Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie [D7100] nowy sposób na profil kolorów ACR i Lightroom

    Było na forum kilka postów o profilowaniu kolorów do ACR i Lightrooma.
    Np tu. http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=132780


    Kilka moich przemyśleń. Body D7100.

    Ustawiłem obok monitora różne kolorowe mazaki, kredki, klocki etc. Również wydrukowałem Color Checker Passport na drukarce sublimacyjnej i postawiłem między tę scenerię (wiem że drukowanie nie da takiej jakości jak orginalna karta).

    To JPG z Capture NX - Picture Control na Standard


    To JPG z ACR z nowym ręcznie utworzonym profilem kolorów



    W aparacie ustawiłem Picture Control na Standard format NEF i zrobiłem zdjęcie z błyskiem pod odpowiednim kątem by nie było odblasków. Można zrobić zdjęcie bez błysku jeśli jest odpowiednio jasno. ISO na 100.

    Potem w PS otworzyłem zdjęcie ustawiłem profil kolorów na Camera Standard i zapisałem do DNG.

    W Adobe DNG Profile Editor otworzyłem zdjęcie i WAŻNE ustaw Base profile na Camera Standard

    Potem wzrokowo patrzyłem jak kolory różnią się od tego co widzę w rzeczywistości. Tu najbardziej nienaturalnie wyglądał różowy mazak i radyjko. Kliknąłem więc pipetą na mazak i podniosłem Saturation i chyba modyfikowałem Hue. Jeśli jakiś kolor nadal nie jest zgodny z rzeczywistością to znów klikamy ten kolor i regulujemy. Potem tylko File -> Export profile i gotowe !

    Ważne by suwakami za mocno nie manipulować. Ważne też by w Base profile nie wybierać Adobe Standard bo to mocno fałszywy profil. Twarze z tego profilu wyglądają koszmarnie.


    Polecam każdemu ręczną korekcję jeśli nie ma się oryginalnej karty Color Checker Passport.
    Wystarczy tylko skompletować jak najwięcej różnych kolorów od jaskrawych po pastelowe.

    Pozdrawiam i zachęcam do własnych modyfikacji. Wasze spostrzeżenia z chęcią przeczytam.
    Ostatnio edytowane przez Limax7 ; 17-06-2014 o 09:17 Powód: dodanie zdjec
    Nikon D7100 + Nikon D3200 (Nikkor AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6 ED + Sigma APO 70-300mm f/4-5.6 DG MACRO + Nikkor AF-S DX 18-55 mm f/3.5-5.6G ED II)

  2. #2

    Domyślnie

    Jest znacznie lepszy sposób - użyć/kupić kartę ColorChecher'a (oryginalną, a nie drukowaną na nie wiadomo jak dokładnej drukarce) i użyć ich oprogramowania (ColorChecker Passport) do stworzenia profilu.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Jest znacznie lepszy sposób - użyć/kupić kartę ColorChecher'a (oryginalną, a nie drukowaną na nie wiadomo jak dokładnej drukarce) i użyć ich oprogramowania (ColorChecker Passport) do stworzenia profilu.
    Napisałem o alternatywnym sposobie, ten który podajesz wszyscy znają. Najlepiej sam zrób test tak jak ja to zrobiłem i porównaj, automat z programu ColorChecker Passport a własne ręczne regulacje. Zwróć uwagę na kolory różowe, czerwone i granatowe.
    Nikon D7100 + Nikon D3200 (Nikkor AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6 ED + Sigma APO 70-300mm f/4-5.6 DG MACRO + Nikkor AF-S DX 18-55 mm f/3.5-5.6G ED II)

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Limax7 Zobacz posta
    Napisałem o alternatywnym sposobie, ten który podajesz wszyscy znają. Najlepiej sam zrób test tak jak ja to zrobiłem i porównaj, automat z programu ColorChecker Passport a własne ręczne regulacje. Zwróć uwagę na kolory różowe, czerwone i granatowe.
    Oko ludzkie jest bardzo zawodne... Każdy widzi inaczej, każdy monitor wyświetla inaczej...
    Takie ustawianie na oko jest tyle samo warte co wyznaczanie wysokości na oko...

    Porównując zdjęcie z twojego profilu do karty CC, to:
    1. Pomarańcze są przesadzone
    2. żółty jest pomarańczowy
    3. czerwień wpada w magentę
    4. ciemny niebieski jest mało nasycony
    5. różowy zbyt różowy, oryginalnie bardziej w kierunku magenty
    6. jasny fiolet (drugi od prawej u góry) nie ma nic wspólnego z fioletem
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Porównując zdjęcie z twojego profilu do karty CC, to:
    1. Pomarańcze są przesadzone
    2. żółty jest pomarańczowy
    3. czerwień wpada w magentę
    4. ciemny niebieski jest mało nasycony
    5. różowy zbyt różowy, oryginalnie bardziej w kierunku magenty
    6. jasny fiolet (drugi od prawej u góry) nie ma nic wspólnego z fioletem
    Nie porównuj kolorów do tej mojej wydrukowanej karty bo nie wiesz jakie kolory mi się wydrukowały i na pewno nie są zgodne z oryginalnym Color Checker. Ta karta służyła mi do wizualnej oceny kolorów jakie widzę z zdjęciem profilowanym.

    Na pewno dobrze sprofilowany monitor ma tu zasadnicze znaczenie, ale który jest dobrze sprofilowany, Twój czy mój.

    Dlatego wspomniałem o delikatnych zmianach i na profilu Camera Standard a nie Adobe Standard.
    Nikon D7100 + Nikon D3200 (Nikkor AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6 ED + Sigma APO 70-300mm f/4-5.6 DG MACRO + Nikkor AF-S DX 18-55 mm f/3.5-5.6G ED II)

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Limax7 Zobacz posta
    Nie porównuj kolorów do tej mojej wydrukowanej karty bo nie wiesz jakie kolory mi się wydrukowały i na pewno nie są zgodne z oryginalnym Color Checker. Ta karta służyła mi do wizualnej oceny kolorów jakie widzę z zdjęciem profilowanym.

    Na pewno dobrze sprofilowany monitor ma tu zasadnicze znaczenie, ale który jest dobrze sprofilowany, Twój czy mój.

    Dlatego wspomniałem o delikatnych zmianach i na profilu Camera Standard a nie Adobe Standard.
    A czemu CC ma takie a nie inne kolory ??
    Właśnie po to, aby móc jest ustawić. Błędne kolory mogą spowodować błędne ustawienia, bo nie będziesz miał ich odpowiedniego odzwierciedlenia.

    Poza kolorami ważną rzeczą jest jeszcze odpowiedni kontrast, czy przebieg krzywych, czego już sam nie zrobisz, a manipulując samym nasyceniem barw możesz mocno rozjechać odwzorowanie różnych poziomów.

    A kalibracja - jest fabrycznie w CS230.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    Ja nie mam Color Checkera i nie zamierzam na razie kupować, może ktoś z Białegostoku ma to można by porównać oryginał kontra wydruk i efekt po profilowaniu automatycznym.
    W całym tym moim poście kryje się też potęga jaką daje DNG Profile Editor, można przecież zrobić profile np. wyodrębniania kolorów czy różnych wersji cz.-b. Krzywe też są.

    Racja że można przesadzić, dlatego delikatnie z suwakami.

    Chodzi o to by w domu sobie ustawić inne profile, bardziej nam odpowiadające niż te które są w ACR.

    Kiedyś zrobiłem zdjęcie swojemu synkowi, był on w granatowej koszulce. Adobe Standard wypluwał niebieską, Camera Standard lepszą barwę ale nadal nie taką jaka faktycznie była. Dopiero po korekcie tego koloru wyglądało to dobrze.
    Nikon D7100 + Nikon D3200 (Nikkor AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6 ED + Sigma APO 70-300mm f/4-5.6 DG MACRO + Nikkor AF-S DX 18-55 mm f/3.5-5.6G ED II)

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2008
    Miasto
    Tu i tam...
    Posty
    230

    Domyślnie

    Czy taki profil można wykorzystać do każdej innej sceny? czy jest on tylko do tej konkretnej i z tym konkretnym oświetleniem?
    Pytam również o niealternatywny sposób o "którym wszyscy wiedzą"

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez yozz84 Zobacz posta
    Czy taki profil można wykorzystać do każdej innej sceny? czy jest on tylko do tej konkretnej i z tym konkretnym oświetleniem?
    Pytam również o niealternatywny sposób o "którym wszyscy wiedzą"
    Teoretycznie można do każdej. Trzeba tylko później ustawić odpowiedni WB.

    W praktyce - dużo zależy od światła, a w szczególności od CRI światła. Przy oświetleniu sztucznym z niskim CRI niektóre kolory są źle odwzorowane i wtedy lepiej stworzyć nowy profil.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •