Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie

    Mam jeden "wolny" pokój w domu, chciałabym zrobić tam mini studio. Niestety są tam skosy i sufit jest dość nisko.. Czy w ogóle jest sens? Ten sufit będzie aż tak przeszkadzał? "Studio" będzie do domowego użytku, do fotografii zwierząt (psy, koty) i dzieci.
    Mam kilka pytań, łatwiej będzie mi to poukładać w punktach;
    1. Jakie tło lepsze: kartonowe czy polipropylenowe?
    2. Czy ten zestaw byłby odpowiedni: http://fripers.pl/product_info.php/i...reePower.html?
    3. Jakie oświetlenie? Na razie chcę spróbować ze stałym bo nie mam żadnego doświadczenia. Która z tych żarówek będzie odpowiednia? http://fripers.pl/index.php/cat/c17_...ie-Ciagle.html
    4. Co kupić na początek, softbox czy parasolkę? A może to i to?
    5. Jaką kupić blendę?
    6. Co jeszcze potrzebuję do takiego studia?

    7. Znalazłam taki zestaw: http://fripers.pl/product_info.php/i...FreePower.html - wystarczy na początek?
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 25-11-2014 o 03:06

  2. #2

    Domyślnie

    1. Jakie tło lepsze: kartonowe czy polipropylenowe?
    Kartonowe, ale zwierzakom nie powiesz, żeby go nie zniszczyły

    2. Czy ten zestaw byłby odpowiedni: http://fripers.pl/product_info.php/i...reePower.html?
    Jak masz na tyle duże pomieszczenie, że da się rozwinąć tło w pewnej odległości od ściany, to od biedy tak

    3. Jakie oświetlenie? Na razie chcę spróbować ze stałym bo nie mam żadnego doświadczenia. Która z tych żarówek będzie odpowiednia? http://fripers.pl/index.php/cat/c17_...ie-Ciagle.html
    Taka, która zapewni wystarczająco krótki czas naświetlania, aby machający ogon nie był rozmazany
    Wybierz przysłonę z jaką chcesz robić, ustaw odpowiednio krótki czas, odpowiednio niskie ISO, zrób zdjęcie teraz - w pokoju, na pewno masz jakieś "lampy energooszczędne". Sprawdź o ile jest za ciemno - możesz dwukrotnie podnieść ISO (np. z 200 na 400) i sprawdzić zmianę. Taka zmiana ISO jest równa zmianie mocy światła także 2x. Jeśli Ci wyjdzie, że np. mając dwie "żarówki energooszczędne" 15W masz o "6 kroków" za ciemno, to możesz sobie wyliczyć, ile potrzebujesz takich żarówek. Jeden krok to 2x więcej niż miałaś do tego testowego zdjęcia, dwa = 4x, trzy = 8x, cztery = 16x, pięć = 32x, sześć = 64 razy więcej żarówek. Nie, nie "sześć razy dwie (obecne)". To oczywiście tylko przybliżone oszacowanie, ale wystarczająco dobre, aby zdać sobie sprawę z potrzebnej ilości światła.

    4. Co kupić na początek, softbox czy parasolkę? A może to i to?
    To co potrzebujesz

    5. Jaką kupić blendę?
    Taką jakiej potrzebujesz

    6. Co jeszcze potrzebuję do takiego studia?
    Kogoś, kto będzie potrafił je wykorzystać

    Zacznij od przeglądnięcia strona internetowych z opisami zdjęć i sprzętu, jaki został do nich wykorzystany. Wynajmij jakieś studio na 2 godziny, poproś obsługę o pomoc. Wtedy najłatwiej się przekonasz czego potrzebujesz, to będzie tańsze niż kupienie czegoś na podstawie opisów sprzedawcy.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    [I]

    4. Co kupić na początek, softbox czy parasolkę? A może to i to?
    To co potrzebujesz

    5. Jaką kupić blendę?
    Taką jakiej potrzebujesz
    Problem w tym, że jestem początkująca i nie wiem dokładnie czego potrzebuję
    A tak optymalnie jakich żarówek używa się najczęściej w studio? (ile W?)
    Jaki kupić statyw oświetleniowy?

  4. #4

    Domyślnie

    Problem w tym, że jestem początkująca i nie wiem dokładnie czego potrzebuję
    Domyślam się, dlatego podpowiedziałem, od czego warto zacząć - i nie chodziło mi o robienie zakupów
    Naprawdę lepiej poczytać, spróbować u kogoś, niż kupić i po pół roku wystawić na allegro za pół ceny "kilka razy użyty, nietrafiony zakup".

    A tak optymalnie jakich żarówek używa się najczęściej w studio? (ile W?)
    Praktycznie każdy, kto nieco "głębiej" wchodzi w zdjęcia studyjne wybiera lampy błyskowe. Przeliczając to na światło ciągłe, chyba można mówić o kilku lampach 4kW - 6kW. Oczywiście w błyskowych moc możesz regulować, w najgorszych do 1/8 maksymalnej, w przeciętnych do 1/32, w niektórych do 1/128.
    W tanich "energooszczędnych" nie masz żadnej regulacji.

    Jaki kupić statyw oświetleniowy?
    Stabilny. Taki, który utrzyma to, co na nim postawisz, i nie przewróci się po przypadkowym potrąceniu. A jaki będzie wystarczająco solidny, zależy od tego, co na nim stoi. Przeciętny chiński statyw zachowa się ok z przeciętną lampą studyjną wyposażoną np. w parasolkę, ale jeśli założysz na tą lampę duży i ciężki softbox, a całość będzie mocno wysunięta w górę, stabilność znacznie się pogorszy.

  5. #5

    Domyślnie

    Co do tych "żarówek", a dokładniej lamp - moc jakiej niby mają odpowiadać jest przesadzona. Temperatura barwowa po porządnym rozgrzaniu (a to jest przy nich obowiązkowe, czyli jakieś 10 minut) jest daleka od 5500K. Mam takie 2 szt. prawie nie używana osiąga ok 4800K, druga trochę już używana jest wyraźnie słabsza i ma ok 4200K.

    A do zdjęć będziesz potrzebować przynajmniej 2-3 takich lamp i to pod warunkiem nie używanie softboxów, bo te zabierają bardzo dużo światła.
    Natomiast, aby uzyskać ilość porównywalną z najtańszymi lampami błyskowymi (YN-460), to będziesz potrzebować ze 4-6 szt ma każdą lampę błyskową.

    Przy 2 lampach świecących z bliska (nie więcej jak 1.5m) przez jedną parasolkę białą i z jedną srebrną odbijającą uzyskuję czas 1/100s przy ISO ok 400. A jak chcesz robić zdjęcia ruchliwych zwierzaków czy dzieci, to z czasem musisz zejść do 1/200 lub nawet krócej, czyli już robi się ISO 800.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta

    A do zdjęć będziesz potrzebować przynajmniej 2-3 takich lamp i to pod warunkiem nie używanie softboxów, bo te zabierają bardzo dużo światła.
    Natomiast, aby uzyskać ilość porównywalną z najtańszymi lampami błyskowymi (YN-460), to będziesz potrzebować ze 4-6 szt ma każdą lampę błyskową.
    .
    A mogę używać na raz światła stałego i lampy błyskowej? W takim razie wystarczyłaby jedna lampa błyskowa YN-460 i jedna ze światłem stałym taka: http://fripers.pl/product_info.php/i...FreePower.html ? Tą lampę YN-460 da radę przytwierdzić do statywu oświetleniowego?
    Przeraża mnie trochę praca z lampą błyskową, nie wiem co i jak.
    Ostatnio edytowane przez oliwiadro ; 23-11-2014 o 20:46

  7. #7

    Domyślnie

    Oczywiście, że możesz, tylko po co? W przypadku światła stałego i tych żarówek jedyne co na plus to to, że przed zrobieniem zdjęcia będziesz widział jak się rozkłada światło na temacie, który fotografujesz. W przypadku lamp błyskowych musisz, że tak powiem ów rozkład sobie wyobrazić, natomiast jak zauważyli koledzy będziesz musiał nakupić tych żarówek od groma i ciut ciut.

    Moja propozycja to zakup 2 tanich manualnych lampek reporterskich (np YN 560 III, mają wbudowany odbiornik)+ wyzwalacz rf-603 + blenda + 2 statywy wraz z uchwytami na parasolki + 2 transparentne parasolki + do tego ten zestaw z tłem i masz tanie domowe amatorskie budzetowe studio.

    Co do używania lamp to jest na ten temat masa materiałów w necie. Z grubsza wygląda to tak:
    Sprawdzasz w instrukcji aparatu jaki jest minimalny czas synchronizacji z lampą błyskową ( najczęściej 1/180-1/250s), przechodzisz w tryb manualny ustawiasz ten czas, ustawiasz iso (możliwie najniższe) i wybierasz przysłonę (powiedzmy 5.6). Ustawiasz swój temat, naciskasz spust migawki i robisz zdjęcie....wychodzi jedna wielka czerń, to oznacza, że scena którą bedziesz fotografował będzie oświetlona jedynie światłem błyskowym z Twoich lamp(lampy). Ładujesz uchwyty na statywy, lampy na uchwyty, parasolki w dziurki i do dzieła
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

  8. #8

    Domyślnie

    @Xavier80 - oliwiadro napisała "chciałabym", więc raczej "będziesz widziała"

    Dlaczego lampa błyskowa Cię przeraża?
    A, już chyba wiem, bo nic nie widać, coś błyśnie, i wszystko widać, ale nie wiadomo jak to ustawić?
    Sposobem na to są lampy studyjne, takie włączane do gniazdka. One oprócz palnika błyskowego mają tzw. "światło pilotujące", które ciągle świeci; dzięki niemu możesz ustawić lampę tak jak Ci pasuje bo będziesz widzieć jak i gdzie świeci lampa (w pewnym przybliżeniu). Najtańsze akcesoria są do lamp błyskowych z mocowaniem Bowens, sprawdź sobie w tym samym sklepie jakie to są lampy i ile kosztują np. softboxy. Parasolki też da się do nich zakładać.
    Pozostaje tylko sprawa ustawienia aparatu - jak wyżej, tryb M, ustawiasz czas synchronizacji (lub nieco dłuższy), podłączasz jedną lampę do aparatu (lub używasz wyzwalacza radiowego - wygodniejsze i bezpieczniejsze przy zwierzakach i dzieciach), ustawiasz przysłonę odpowiednią do głębi ostrości jakiej potrzebujesz, metodą prób i błędów dobierasz odpowiednią moc lamp (jak jej zabraknie, podnosisz ISO). I tyle, nie jest to trudne.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta

    Dlaczego lampa błyskowa Cię przeraża?
    A, już chyba wiem, bo nic nie widać, coś błyśnie, i wszystko widać, ale nie wiadomo jak to ustawić?
    Tak, dokładnie dlatego
    Dzięki wszystkim za rady, jednak nikt nie odpowiedział na podstawowe pytanie: czy skosy i niski sufit w pokoju będą bardzo dawać się we znaki?

  10. #10

    Domyślnie

    Jeżeli będziesz miała mieszane światło to później przy obróbce będziesz chciała zrobić seppuku.
    Dla osoby niedoświadczonej imho najlepszym rozwiązaniem będzie światło błyskowe ze światłem pilotującym,
    nawet ograniczoną regulacją i minimalną mocą.

    Ad2: To tło ma 135cm szerokości musisz mieć świadomość, że odstawiając modela od tła będziesz ograniczona tylko do bliskich planów.

    Do małego wnętrza warto dokupić tło polipropylenowe czarne, bo tanie a świetnie sie nadaje do wysłonięcia okien czy ścian, sufitu
    w celu pozbycia się niepożądanego światła.
    Camera Obscura, DX, FX, XXX

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •