Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie Edycja zdjęć - w którym momencie skalowanie

    Bardzo proszę o Waszą pomoc. Chciałbym umieścić zdjęcia w swojej amatorskiej galerii internetowej. Zanim je opublikuję, będą edytowane w Photoshopie w formacie jpg. Oryginalny rozmiar zdjęć wprost z aparatu to :

    szerokość : 4288 pikseli
    wysokość : 2848 pikseli

    a docelowo w galerii chcę mieć :

    szerokość : 1000 pikseli
    wysokość : proporcjonalnie do szerokości

    Mój obieg pracy ze zdjęciem wyglądać będzie z grubsza tak :

    1. Korekcja zniekształceń geometrycznych i aberracji chromatycznej.
    2. Retusz plamek i "paprochów".
    3. Prostowanie zdjęcia.
    4. Kadrowanie.
    5. Korekta tonalna zdjęcia (poziomy lub krzywe, nasycenie itp.)
    6. Zmiana rozmiaru zdjęcia (skalowanie)
    7. Wyostrzanie.
    8. Zapisanie zdjęcia.

    Czy zmiana rozmiaru zdjęcia jest robiona we właściwym momencie w moim przypadku ?

    W internecie pojawiają się sprzeczne informacje. Jedni robią zmianę rozmiaru po kadrowaniu, ale przed korektą tonalną, inni dopiero po wyostrzeniu zdjęcia tuż przed zapisem.
    Ostatnio edytowane przez paveu ; 18-02-2014 o 22:29
    D7100 NIKKOR AF-S 18-55 mm, TAMRON SP 70-300 mm, SIGMA DC 17-50 mm EX HSM
    PC : ASUS Z170, Procesor : i5-6500, Pamięć : 16 GB, Dysk : SSD 250 GB + HDD 1 TB, Karta grafiki : Gigabyte Nvidia GTX1050 Ti System operacyjny : Windows 10 Home 64-bit.

  2. #2

    Domyślnie

    O dzizas, ale masz wydumany problem Robisz wszystkie operacje na co chcesz na pliku. Potem przygotowujesz w PS rozmiar pliku na wielkość pożądaną przez Ciebie 1000 pikseli po dlugim boku, podostrzasz minimalnie i z listy operacji PS wybierasz funkcje "zapisz dla weba" i zapisujesz wybierając jakość 80-85 % tak eksperymentalnie aby pliki nie ważyły jakoś więcej niż 150 no góra 200 KB
    Ostatnio edytowane przez robin102 ; 19-02-2014 o 00:53
    Kręcąc zomem tak się napinam, że w ogóle nie puszczam bąków. Bąki wędrują do głowy i tak powstają posrane pomysły na kadry

  3. #3

    Domyślnie

    Wszystko OK Ale kadrowanie ustaw sobie jako czynność nr 1. Może paprochy zniekształcenia itp wypadną poza docelowy kadr i "pozbędziesz" się części roboty.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nefas Zobacz posta
    Wszystko OK Ale kadrowanie ustaw sobie jako czynność nr 1. Może paprochy zniekształcenia itp wypadną poza docelowy kadr i "pozbędziesz" się części roboty.
    Ok. Powiedz mi jeszcze jedno. Dziś w księgarni zerknąłem do oficjalnego podręcznika do Photoshopa i tam zmiana rozmiaru zdjęcia jest zalecana do wykonania jako jeden z pierwszych etapów obróbki, zanim jeszcze przystąpimy do zabawy z kolorystyką zdjęć. Czyli wynika z tego, że tuż po kadrowaniu powinno się zrobić skalowanie a potem kolejne kroki.
    D7100 NIKKOR AF-S 18-55 mm, TAMRON SP 70-300 mm, SIGMA DC 17-50 mm EX HSM
    PC : ASUS Z170, Procesor : i5-6500, Pamięć : 16 GB, Dysk : SSD 250 GB + HDD 1 TB, Karta grafiki : Gigabyte Nvidia GTX1050 Ti System operacyjny : Windows 10 Home 64-bit.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez paveu Zobacz posta
    Ok. Powiedz mi jeszcze jedno. Dziś w księgarni zerknąłem do oficjalnego podręcznika do Photoshopa i tam zmiana rozmiaru zdjęcia jest zalecana do wykonania jako jeden z pierwszych etapów obróbki, zanim jeszcze przystąpimy do zabawy z kolorystyką zdjęć. Czyli wynika z tego, że tuż po kadrowaniu powinno się zrobić skalowanie a potem kolejne kroki.
    Nie jestem specem od grafiki, ale zwykle robię odwrotnie, bo na chłopski rozum wydaje mi się, że powinno się pracować na maksymalnej rozdzielczości, jeśli chodzi o obróbkę, a dopiero po wszystkim zmieniać rozmiar. Nie wiem jaka miałaby być korzyść z tego żeby skalować na początku...
    pozdrawiam
    Tomek

  6. #6

    Domyślnie

    Zdecydowanie przeskalowanie pod koniec obróbki, a nie na początku. Wydaje mi się, że Twoja kolejność obróbki jest ok.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja robię to w takiej kolejności:

    1. Korekcja zniekształceń geometrycznych i aberracji chromatycznej.
    2. Prostowanie zdjęcia.
    3. Kadrowanie.
    4. Retusz plamek i "paprochów".
    5. Korekta tonalna zdjęcia (poziomy lub krzywe, nasycenie itp.)
    6. Zmiana rozmiaru zdjęcia (skalowanie)
    7. Wyostrzanie.
    8. Zapisanie zdjęcia.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez barracuda Zobacz posta
    Nie jestem specem od grafiki, ale zwykle robię odwrotnie, bo na chłopski rozum wydaje mi się, że powinno się pracować na maksymalnej rozdzielczości, jeśli chodzi o obróbkę, a dopiero po wszystkim zmieniać rozmiar. Nie wiem jaka miałaby być korzyść z tego żeby skalować na początku...
    Może chodzi o to, że pracując na dzień dobry na już pomniejszonym zdjęciu, mamy łatwiej bo mieści się nam całe zdjęcie w 100 % -wym powiększeniu na ekranie, a obrabiając w oryginalnym rozmiarze mamy ogromną "płachtę" i musimy zmniejszyć zdjęcie np. do 25 % aby je zmieścić w całości na ekranie i poddać obróbce.
    D7100 NIKKOR AF-S 18-55 mm, TAMRON SP 70-300 mm, SIGMA DC 17-50 mm EX HSM
    PC : ASUS Z170, Procesor : i5-6500, Pamięć : 16 GB, Dysk : SSD 250 GB + HDD 1 TB, Karta grafiki : Gigabyte Nvidia GTX1050 Ti System operacyjny : Windows 10 Home 64-bit.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez paveu Zobacz posta
    Może chodzi o to, że pracując na dzień dobry na już pomniejszonym zdjęciu, mamy łatwiej bo mieści się nam całe zdjęcie w 100 % -wym powiększeniu na ekranie, a obrabiając w oryginalnym rozmiarze mamy ogromną "płachtę" i musimy zmniejszyć zdjęcie np. do 25 % aby je zmieścić w całości na ekranie i poddać obróbce.
    Obróbkę zawsze robi się na dużym powiększeniu, na pewno nie w tym rzecz. Ciekaw jestem w sumie w jakiej książce to napisali.
    pozdrawiam
    Tomek

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez barracuda Zobacz posta
    Obróbkę zawsze robi się na dużym powiększeniu, na pewno nie w tym rzecz. Ciekaw jestem w sumie w jakiej książce to napisali.
    Oficjalny podręcznik do Photoshopa CS6 :

    http://helion.pl/ksiazki/adobe-photo...cs6op.htm#opis

    Nie powiem ci, na której stronie ale gdzieś na początku w części poświęconej obiegowi pracy. Autorami są ludzie z Adobe więc chyba jakieś pojęcie mają Sam jestem w kropce bo jak widać są sprzeczne opinie na ten temat.
    D7100 NIKKOR AF-S 18-55 mm, TAMRON SP 70-300 mm, SIGMA DC 17-50 mm EX HSM
    PC : ASUS Z170, Procesor : i5-6500, Pamięć : 16 GB, Dysk : SSD 250 GB + HDD 1 TB, Karta grafiki : Gigabyte Nvidia GTX1050 Ti System operacyjny : Windows 10 Home 64-bit.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •