Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 46
  1. #21
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2015
    Miasto
    Kraków
    Posty
    44
    Wpisów
    1

    Domyślnie

    Jestem jeszcze ciekaw jak jest z eizo cs230 czy on od nowości jest dobrze skalibrowany tak że siadam i mogę na nim pracować? Bo jeśli tak to jest to dla mnie lepsza opcja. W necu muszę za to dopłacić 500 zł podczas gdy eizo robi to w fabryce. Czy dobrze rozumiem.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MARC24 Zobacz posta
    Jestem jeszcze ciekaw jak jest z eizo cs230 czy on od nowości jest dobrze skalibrowany tak że siadam i mogę na nim pracować? Bo jeśli tak to jest to dla mnie lepsza opcja. W necu muszę za to dopłacić 500 zł podczas gdy eizo robi to w fabryce. Czy dobrze rozumiem.
    Jest skalibrowany, ale co to za różnica jak musimy i tak kalibrowac pod różny balans bieli np 6500k i 5000 i jasność np 80-120? W zależności do czego potrzebujemy zdjęcie (druk czy internet).

    Wysłane z mojego ASUS_X00DD przy użyciu Tapatalka

  3. #23

    Domyślnie

    Przede wszystkim pod nowe warunki w miejscu pracy.

  4. #24
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2015
    Miasto
    Kraków
    Posty
    44
    Wpisów
    1

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piotrekcoleman Zobacz posta
    Jest skalibrowany, ale co to za różnica jak musimy i tak kalibrowac pod różny balans bieli np 6500k i 5000 i jasność np 80-120? W zależności do czego potrzebujemy zdjęcie (druk czy internet).

    Wysłane z mojego ASUS_X00DD przy użyciu Tapatalka
    Ok to jest oczywiste ale mnie chodzi czy nie lepszym wyborem jest ten eizo cs230 niż Nec Ea245 wmi-CT gdzie dodatkowo ten monitor jest poddawany jakimś modyfikacjom przez autoryzowany sklep. Gdyby był taki ok to w fabryce zrobili by to od razu na taśmie produkcyjnej - byłoby taniej i szybciej.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MARC24 Zobacz posta
    Jestem jeszcze ciekaw jak jest z eizo cs230 czy on od nowości jest dobrze skalibrowany tak że siadam i mogę na nim pracować? Bo jeśli tak to jest to dla mnie lepsza opcja. W necu muszę za to dopłacić 500 zł podczas gdy eizo robi to w fabryce. Czy dobrze rozumiem.
    Pytanie, co jest celem kalibracji? Z punktu widzenia użytkownika, kalibracja ma uwzględniać potrzeby, zastosowania i oświetlenie w miejscu pracy. Żaden monitor fabrycznie nie uwzględnia takich rzeczy.

    Cytat Zamieszczone przez MARC24 Zobacz posta
    Ok to jest oczywiste ale mnie chodzi czy nie lepszym wyborem jest ten eizo cs230 niż Nec Ea245 wmi-CT gdzie dodatkowo ten monitor jest poddawany jakimś modyfikacjom przez autoryzowany sklep. Gdyby był taki ok to w fabryce zrobili by to od razu na taśmie produkcyjnej - byłoby taniej i szybciej.
    Wiele rzeczy, które mają większy potencjał niż "fabrycznie", jest modyfikowanych poza fabryką. Świetnym przykładem jest rynek motoryzacyjny. Produkt uzyskuje wówczas lepsze walory niż seryjny. Fabryka czasem robi duży zapas możliwości, ale z różnych względów niewykorzystanych. Przykład sprzed lat: Intel miał wpadkę i aby wykonać zobowiązania dostaw, sprzedawał lepsze procesory oznaczane jako niższa linia. Z EA jest dokładnie tak samo. Monitory mają całe sterowanie z monitorów graficznych, ale w wersji seryjnej leży odłogiem i kompletnie nic nie robi. W wersji CT jest uruchomione i poprawnie zaprogramowane.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MARC24 Zobacz posta
    Ok to jest oczywiste ale mnie chodzi czy nie lepszym wyborem jest ten eizo cs230 niż Nec Ea245 wmi-CT gdzie dodatkowo ten monitor jest poddawany jakimś modyfikacjom przez autoryzowany sklep. Gdyby był taki ok to w fabryce zrobili by to od razu na taśmie produkcyjnej - byłoby taniej i szybciej.

    nie ma chyba sensu demonizowac kalibracji.
    wystaczy , ze przez okno nawet zasloniete dostanie sie do pokoju slonce , lub tez slonce zostanie zakryte chmurami , a widzisz zmiane koloru na monitorze znacznie wieksza niz w wyniku kalibracji.
    jesli dajesz zdjecia do sieci , i tak wiekszoac ma monitory kalibrowane jakos tam fabrycznie.
    Roznica kolorow jakie postrzegamy np w dzien i w nocy jest znacznie wieksza niz roznica w wyniku kalibracji.

    roznice w kalibracji widac i potrafia byc one znaczne , ale na czystych kolorach R G B.
    Kolory rzeczywiste wystepujace w naturze sa wypadkowa skladowych RGB , te roznice wzejemnie sie jakos wyrownuja. W rzeczywistosci nie sa one tak wielkie , trudno jest sie zdecydowac , ktore kolory sa lepsze , czy na monitorze dodakowo kalibrowanym , czy tym z grubsza.
    Szerokogamutowe maja tendencje do podbijania koloru w kierunku seldynowego , widac to wyarznie szczegolnie na zdjeciach w sieciowej przegladarce. To jest bardziej denerwujace.


    Kalibracja oczywiscie ma sens i jest wazna dla calego toru - drukarka - monitor , jesli zalezy Ci na mozliwie duzej zgodnosci pomiedzy monitorem a wydrukiem .

    W sumie dostrajajac monitor " na oko ", oceniajac prawidlowosc oddania barw , ktore znasz z natury dojdziesz w praktyce do tego samego wyniku praktycznego.

    Nie chce powiedziec , ze kalibracja jest niepotrzebna , ale nie demonizowalbym jej znaczenia.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 26-01-2018 o 11:57

  7. #27
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Kalibracja to nie tylko WB, jak reszta jest poprawna to pozostaje łatwa zabawa z WB.

  8. #28
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2015
    Miasto
    Kraków
    Posty
    44
    Wpisów
    1

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Kalibracja to nie tylko WB, jak reszta jest poprawna to pozostaje łatwa zabawa z WB.
    Chłopaki nie pomagacie doradźcie lepiej jaki monitor wybrać żeby później nie żałować. Teraz pracuje na HPZR2440w i też jest w porządku już się dostosowałem do tej zimnej barwy jaką daje ten monitor i mi to odpowiada. Tak jak pisze Nican do wszystkiego można się dostosować (to taki profil kolorów który mamy w głowie

  9. #29
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Tu nie chodzi o dostosowanie się do błędnie wyświetlającego monitora tylko o to żeby mieć poprawnie i przy ewentualnych zmianach światła poradzić sobie z tym, monitor ma być skalibrowany i już, czytaj wiadomość co ci wysłałem wczoraj.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MARC24 Zobacz posta
    Chłopaki nie pomagacie doradźcie lepiej jaki monitor wybrać żeby później nie żałować. Teraz pracuje na HPZR2440w i też jest w porządku już się dostosowałem do tej zimnej barwy jaką daje ten monitor i mi to odpowiada. Tak jak pisze Nican do wszystkiego można się dostosować (to taki profil kolorów który mamy w głowie

    obiektywnej odpowiedzi to sie chyba nie da uzyskac.
    gdyby ktos mial obydwa te monitory , ktore wymieniasz , rzeczywiscie je porownal i wyrazil swoja opinie , to bedzie to subiektywnie , byc moze inaczej niz sadzilbys.

    jesli ogladasz zdjecia przez siec, to aRGB czyli szerokogamutowy jest zrodlem problemow , bilans raczej bedzie negatywny.
    Kolory przekazywane przez przegladarki i konwersja sRGB/ aRGB nie jest neutralna.

    Zrob proste doswiadczenie , zapisz dowolne mozliwie kolorowe zdjecie raz w przestrzeni sRGB , nastepnie w aRGB.
    odczytaj jakims programem do edycji zdjec ilosc kolorow ( ma to prawie kazdy ) - mozna sie zdziwic jaka jest roznica na korzysc ...... no wlasnie niech kazdy sprawdzi sam.

    Nie mam NEC wiec nie powiem , mam eizo ( niby 10b.) , niekoniecznie kupilbym po raz wtory.

    Jesli chcesz robic wydruki to wazna jest kalibracja calego toru - musza byc dopasowane ze soba .
    Jesli nie zamierzasz , raczej odbiorca jest siec tzn urzadzeniem wyjscia jest monitor , to para wkladana w kalibracje idzie w gwizdek - nie skalibrujesz przeciez zdalnie urzadzen ogladajacych.

    Nie sprawdzalem , ale jesli ten NEC jest 8 b w sRGB , to wybralbym NEC

    jesli w aRGB 10 b - to wybralbym tanszy.

    O tym jaki bedzie obraz zadecyujesz w 90% Ty.
    Rzadko monitor - jesli w ogole - bedzie stanowil ograniczenie.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 26-01-2018 o 13:15

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •