Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29
  1. #1

    Domyślnie Pytanie o auto ISO w Nikonie D7100

    Jestem tu nowy i jest to mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich serdecznie...

    Mam pytanie związane z auto ISO w D7100.
    Mianowicie, robiłem zdjęcia w kościele przy ISO 1600.
    Następnego dnia włączyłem auto ISO. Dzień był pogodny. Jakie było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem, że zdjęcia przeze mnie zrobione, są zrobione w czułości 1600. Wydawało mi się, że aparat nie zasugeruje sie ostatnim maualnym ustawieniem ISO tylko w trybie Auto ISO skoryguje to wszystko....

    Z tego co wiem minimalna czułość auto ISO wynosi 100 a maksymalną możemy ustawić....
    Przed chwilką z balkonu robiłem zdjęcia przy czułości 320 potem przestawiłem na auto ISO ... znowu aparat zrobił fotkę z ISO 320... następnioe zrobiłem fotkę, przy tych ustawieniach w zaciemnionym pokoju. Tutaj aparat podniósł czułość na 560 ISO, czyli jak myślę wszystko OK.


    Doszedłem do wniosku, nie wiem czy słusznego, że ISO manualne musi zawsze wynosić 100, żeby aparat się nie gubił... myślałem, że automatyka to wszystko załatwi i sama dobierze prawidłową czułość... sam już nie wiem...

    Jestem ignorantem w tych sprawach a D7100 mam od tygodnia...

    Bardzo prosiłbym o wszelkie sugestie, za które bedę bardzo wdzięczny...

    Miałem przez chwilke do czynienia z Canonem 6D... Tam jest sprawa prosta... opcje auto ISO lub poszczególne czułości... aparat wspaniale je dobierał

    Aha... przy opcji ustawiania ISO w menu na górze jest "automatycznie" nie mogę tego uaktywnić... opcja nie nie podświetlona... wskazówka mówi, że przy tych ustawieniach aparatu opcja ta jest niedostępna. Była ustawiona preselekcja przysłony, pomiar matrycowy, automatyczny balans bieli...

    Jeszcze raz dziękuje za wszelkie uwagi i wskazówki

    pozdrawiam
    Marek

  2. #2

    Domyślnie

    W tym modelu AutoISO działa tak, że aparat robi na tym ISO, które sobie fotograf sam ustawi, a dopiero jak mu za ciemno, to podnosi ISO stopniowo. Skoro ustawiłeś ISO na 1600, aparat uznał, że wiesz co robisz i nie podniósł wyżej, bo widać miał dość światła.

    Z tym automatycznym i nieaktywnym podpisem, to nie zrozumiałem do końca pytania. AutoISO, jak są ustawione parametry, to najlepiej uaktywnia się trzymając guzik ISO wciśnięcty i kręcąc przednim kółkiem; co jeden klik włącz i włącza AutoISO.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    W tym modelu AutoISO działa tak, (...)
    Nie w tym, a w każdym.

    @pteris3:
    A jak ma działać autoISO ?? Skoro ustawiłeś sobie jakieś ISO, to czemu aparat ma je zmieniać, jeśli nie ma takiego przymusu. W końcu, to Ty masz sterować aparatem, a nie on tobą.

    To tak samo, jakbyś powiedział, że ustawiając w trybie "M" przesłonę f/5.6, to w trybie "A" aparat sam powinien ją całkowicie otworzyć.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    Tak, jak już pisałem jestem ignorantem...
    Miałem na mysli to, ze mimo ostatniego ustawienia ISO 1600 na auto aparat zachowa się "poprawnie" i zmieni to ISO na duuuużo niższe...
    ael to są moje przemyślenia i pewnie, jak się okazuje błędne

  5. #5

    Domyślnie

    Pomyśl o tym w ten sposób: aparat uznał, że skoro ustawiłeś sobie ISO takie a nie inne, to on nie chce stawać Ci wbrew i być mądrzejszy, bo może wiesz co robisz.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pteris3 Zobacz posta
    Tak, jak już pisałem jestem ignorantem...
    Miałem na mysli to, ze mimo ostatniego ustawienia ISO 1600 na auto aparat zachowa się "poprawnie" i zmieni to ISO na duuuużo niższe...
    ael to są moje przemyślenia i pewnie, jak się okazuje błędne
    Aparat zmieni ISO tylko jeśli będzie taka potrzeba - czyli gdy czas i/lub przesłona osiągną dolną lub górną granicę.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli chcesz, żeby aparat ustawiał także czułość mniejszą niż 1600, to pozwól mu na to: ustaw czułość podstawową (czyli tę, którą ustawia się przy także wyłączonym auto iso) np 100. A w ustawieniach auto-iso ustaw maksymalną czułość np 1600. Wtedy czułość będzie się zmieniała między 100 a 1600.
    Aparat będzie traktował czułość bazową (100) jako minimalną i będzie ją utrzymywał, jeżeli będzie to możliwe, starając się uzyskać czas migawki nie dłuższy niż ustawiony w ustawieniach auto iso. A jeśli dla utrzymania pożądanego czasu migawki trzeba będzie zwiększyć czułość, to będzie to robił do maksymalnej wartości ustawionej w ustawieniach auto-iso.
    Tak to przynajmniej działa w trybie A. Mam nadzieję, że nie zamotałem za bardzo opisu.

    Cytat Zamieszczone przez pteris3 Zobacz posta
    Z tego co wiem minimalna czułość auto ISO wynosi 100 a maksymalną możemy ustawić....
    Minimalna czułość MOŻE wynosić 100, jeśli taką ustawisz w ustawieniach podstawowych ISO. Jeśli ustawiłeś 1600, a maksymalną w auto iso też 1600, to aparat zmieniał czułość między minimalną a maksymalną, czyli między 1600 a 1600.
    Ostatnio edytowane przez sl011 ; 22-07-2014 o 15:15

  8. #8

    Domyślnie

    Możesz wybrać czułość pomiędzy konkretnymi wartościami a AUTO-ISO podobnie jak w Canonie. Naciskasz ISO i kręcisz przednim pokrętłem. Wartości zmienią się pomiędzy ISO a AUTO-ISO. Tylne pokrętło ustawi ci dolną granicę w trybie AUTO-ISO. W trybie ISO - konkretną wartość czułości

    Osobiście nie korzystam z tej funkcji. Zauważyłem że D7100 lubi sobie dołożyć ISO w trybie AUTO. Aby mieć szybki dostęp do zmiany ISO możesz ustawić sobie w menu ustawień osobistych d3 wartość: pokaż ISO/łatwe ISO. Wtedy będziesz mógł szybko zmienić czułość korzystając z tylnego pokrętła.
    Ostatnio edytowane przez SQ9MCS ; 22-07-2014 o 15:16
    D7100 | Sigma 17-50 F2.8 | Sigma 50 F1.4 | Tamron 70-300 F4-5.6 VC | SB-700

  9. #9

    Domyślnie

    Chyba wszystko już wiem...
    Panowie.... bardzo, bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi

    pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez SQ9MCS Zobacz posta
    Osobiście nie korzystam z tej funkcji. Zauważyłem że D7100 lubi sobie dołożyć ISO w trybie AUTO. Aby mieć szybki dostęp do zmiany ISO możesz ustawić sobie w menu ustawień osobistych d3 wartość: pokaż ISO/łatwe ISO. Wtedy będziesz mógł szybko zmienić czułość korzystając z tylnego pokrętła.
    Co oznacza dołożyć ? W jakim sensie ?

    Może ustawiłeś w opcjach auto iso za krótki minimalny czas i gdy aparat nie może go za często osiągnąć to podnosi iso i stąd to wrażenie.
    D7100
    S 17-50 2.8 | V 135 2.8
    Conference call to Canon Inc.s Masaya Maeda - "Maeda: Huh? You sure you want more out of focus? We give you out of focus in 1D Mark III and Galbraith complain."

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •