Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Filtry żelowe i softbox

    Mam pytanie odnośnie używania filtrów żelowych np cokin na lampie reporterskiej w softboxie. Gdzieś kiedyś na tutorialu widziałem jak gość zakładał filtr na całego sofboxa. O ile pamiętam to był kolor czerwony, po to by niebo wyszło fioletowe. No ale nie o to chodzi. Czy tego typu efekty uzyskam używając filtrów żelowych na lampie ?
    Nikon d7000 Nikon d800 Nikkor 50 1.4 Nikkor 35 mm 1.8 Nikkor 80-200 2.8 ED Nikkor 14-24 SB900 i masa innych gratów

  2. #2

    Domyślnie

    Tak, filtr zmieni barwę światła lampy, a softbox później je zmiękczy. Mam żele COKIN i używam do efektów.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sephi Zobacz posta
    Tak, filtr zmieni barwę światła lampy, a softbox później je zmiękczy. Mam żele COKIN i używam do efektów.
    Chodzi chyba o zmianę koloru na zdjęciu a nie koloru światła...


    Nie. Nie uzyskasz innego koloru nieba jeśli użyjesz filtru na światło lampy. Zmienisz tylko kolor światła lampy.
    Natomiast jak dobrze dobierzesz kolor oświetlenia głównego planu, to będzie można później tak ustawić balans bieli i kolorów, żeby uzyskać inny kolor tła.
    Przy lampie reporterskiej nie zrobisz tego w dzień. Jest za słaba. Tam był filtr na cały soft, bo była użyta lampa studyjna, a na nią nie da się inaczej założyć filtrów.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Chodzi chyba o zmianę koloru na zdjęciu a nie koloru światła...


    Nie. Nie uzyskasz innego koloru nieba jeśli użyjesz filtru na światło lampy. Zmienisz tylko kolor światła lampy.
    Natomiast jak dobrze dobierzesz kolor oświetlenia głównego planu, to będzie można później tak ustawić balans bieli i kolorów, żeby uzyskać inny kolor tła.
    Przy lampie reporterskiej nie zrobisz tego w dzień. Jest za słaba. Tam był filtr na cały soft, bo była użyta lampa studyjna, a na nią nie da się inaczej założyć filtrów.
    Dokładnie o to mi chodziło. Jeśli chodzi o niebieskie niebo to chcę uzyskać taki efekt powiedzmy godz. 18 o tej porze roku, więc myślę, że filtry i lampa reporterska powinny dać radę. Na dniach wyprobuję.
    Nikon d7000 Nikon d800 Nikkor 50 1.4 Nikkor 35 mm 1.8 Nikkor 80-200 2.8 ED Nikkor 14-24 SB900 i masa innych gratów

  5. #5

    Domyślnie

    Po to by niebo było fioletowe (i wszystko inne nieoświetlone lampą) ustawiasz balans bieli w aparacie. A na lampe nakladasz filtr po to, zeby to co oswietlisz było barwy "słonecznej".


    Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
    Pozdrawiam,
    Paweł
    Kilka zdjęć...
    D750&D200, N50f1.8G, Ta28-75/2.8, To12-28/4, N70-300VR

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawl_s Zobacz posta
    Po to by niebo było fioletowe (i wszystko inne nieoświetlone lampą) ustawiasz balans bieli w aparacie. A na lampe nakladasz filtr po to, zeby to co oswietlisz było barwy "słonecznej".


    Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
    jasne
    Nikon d7000 Nikon d800 Nikkor 50 1.4 Nikkor 35 mm 1.8 Nikkor 80-200 2.8 ED Nikkor 14-24 SB900 i masa innych gratów

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tetunio Zobacz posta
    Dokładnie o to mi chodziło. Jeśli chodzi o niebieskie niebo to chcę uzyskać taki efekt powiedzmy godz. 18 o tej porze roku, więc myślę, że filtry i lampa reporterska powinny dać radę. Na dniach wyprobuję.
    Jak będziesz miał słoneczny dzień, to z lampa reporterską w sofcie się nie uda. Niebo będzie białe.
    Nocy starcza ledwo aby dać światła w celu skontrowania słońca i to bez softu. A jeśli chcesz jeszcze użyć malej głębi, to nie ma najmniejszych szans. Szczególnie ze takie filtry zabierają nawet 2EV światła.
    YN-560 w sofcie 60x60 ma LP = ~4-5m (z testów własnych), przy słonecznym dniu, aby mieć kolor jakikolwiek nieba potrzeba przynajmniej f/8 (bez użycia auto FP), co daje nam zasięg maksymalny na poziomie 0.5m i to pod warunkiem nie używania żadnych filtrów.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tetunio Zobacz posta
    jasne
    Przepraszam, nie zrozumiałem problemu Więcej się nie wymądrzam.
    Pozdrawiam,
    Paweł
    Kilka zdjęć...
    D750&D200, N50f1.8G, Ta28-75/2.8, To12-28/4, N70-300VR

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •