

  10. #10

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •