Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie 18-105mm przeskok obrazu w wizjerze przy ostrzeniu

    Witam!
    Jeśli moja wypowiedź nie będzie zbyt profesjonalna z góry przepraszam.
    Mam problem z AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR. Obiektyw podpięty jest pod D5100.
    Ostatnio zauważyłam, że przy ostrzeniu, obraz w wizjerze jakby przeskakuje (jakby w stronę prawego górnego rogu), nie wiem jak to obrazowo opisać. Dzieje się to szczególnie po wyłączeniu aparatu lub istotnej zmianie pozycji aparatu, ruchu body. Tak jakby jakaś soczewka w obiektywie się lekko przesuwała. Czy jest taka możliwość, by któraś soczewka dostała jakiegoś luzu i przy ostrzeniu jakby wskakiwała w swoje docelowe położenie? Czy da się coś z tym zrobić? Jeśli tak, to czy możecie polecić jakiś dobry serwis, niekoniecznie firmowy, gdyż już po gwarancji.
    Proszę również o podpowiedź osoby, które miały taki problem ze swoim obiektywem.
    Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

  2. #2

    Domyślnie

    Wszystko ok, tak objawia się włączenie i wyłączenie stabilizacji, która polega właśnie na przesuwaniu soczewki.

  3. #3

    Domyślnie

    Zwykła stabilizacja... możesz ją wyłączyć tym przełącznikiem na obiektywie. Zauważ, że uaktywnia się ona dopiero jak klikniesz do połowy spust migawki

    Wszystko jest oK
    Nikon D5100 |Nikon D7100 | N18-105| N35 |Nikkor 70-200 f/2.8 Grey | N55-300|Sigma 17-50 | N SB-700 |YN-560 II| revuenon 135mm f/2.8 | Velbon DF60 | RF603II

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli to tylko stabilizacja to super.
    Zdziwiło mnie to tylko bo zaobserwowałam ten przeskok niedawno. Wcześniej niczego takiego nie odnotowałam.
    Może uda mi się nagrać jeszcze filmik z wizjera.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie ma po co. Wyłącz VR i przyciśnij spust do połowy - przeskoku nie zobaczysz, potem włącz VR i przyciśnij spust do połowy - będzie przeskok. To standard w obiektywach przy włączonej stabilizacji.
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam ponownie,
    Wszystkich, którzy wypowiadali się już w tym temacie z góry przepraszam, jeśli pomyślą, że ich wypowiedź nie była dla mnie ważna. Wszystkie odpowiedzi są dla mnie cenne i proszę by obejrzeli mój załącznik i ewentualnie potwierdzili swoje wypowiedzi.
    Postanowiłam jednak wrzucić filmik o którym pisałam wcześniej ponieważ do problemów z "przeskokiem" obrazu w wizjerze doszły jeszcze problemy z ostrzeniem obrazu, które ostatnio zostawia wiele do życzenia. Na filmiku widać i słychać przeskok oraz słychać także włącznie i wyłączanie aparatu. Po włączeniu aparatu jest pierwszy przeskok, po wciśnięciu spustu do połowy widać drugi przeskok w drugą stronę. Kilka razy włączałam i ostrzyłam, by dobrze to zobrazować.
    Nadaje się do serwisowania czy nie przejmować się? A co z ostrością? żadne ostatnio robione zdjęcie nie wychodzi jak żyleta, nawet w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych. A może za dużo spodziewam się po obiektywie kitowym?
    Jeśli serwisować, to najlepiej gdzie? ktoś poleci jakiś dobry serwis?

    Filmik

  7. #7

    Domyślnie

    Spradź trzymając spust do połowy i poruszając delikatnie aparatem w górę i w dół czy przy włączonej redukcji drgań układ VR kompensuje ów drgania. Jeśli nie to problemem może być flex układu VR.
    Ostatnio edytowane przez Obelix ; 18-03-2015 o 19:35

  8. #8

    Domyślnie

    W tym obiektywie VR pracuje praktycznie bezgłośnie i trudno zauważyć tak duże skoki. Skok przy włączaniu sugeruje problemy ze swobodnym poruszaniem się soczewki. W układzie VR są bardzo silne magnesy, które potrafią przyciągnąć wykręcony wkręt lub inny kawałek metalu. Obiektyw raczej do serwisu.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  9. #9

    Domyślnie

    A może mi ktoś w takim razie polecić jakiś dobry, sprawdzony serwis.

  10. #10

    Domyślnie

    Ewidentnie masz uszkodzony mechanizm VR.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •