Close

Strona 40 z 48 PierwszyPierwszy ... 303839404142 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 391 do 400 z 473
  1. #391

    Domyślnie

    Sa jakby wyprane - mniej kontrastu i trochę mniej ostrości. A jak sprawdzić to o czym piszesz?
    D300 | N35 1.8 | N17-55

  2. #392
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Odpaliłem tego samego RAWa w obu programach, z jakiejś imprezy targowej, dużo różnych kolorów, wyglądają .. prawie identycznie. To prawie mnie zdziwiło.
    W Capture NX-D zdjęcie jest ciemniejsze w narożnikach. Porównałem jpg i raw w NX-D - różnią się. Jakby nie było zdejmowane z automatu winietowanie. W jpg winiety prawie brak, w raw winieta jest. To dotyczy tylko NX-D, natomiast w ViewNX-i nie ma różnicy między RAW a jpg.
    Może to dlatego, że w użyciu był Tamron, a nie Nikkor?
    Odpaliłem więc zdjęcie (to co niżej) nikkora i problem z innym wyświetlaniem winiety zniknął.
    Natomiast programy faktycznie inaczej wyświetlają kolory, co mnie mocno zdziwiło.
    Ten sam plik NEF z D800, z lewej z Capture, z prawej z VieW. bez ruszania suwakami.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Nikon_Capture_View.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	909,4 KB
ID:	4115
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #393
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    Wg mnie co zresztą robię do tej pory kolory z NXD wyglądają lepiej.

  4. #394

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Ten sam plik NEF z D800, z lewej z Capture, z prawej z VieW. bez ruszania suwakami.
    Może w tym tkwi sedno - że inne są wartości domyślne, tzn. defaultowy poziom czegoś (ekspozycji, nasycenia, 'siły' światła lub czarni, zresztą bóg wie czego jeszcze, tych parametrów łącznie z krzywymi jest parę) nie są identyczne w obu programach... A skoro różnią się defaultowe wartości, to bez ruszania suwakami musi po prostu być inaczej.

    To mój domysł, jeśli zarządzanie kolorem jest OK.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #395
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Może w tym tkwi sedno - że inne są wartości domyślne, tzn. defaultowy poziom czegoś (ekspozycji, nasycenia, 'siły' światła lub czarni, zresztą bóg wie czego jeszcze, tych parametrów łącznie z krzywymi jest parę) nie są identyczne w obu programach... .
    Podobno programy nikona czytają ustawienia puszki. Puszka ta sama bo to to samo zdjęcie. Oba wykryły że to Vivid itd. Choć niektóre suwaki faktycznie mają inne ustawienia niż ustawione w body. Np. viewNX-i ma ostrość na 0, suwak ostrości ma inną skalę.. Natomiast NX-D ma ostrość tak jak body.
    Programy powinny wyświetlać tak samo ten sam profil i kolor powinien być ten sam. Trochę się jednak odcień rózni.
    Nie pomyślałem by odpalić w obu programach ten sam jpg. Jutro.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #396

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maciey75 Zobacz posta
    Sa jakby wyprane - mniej kontrastu i trochę mniej ostrości. A jak sprawdzić to o czym piszesz?
    To typowy efekt otwarcia zdjęcia zapisanego w "szerokiej" przestrzeni kolorów (np Adobe RGB) jako "zwykłego" srgb. Kolory mają zmniejszone nasycenie, mają tendencję do wpadania w odcień zielony lub siny, kontrast jest jakby mniejszy, zdjęcie sprawia wrażenie szarego i bardziej "płaskiego".
    Sprawdź w menu aparatu, czy nie masz ustawionej przestrzeni kolorów Adobe. Zmień na srgb i zobacz, czy to coś zmieni.
    Programu Capture nie mam akurat pod ręką a ustawień nie znam na pamięć... Tam też jest możliwość ustawiania przestrzeni.

    Przeszedłem kiedyś podobną drogę, tylko miałem wtedy problem w View NX.
    Problemy mogą występować także w innych programach - np w przeglądarce Windows, w przeglądarkach internetowych. Również wyświetlacze stacjonarne (np telewizory) też często nieprawidłowo wyświetlają zdjęcia zapisane w przestrzeni innej niż SRGB. Dlatego ja na wszelki wypadek używam prawie wyłącznie SRGB.

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Odpaliłem tego samego RAWa w obu programach, z jakiejś imprezy targowej, dużo różnych kolorów, wyglądają .. prawie identycznie.
    (...)To dotyczy tylko NX-D, natomiast w ViewNX-i nie ma różnicy między RAW a jpg.
    (...)Ten sam plik NEF z D800, z lewej z Capture, z prawej z VieW. bez ruszania suwakami.
    A może jak nie ruszysz suwakami, to ViewNX-i wyświetla jpega a nie raw (tak robił jego poprzednik View-NX)? I dlatego nie ma różnicy w porównaniu z jpg?
    Ostatnio edytowane przez sl011 ; 30-01-2018 o 10:24

  7. #397
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Przeciez jpg (zaszyty czy normalny) oraz raw bez ruszania suwakami powinny wygladac tak samo. To program nikona a nie adobe.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #398

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Przeciez jpg (zaszyty czy normalny) oraz raw bez ruszania suwakami powinny wygladac tak samo. To program nikona a nie adobe.
    Może powinny, ale nie wyglądają ani w "starym" View-NX, ani w Capture NX-D (innych programów nie próbowałem). Wywołane rawy wyglądają "prawie" jak jpegi z aparatu.
    W View-NX bez ruszania suwaczkami wyświetla się jpg, a jak ruszysz jakiś suwaczek i cofniesz z powrotem na miejsce, to pojawiają się różnice, głównie w odszumianiu ale także w ostrości i trochę w kolorze. W Capture różnice widać od razu, bo on od razu wywołuje rawa.
    Ostatnio edytowane przez sl011 ; 30-01-2018 o 11:46

  9. #399

    Domyślnie

    Jeśli chcecie, by jpg z puszki były identyczne jak z programu to trzeba wgrać profil bezpośrednio z Picture Control Utility. Fabryczne profile w body lekko się różnią od tych w programie który jakby nie patrzeć jest aktualizowany co pewien czas. Po załadowaniu profilu z PCU do body i programu kolorystyka będzie identyczna.

  10. #400

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Jeśli chcecie, by jpg z puszki były identyczne jak z programu to trzeba wgrać profil bezpośrednio z Picture Control Utility. Fabryczne profile w body lekko się różnią od tych w programie który jakby nie patrzeć jest aktualizowany co pewien czas. Po załadowaniu profilu z PCU do body i programu kolorystyka będzie identyczna.
    Czyli jeżeli chcę mieć w Capture kolory fabryczne z aparatu, to trzeba zrzucić profil fabryczny z aparatu na kartę i z karty do programu? O tym patencie nie pomyślałem.

Strona 40 z 48 PierwszyPierwszy ... 303839404142 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •