Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Gotycki kwadrat

  1. #1

    Domyślnie Gotycki kwadrat

    Opinie, komentarze i sugestie mile widziane






  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Ciekawa kompozycja. Przemyślane rozłożenie poszczególnych elementów tworzy ciekawą odsłonę sklepienia, które najczęściej kojarzone jest z rytmicznym ułożeniem żeber ... Podoba się zdecydowanie.
    NIKON

  4. #4

    Domyślnie

    Podoba mi się ta kompozycja, nieoczywista gdyż prosto przedstawione elementy nie są symetryczne, trochę oszukują oko widza i wprowadza to pewien dynamizm.
    Obróbka na plus, mimo że mam wrażenie sporego zaszumienia, zwłaszcza w ciemniejszych partiach.

  5. #5

    Domyślnie

    Fajny, niebanalny kadr. Ładne, miękkie światło wprowadza ciekawy klimat, który jest dodatkowo spotęgowany odpowiednią obróbką.
    Co to za miejsce?
    Z pozdrowieniami,
    Ink.
    Instagram

  6. #6

    Domyślnie

    Ja natomiast powiem zdecydowane nie.
    Rozumiem oryginalne kadrowanie, dobre światło, obróbkę.

    Ale sednem tego zdjęcia jest (ma być) architektura gotyku. A z kolei sednem każdej dobrej architektury (w tym zwłaszcza gotyku) sa proporcje.

    A na tym zdjęciu, poprzez takie a nie inne kadrowanie proporcje są doszczętnie zaburzone.
    I dlatego jako zdjęcie architektury, ta fotografia jest zła.
    I'm not always right, but I'm never wrong...

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję za odzew

    Cytat Zamieszczone przez Inkognito Zobacz posta
    Fajny, niebanalny kadr. Ładne, miękkie światło wprowadza ciekawy klimat, który jest dodatkowo spotęgowany odpowiednią obróbką.
    Co to za miejsce?
    To jest poznańska katedra.



    Cytat Zamieszczone przez lechupe Zobacz posta
    Ja natomiast powiem zdecydowane nie.
    Rozumiem oryginalne kadrowanie, dobre światło, obróbkę.

    Ale sednem tego zdjęcia jest (ma być) architektura gotyku. A z kolei sednem każdej dobrej architektury (w tym zwłaszcza gotyku) sa proporcje.

    A na tym zdjęciu, poprzez takie a nie inne kadrowanie proporcje są doszczętnie zaburzone.
    I dlatego jako zdjęcie architektury, ta fotografia jest zła.
    Głowy pod topór nie położę, ale z tego co pamiętam, to jakoś specjalnie oryginału nie zniekształciłem. Starałem się stać równolegle do łuku na pierwszym planie, a inne elementy są na tyle odległe, że szeroki kąt raczej "rewolucji" tu nie wprowadził, chociaż w pewnym stopniu oczywiście widział to inaczej niż ludzkie oko.

    Z drugiej strony uważam, że fotografia architektury nie zawsze musi oddawać rzeczywiste proporcje budowli, może być i często jest wobec oryginału autonomiczna, tworzyć w pewnym stopniu nowe sceny w stosunku do dostrzeganych z perspektywy oglądającego budowle na miejscu.

    Dla jasności nie twierdzę, że proporcje w moim zdjęciu są dobre. Między innymi, aby się tego dowiedzieć zamieściłem to zdjęcie z prośbą o komentarze

  8. #8

    Domyślnie

    Oryginał jest zniekształcony, jezeli mozna tak powiedzieć, w dwójnasób. Po pierwsze - matematycznie. Np. stosunek wysokości okien do wysokości ściany jest zupełnie nieprawdziwy.

    Ale ważniejsze jest chyba zaburzenie skojarzeniowo-percepcyjne. Głównym środkiem wyrazu w architekturze gotyckiej jest ostry, strzelisty łuk sklepienia, pozwalający na budowę wysokich ścian z dużymi otworami okiennymi.

    I tak postrzegamy gotyk - jako smukłe, wysokie i bardzo przestrzenne budowle. A tutaj mamy raczej przysadzistą kupkę siana niżli wyniosłą katedrę.

    oczywiście w takim kadrze, prawdopodobnie nawet przy ultraszerokich obiektywach mielibyśmy kłopot z oddaniem oryginalnego klimatu.
    Niemniej, jak mówiłem, tutaj chęć poszukania oryginalnego ujęcia zabiła sedno tematu.
    I'm not always right, but I'm never wrong...

  9. #9

    Domyślnie

    Ok, chyba rozumiem, co masz na myśli. Przyznaję, że to zdjęcie nie jest idealnym materiałem poglądowym, aby pokazać podstawowe cechy gotyku. Czy to zdjęcie zabiło klimat panujący w nawie bocznej, w której było zrobione - kwestia do oceny
    Ostatnio edytowane przez mcleod ; 05-08-2014 o 10:30

  10. #10

    Domyślnie

    Bardzo kreatywnie wypatrzony kadr - mówię to jako Pyrlandczyk
    Dominik
    Fujifilm X10 | D90 | S 10-20 | T 28-75 | N 70-300 VR | N 35 | Metz 58 AF1 | Metz 48 AF1 l Lensbaby
    flickr

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •