Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1

    Domyślnie filtry połówkowe do 14-24 - kompatybilność holderów

    Witam,

    chciałbym kupić filtry do nikkora 14-24 i uporządkować swoje wiadomości przed zakupem.
    1. LEE i NiSi oferują holdery na filtry połówkowe w rozmiarze 150x170
    2. Formatt Hitech produkuje filtry 150x170 i 150x150, natomiast do tego obiektywu wymyślili holder 165mm
    3. Filtry LEE i Hitecha są zrobione z żywicy, NiSi ze szkła
    4. Lee nie oferuje "big stoppera" (ND1000), Hitech i NiSi tak
    5. W zestawie "startowym" LEE dokłada piańkową osłonę
    6. Pierścienie mocujące i holder LEE są trzy razy droższe od tych oferowanych przez NiSi

    Podstawowe pytanie brzmi, czy fitry 150x170 i 150x150 wszystkich producentów pasują do holderów LEE i NiSi ?
    Nie zmalazłem informacji o grubości LEE i Hitecha, tylko NiSi podaje, że mają 2mm.
    Holder NiSi wydaje się trzymać filtry nieco bliżej soczewki - odpada problem ochrony przed światłem padającym z tyłu.
    W tej chwili najkorzystniejszy wydaje mi się zakup holedra NiSi i filtrów Hitecha.
    Czy mam rację?

    Pozdrawiam
    pysson

  2. #2

    Domyślnie

    Zakupiłem holder NiSi do N 14-24. Wykonanie najwyższej klasy światowej. Czernione aluminium lotnicze precyzyjnie wykonane na maszynach CNC. To nie "plastik fantastik" made in china. Po zamocowaniu na obiektywie i dociśnięciu wkrętami dwóch szczęk pokrytych gumą siedzi pewnie bez ryzyka, że spadnie. Gumowe elementy zapobiegają powstawaniu wgnieceń w plastikowej osłonie obiektywu. Wsuwanie prostokątnych filtrów 150x170 Hitech następuje z dość dużym oporem, gdyż w środkowej części rowków na filtry są elementy sprężyste, wykonane z tworzywa, które pewnie trzymają filtr w ustawionej pozycji, bez ryzyka przypadkowego przesunięcia. Część główną oprawy wraz z wsuniętymi filtrami można obracać o 360 stopni bez potrzeby luzowania mocowania zamocowania głównego. Obrót następuje z pewnym oporem, który jest tłumiony gumowymi elementami hamującymi. Zapobiega to przypadkowej zmianie pozycji kąta obrotu zestawu filtrów. Do tego zestawu firma NiSi wymyśliła również dodatkowy adapter pozwalający zamocować holder na klasycznym profi obiektywie wyposażonym w mocowanie filtrów o średnicy 77mm np. N 24-70/2.8 i N 70-200/2.8. Wiadomo, "Polak potrafi" więc możliwe są dalsze mutacje systemu, czyli kolejne redukcje filtrowe np. 77-->67, celem rozszerzenia zastosowania filtrów Systemu 150. Możliwe jest również tym sposobem połączenie efektów użycia filtra polaryzacyjnego i filtrów połówkowych. Jednym słowem zestaw godny polecenia tym, którzy zakupili N 14-24 do zdjęć krajobrazowych i odczuwają brak możliwości użycia filtrów. Zakupy zrobiłem w polskim sklepie internetowym, bez opłat celnych, które należy brać pod uwagę w przypadku zakupu Systemu 150 Lee w USA.
    ________________________
    Z7, 14-30 f4, 24-70 f4, 20 1.8s, 50 1.8s, MC 105 2.8 VR s

  3. #3

    Domyślnie

    Mówisz o czymś takim? Ja swego czasu bardzo się na to napaliłem
    Dobrze przeczytać pozytywną opinię.

    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  4. #4

    Domyślnie

    Tak, to jest opisany przeze mnie holder. Czekam na lepszą pogodę (śnieg, słońce) aby przetestować.
    ________________________
    Z7, 14-30 f4, 24-70 f4, 20 1.8s, 50 1.8s, MC 105 2.8 VR s

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cadman Zobacz posta
    bez opłat celnych, które należy brać pod uwagę w przypadku zakupu Systemu 150 Lee w USA.
    System 150 Lee (jak i wszystkie filtry i akcesoria Lee) jest produkowany w Anglii, więc kupując tam, nie ponosi się opłat celnych. Filtry Lee mają grubość 2 mm, czyli taką samą jak NiSi, natomiast filtry Hitech są trochę cieńsze, 1.5 mm. Jednak filtry Hitech wchodzą do adaptera Lee, bo ten adapter ma taką plastikową niby-sprężynkę dociskową umożliwiającą trzymanie filtrów o grubości od 1.5 do 2 mm. Trzeba sprawdzić czy w taką samą sprężynkę wyposażony jest adapter NiSi. Jeśli tak to OP jest w domu.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cadman Zobacz posta
    Zakupiłem holder NiSi do N 14-24. Wykonanie najwyższej klasy światowej. Czernione aluminium lotnicze precyzyjnie wykonane na maszynach CNC. To nie "plastik fantastik" made in china. Po zamocowaniu na obiektywie i dociśnięciu wkrętami dwóch szczęk pokrytych gumą siedzi pewnie bez ryzyka, że spadnie. Gumowe elementy zapobiegają powstawaniu wgnieceń w plastikowej osłonie obiektywu. Wsuwanie prostokątnych filtrów 150x170 Hitech następuje z dość dużym oporem, gdyż w środkowej części rowków na filtry są elementy sprężyste, wykonane z tworzywa, które pewnie trzymają filtr w ustawionej pozycji, bez ryzyka przypadkowego przesunięcia. Część główną oprawy wraz z wsuniętymi filtrami można obracać o 360 stopni bez potrzeby luzowania mocowania zamocowania głównego. Obrót następuje z pewnym oporem, który jest tłumiony gumowymi elementami hamującymi. Zapobiega to przypadkowej zmianie pozycji kąta obrotu zestawu filtrów. Do tego zestawu firma NiSi wymyśliła również dodatkowy adapter pozwalający zamocować holder na klasycznym profi obiektywie wyposażonym w mocowanie filtrów o średnicy 77mm np. N 24-70/2.8 i N 70-200/2.8. Wiadomo, "Polak potrafi" więc możliwe są dalsze mutacje systemu, czyli kolejne redukcje filtrowe np. 77-->67, celem rozszerzenia zastosowania filtrów Systemu 150. Możliwe jest również tym sposobem połączenie efektów użycia filtra polaryzacyjnego i filtrów połówkowych. Jednym słowem zestaw godny polecenia tym, którzy zakupili N 14-24 do zdjęć krajobrazowych i odczuwają brak możliwości użycia filtrów. Zakupy zrobiłem w polskim sklepie internetowym, bez opłat celnych, które należy brać pod uwagę w przypadku zakupu Systemu 150 Lee w USA.
    Jakie są całkowite koszty zakupu ?

  7. #7

  8. #8

    Domyślnie

    cadman,

    dzięki wielkie za odpowiedź.
    Tak mie się wydawało, że Chińczycy nie będą wyważać "otwartych drzwi" i dostosują się do tego co oferuje Lee.

    fafniak,

    najtaniej jest chyba tutaj:
    http://www.amazon.co.uk/NiSi-Profess...8648844&sr=1-2
    Filtry mogą stanieć troszkę, gdy Canon wypuści podobny obiektyw.
    Albo zdrożeć
    Suma summarum - ok 1k pln na start.

    Pozdrawiam
    pss

  9. #9

    Domyślnie

    Korzystając z poprawy pogody przetestowałem holder NiSi na moim N 14-24 wraz z filtrami Hitech. Zestaw D800+N14-24+holder z filtrami systemu 150 robi monstrualne wrażenie. Nie należy do kategorii poręcznych sprzętów, ale jeśli ktoś się na coś takiego decyduje, powinien to wiedzieć. Pierwsze wrażenia z użytkowania mam pozytywne. Holder NiSi to solidne profesjonalne narzędzie, działa niezawodnie, mocowanie na obiektywie i zamocowanie filtrów jest bardzo skuteczne i pewne. Przesuwanie filtrów góra-dół jest płynne z dość dużym oporem, co zapobiega przypadkowym przesunięciom. Obrót holdera wokół osi optycznej obiektywu jest również dobrze tłumiony, obraca się płynnie z dużym oporem. Jeśli ktoś ceni sobie profesjonalne rozwiązania to polecam.
    Przetestowałem filtry szare połówkowe Hitech ND 03 i ND 09 z miękkim przejściem oraz Reverse Gray ND 09. ND 03 bardzo użyteczny do ogólnego przyciemniania nieba, nie przebarwia, neutralny. ND 09 bardzo użyteczny do zdjęć pod słońce, przy mocnym słońcu dodawałem również ND 03, aby wzmocnić tłumienie światła. ND 09 bardzo dobrze spisywał się przy pejzażach robionych nad jeziorem. Bardzo ładnie wyrównywał błękit nieba z tym odbitym w wodzie. Przy wschodzącym i zachodzącym słońcu używałem Reverse Gray ND 09. Bardzo ładnie przyciemnia jasne partie w okolicach horyzontu. Jednak ku mojemu zaskoczeniu wprowadza lekko fioletową dominantę. W post procesie trzeba było wprowadzić poważną korektę WB. Ogólnie zakup oceniam bardzo pozytywnie.
    ________________________
    Z7, 14-30 f4, 24-70 f4, 20 1.8s, 50 1.8s, MC 105 2.8 VR s

  10. #10

    Domyślnie

    Ja tez mam filter holder f-my nisi. Jego wada jest prostota (solidnego, jak pisal kolega cadman) wykonania- brak pierscienia mocujacego powoduje, ze "w okolicznosciach przyrody" zmiana filtra moze byc nieco klopotliwa.
    I was expecting applause but I suppose stunned silence is equally appropriate... flickr

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •