Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 39
  1. #1

    Lightbulb Interaktywny symulator/kalkulator głębi ostrości

    Chciałbym zaprezentować wam aplikację nad którą pracowałem przez ostatni miesiąc. Służy ona do symulacji efektu rozmycia tła na zdjęciach oraz obliczania i wizualizowania zakresu głębi ostrości. Umożliwia ustawienie dowolnych kombinacji parametrów takich jak ogniskowa obiektywu, przysłona, rozmiar matrycy oraz odległość fotografowanej osoby i tła od aparatu. Wszystkie parametry można zmieniać interaktywnie i obserwować ich wpływ na efekt końcowy.

    Wiem, że w internecie dostępne są różne kalkulatory głębi ostrości, ale żaden z nich nie oferuje chyba symulacji rozmycia tła w takim zakresie, a jest to parametr równie istotny co sama głębia ostrości. Pomysł na aplikację wziął się z chęci znalezienia odpowiedzi na pytanie typu: którym obiektywem uzyskam bardziej rozmyte tło: 85/1.8 czy 200/5.6? Starałem się również aby była ona jak najbardziej funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu.

    Screenshot na zachętę:

    Aplikację można znaleźć pod adresem: www.michałbemowski.pl/dofsimulator Jest to tak na prawdę zwykła strona internetowa wykorzystująca najnowsze technologie webowe takie jak HTML5 i CSS3. Działa w oparciu o JavaScript i framework AngularJS, dzięki czemu do uruchomienia nie są wymagane żadne dodatkowe wtyczki. Można ją zapisać na dysku i używać całkowicie offline. Znajduje się tam też dokładniejszy opis wszystkich funkcji oraz wbudowana pomoc wyjaśniająca działanie poszczególnych elementów.

    Zapraszam do przetestowania i czekam na wasze opinie. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i pomysły jak można by ją jeszcze poprawić lub usprawnić.
    Proszę również o zgłaszanie zauważonych błędów, bo jestem świadomy, że na pewno takie się pojawią.

    Na koniec chciałbym się podzielić dwiema, ciekawymi moim daniem, obserwacjami na podstawie zabawy z parametrami w symulatorze:
    - Przy zachowaniu stałego pola widzenia, głębia ostrości zależy wyłącznie od użytej przysłony i jest niezależna od kombinacji ogniskowa-odległość obiektu. Stopień rozmycia tła rośnie wraz ze wzrostem ogniskowej.
    - Przy takim samym kadrze (a więc mniejszej odległości) ten sam obiektyw na body FX daje mniejszą głębię ostrości niż na body DX, ale taki sam stopień rozmycia tła.
    D7100 + S10-20 + N18-105 VR + N50/1.8D + N70-200/4 VR + T100/2.8 + SB-800
    Strona domowa Galeria dofsimulator.net

  2. #2

    Domyślnie

    Aż dziwi mnie, że jeszcze nikt nic nie napisał. Dla mnie rewelacja, akurat zastanawiam się nad szkłem makro 100 2.8 i 85 1.8 i nie bardzo wiedziałem jak można bezpośrednio porównać takie dwa obiektywy przy dokładnie takich samych kadrach. Wiadomo, że to tylko symulacja, ale pokazuje dokładnie to o co mi chodzi.

    Świetna robota! Gratuluję i dziękuję! Błędów na razie nie znalazłem, ale też nie doszukiwałem się ich.
    Ostatnio edytowane przez Misher ; 15-03-2014 o 19:51
    Spotyka się dwóch fotografów. Pierwszy pyta drugiego, który prowadzi za rękę synka:
    - Czesć! Kto to?
    - To mój syn. Janek.
    - Fajny, ale zrobiłbym go inaczej.

  3. #3

    Domyślnie

    Tylko pogratulować, super narzędzie, do tej pory korzystałem z innych dostępnych w sieci, ale ta symulacja bardzo pomaga.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  4. #4

    Domyślnie

    Gratuluję, super narzędzie. Bez problemu można porównać różniste obiektywy i to na DX lub FX.
    X-E2; FX18

  5. #5

    Domyślnie

    Pomysł super tylko szkoda, że na blondi nie widać tej głębi.
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

  6. #6

    Domyślnie

    Świetny pomysł
    Uwagi:
    1. Po wybraniu DX i zwiększaniu ogniskowej w pewnym momencie znika tło.
    2. Proponuję więcej rozmiarów matrycy, chociaż m43, a najlepiej wybór od kompaktowych do dużego formatu.
    3. Wersja angielska, rozreklamować tu i tam, i zacząć zarabiać na reklamach

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ajt Zobacz posta
    3. Wersja angielska, rozreklamować tu i tam, i zacząć zarabiać na reklamach
    Ja bym proponował tą wersję angielską zrobić na Androida i iOS. Przy odrobinie szczęścia może być z tego całkiem niezła kasa.
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  8. #8

    Domyślnie

    Najsampierw poproszę o wersję na WP8.

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuję za miłe słowa i uwagi.

    Cytat Zamieszczone przez ajt Zobacz posta
    1. Po wybraniu DX i zwiększaniu ogniskowej w pewnym momencie znika tło.
    Jest to celowe bo niestety brakuje rozdzielczości obrazka, a nie chciałem żeby wynikające z tego rozmycie fałszowało efekt rzeczywistego rozmycia. 12Mpix z mojego D90 wystarcza tylko na tyle. Gdyby ktoś chciał się podzielić jedną czy dwiema, nadającymi się na tło, fotkami tego typu w pełnej rozdzielczości z jakiegoś D7100/D600/D800 to byłbym bardzo wdzięczny. Oczywiście wzmianka o autorze/link znajdzie się na stronie.

    Cytat Zamieszczone przez ajt Zobacz posta
    2. Proponuję więcej rozmiarów matrycy, chociaż m43, a najlepiej wybór od kompaktowych do dużego formatu.
    Niestety wtedy dochodzi problem ze zmianą zakresu ogniskowych, bo o ile dla DX/FX może być wspólny, to dla m4/3, a tym bardziej kompaktów już nie bardzo. Niewykluczone jednak, że kiedyś taka opcja się pojawi i będzie można wybrać nawet średni format.

    Cytat Zamieszczone przez Borat1979 Zobacz posta
    Cytat Zamieszczone przez ajt Zobacz posta
    3. Wersja angielska, rozreklamować tu i tam, i zacząć zarabiać na reklamach
    Ja bym proponował tą wersję angielską zrobić na Androida i iOS. Przy odrobinie szczęścia może być z tego całkiem niezła kasa.
    Wersja angielska jest w planach w niedalekiej przyszłości, na razie zbieram feedback od rodaków. Myślałem też o mobilnej, nie powinno być trudno wsadzić to w tej formie w .apk, ale tu jest większy problem jak to wszystko upchnąć na małym ekranie. Rozważam opcję bez symulacji i podglądu, ale to chyba wtedy traci sens, bo robi się zwykły kalkulator...

    Zarabiać na tym póki co nie planuję. Hosting na stronę mam i tak nie wykorzystany w pełni, więc kosztów utrzymania jakoś specjalnie nie ponoszę. Jak mi Google Analytics pokaże że warto wsadzić AdSense to pomyślę
    D7100 + S10-20 + N18-105 VR + N50/1.8D + N70-200/4 VR + T100/2.8 + SB-800
    Strona domowa Galeria dofsimulator.net

  10. #10

    Domyślnie

    bardzo fajne - bardzo przydatne
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •