Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie nikkor 18-105mm problem z ostrzeniem

    Witam

    Problem polega na tym ze przy ogniskowych 50-105 zdjęcia wychodzą niewyraźne ale tylko przy fotografowaniu obiektów oddalonych powyżej 20m.
    Przy 18mm autofocus dziala bez problemów.
    Przy 50mm i więcej gdy fotografujemy obiekty do paru metrów autofocus działa bez problemów. Gdy fotografujemy coś w oddali aparat ustawia focus ale obraz jest rozmyty. Wtedy muszę manualnie ruszyć pierścieniem (tzn ruszyć go odrobinę do skrajnej pozycji). Wydaje mi się ze silnik focusu nie może dojść do skrajnej pozycji. Zastanawiam się czy będzie to usterka mechaniczna i nie wystarczy rozebrać i przeczyścić.
    Przepraszam za brak fachowych terminów, jestem początkujący w tych sprawach. Czy dostanie się do mechanizmu silnika od focusa jest rzeczą nadzwyczajnie trudną? (Mam doświadczenie w rozbieraniu elektroniki + dwie prawe ręce )

  2. #2

    Domyślnie

    Obiektyw od nowości u Ciebie, czy kupiłeś używany? W/g mnie, to coś z GMR i paskiem magnetycznym, z którym on współpracuje.
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

  3. #3

    Domyślnie

    Sprawdź czy masz dokręconą przednią soczewkę.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  4. #4

    Domyślnie

    Sprawdziłem wszystko jeszcze raz (soczewki sprawdzone)

    Okazało się ze przy 18mm aparat robi tez lekko rozmazane zdjęcia obiektów w oddali. Jedyna ogniskowa przy której zdjęcia wychodzą ostre to 105mm (to dla tego ze obiektyw nie musi ustawić maksymalnego zakresu focusa). Przy pozostałych ogniskowych aparat ustawia ostrość dość szybko ale zdjęcia są rozmazane - do max położenia pierścienia focusa brakuje zawsze partu milimetrów.
    Wszystkie próby robiłem na live view. Gdy sparowałem robić zdjęcia przez wizjer to pojawił sie kolejny problem. Aparat nie ustawia ostrości przy próbie fotografowania obiektów oddalonych o ok 3m i więcej, albo robi to za pierwszym razem jak w coś wycelujemy a juz po ponownym wciśnięciu przycisku nic sie nie dzieje. Gdy fotografuje z bliska focus działa zawsze. (chyba związane jest to z tym ze na live view aparat używa detekcji kontrastu a przez wizjer detekcji fazy)
    Spróbowałem z innym obiektywem i wszystko działa - czyli body ok.

    Obiektyw kupiony z 2 ręki. Miał juz wymieniane zaczepy.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •