Close

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 71
  1. #1

    Question BF i FF jak rozpoznać?

    Witam wszystkich forumowiczów.

    Posiadam Nikona D90 + świeżo zakupioną Sigmę 17-50mm f/2.8 EX DC HSM OS (czekałem pod drzwiami na kuriera od rana =D) no ale przejdźmy do rzeczy. Wcześniej nie traktowałem fotografowania jako czegoś fajniejszego, więc używałem kita w dodatku bardzo rzadko i nie przejmowałem się w ogóle jakością zdjęć, ale dotarł do mnie nowy obiektyw, a jakość zdjęć (chyba nie uległa zmianie). Na szybko pstryknąłem psu 3 zdjęcia, podgląd na wyświetlaczu - ostrość skoczyła do góry porównując do kitowego, a po wrzuceniu na komputer lekkie rozczarowanie, bo mydełko chyba jednak nie zniknęło razem z kitowym obiektywem. Szukam odpowiedzi tutaj, bo wiecie o czym mówicie, więc proszę powiedzcie mi czy w moim aparacie może występować BF lub FF ze świeżym obiektywem? Jeżeli tak, to jakie zdjęcia pomogą to zdiagnozować i jak usunąć tą usterkę.

    Przepraszam za brak zdjęć, ale tak się rozczarowałem, że je usunąłem :c, ale jeżeli będziecie na tyle pomocni to śmiało proszę pytać o zdjęcia. Chętnie zrobię, tylko wskażcie co i na jakich wartościach żeby diagnoza była możliwa.

    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Możesz próbować sprawdzić w tzw. teście bateryjkowym. Ale lepiej będzie jak wrzucisz fotę wg Ciebie z FF/BF. Ocenimy.

  3. #3

    Domyślnie

    Wystąpienie BF lub FF jest możliwe, chociaż równie dobrze mogą to być nadmierne oczekiwania, lub wykonywanie zdjęć w marnych warunkach oświetleniowych.

    przejrzyj stronkę http://www.skibek.pl/zts/2010/11/len...cja-obiektywu/ bardzo fajnie jest wszystko opisane
    Nikon D5100 | D610
    Sigma 10-20 f/4-5.6 | 17-50 2.8 EX | 70-200 2.8 II EX | Nikkor AF-S 28 1.8 | AF-S 35 1.8 | AF-S 50 1.8 | AF-S 18-105 | Tokina At-x 100mm f/2.8
    Nissin Di-622 MkII | YN-560 IV | RF-603 MkII | Vanguard Alta+ 233AP

  4. #4

    Domyślnie

    W jaki sposób przeprowadzić ten test bateryjkowy?. Baterie postawić w rzędzie i celować pod kątem w któraś z środkowych?. Jeżeli tak, to na jakich parametrach wykonać te zdjęcia? (ogniskowa, przesłona i jakie odległości od baterii).

  5. #5

    Domyślnie

    Nie trzeba żadnych baterii, czy innych głupich ustawień - wystarczy ci płaszczyzna ze wzorem, stawiasz na tym jakieś pudełko (może być zapałek) i pod małym kątem do tej płaszczyzny robisz zdjęcie zdjęcie celując w pudełko. Na postawie rozkładu GO na płaszczyźnie określasz czy trafiło w przód pudełka czy nie.

    A ogniskowa - każda, odległość - byleby nie minimalna (może być coś koło 1m), przesłona - najlepiej nie przymykać.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Wrzuć w Google "test bateryjkowy" i przejdź do grafik. Zobaczysz jak ustawić bateryjki. A im gęściej ustawisz bateryjki tym efekt będzie bardziej widoczny.
    Zdjęcia wykonujesz na otwartej przysłonie, na ogniskowej którą chcesz sprawdzić.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    (...) Na postawie rozkładu GO na płaszczyźnie określasz czy trafiło w przód pudełka czy nie. (...)
    Rozkład GO nie jest równy, więc może Koledze wprowadzić mały zamęt, dlatego nie polecam mu tego testu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez petreq Zobacz posta
    Rozkład GO nie jest równy, więc może Koledze wprowadzić mały zamęt, dlatego nie polecam mu tego testu.
    Dla 25-50mm, 1m i f/2.8 rozkład jest niemal równy lub równy
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Nie trzeba żadnych baterii, czy innych głupich ustawień - wystarczy ci płaszczyzna ze wzorem, stawiasz na tym jakieś pudełko (może być zapałek) i pod małym kątem do tej płaszczyzny robisz zdjęcie zdjęcie celując w pudełko. Na postawie rozkładu GO na płaszczyźnie określasz czy trafiło w przód pudełka czy nie.
    Aby ocenić prawidłowy rozkład GO obiektyw musi być skierowany prostopadle do obiektu, w żadnym przypadku pod katem jeżeli obiektem jest pudełko.
    Lepszym rozwiązaniem są karty do gry, przyczyny i sposoby na BF, FF znajdziesz w tym poradniku: http://accord-foto.pl/index.php?artykul=110
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  10. #10

    Domyślnie

    Mam zestaw D90 + 35mm.
    Dzisiaj z ciekawości zrobiłem mały test i wrzucam rezultaty...

    1. robione ze statywu
    2. robione z ręki
    3. z ręki z dalszej odległości

    Wszędzie celowane w środkowy, cienki paluszek...

    Ostatnio edytowane przez Prezo ; 15-05-2014 o 17:24 Powód: poprawienie linków zdjęć
    D7100 | X-T10 || S17-50 2.8 | 18-55 | 18-105 VR | 35mm f/1.8G | YN-565EX

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •