Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 49
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawulon Zobacz posta
    Różnica jest taka, że przy L zdjęcia są większe (pełnej rozdzielcziści), a przy M zdjęcia są mniejsze (pomniejszone w aparacie, a nie wycinane z części matrycy).
    Wycinanie z części matrycy to jest zoom cyfrowy stosowany w aparatach amatorskich.
    Przecież ja o tym wiem, nie potrzebuję tak dużych plików, jeśli wykonywane zdjęcia mogą stanowić dla mnie większą wartość ustawiam sobie NEF + jpeg.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  2. #22

    Domyślnie

    Z wielkim szacunkiem do wiedzy większości dyskutantów, ale chyba emocje wzięły górę nad rozumem i dyskusja przypomina rozmowę o wyższości dżinsów nad garniturem czy odwrotnie. Zupełnie błędnie wydawało mi się, że na tym forum zdecydowana większość wie dlaczego ma aparat 6, 10, 12, 16 czy 24 megapikselowy, a przed chwilą dowiedziałem się, że tak na prawdę to potrzeba Wam 2-ch megapikseli. Mam niepotrzebny D70 mogę ulżyć waszym problemom z nadmiarem megapikselami. A tak całkiem poważnie, kupił ktoś lustrzankę trochę na wyrost, używa 50% jej możliwości, robiąc zdjęcia wyłącznie w JPG i zamiast otrzymać informację od doświadczonych kolegów, co z tym szczęściem może zrobić, ażeby jego zdjęcia były lepsze dowiaduje się, że cały rozwój lustrzanek w ostatnich latach to jakaś paranoja, albo spisek marketingowców próbujących wyciągnąć z fotoamatorów ostatni grosz za nie potrzebne im megapiksele.

  3. #23

    Domyślnie

    Dlatego ja nosze bojówki. :P
    A tak na serio. Ja nie twierdzę że 24mpx to zło, ale tu chodzi o uświadamianie użytkownika po co mu tyle jest. Skoro za dużo niższą cenę ma body z 16mpx a nie wykorzysta nawet połowy to po co mu aż 24? Za różnicę w kwocie, może sobie kupić drugi obiektyw, lampę, czy cokolwiek.
    Tak samo jak piszą że więcej pikseli to bardziej szczegółowe zdjęcie. Fakt, ale to widać dopiero przy naprawdę dużych wydrukach.
    Ja gdybym mógł, wziąłbym 16mpx, bo to dla mnie dobra granica. Niecałkiem do dużych wydruków, ale do cropowania.
    D300| N 18-105| SB-800

  4. #24

    Domyślnie

    Jedyny problem to może wielkość plików NEF i ich obróbka, jak komp wolny. I trzeba kupić nowy zamiast nowego szkła . Mówiąc o szczegółach miałem na myśli większą zawartość informacji w takim 24 Mpix. Jak to wykorzystać to indywidualna sprawa - crop czy duże plakaty. Wszyscy mają po trochę racji, tylko czy jest obecnie taka np. 14-16 Mpix matryca w aparacie DX klasy np. D7100. Też chciałbym taki i to za 30% ceny

    Ze smartfona.
    D750, D7100, N105 f/2 DC, S35 f/1.4, T70-200 f/2.8 vc, N18-105, N35 f/1.8G, N85 f/1.8G, N28-70 f/3.5, N70-300 VR

  5. #25

    Domyślnie

    D7000.
    D600
    14,20,28x2,35,50,85,90,300,500
    28-75,70-210

  6. #26

    Domyślnie

    Właśnie ten wyścig na MPix jest totalnie niezrozumiały szczególnie w segmencie amatorskim. Sam miałem ten sam problem i podjąłem decyzję o D700, co prawda to już nie DX ale rozsądna ilość pikseli i wielkość pliku, a co do reszty to już sprawdzona puszka, ale to trochę inna historia. Dlatego idealnym dla amatora byłoby D2300 z około 10-14MPix matrycą, ale to nierealne bo kto by to kupił?
    D700 | S15-30mm f/3.5-4.5 | N50 f/1.4D | N105VR | N70-300VR

  7. #27

    Domyślnie

    Kiedyś też tak myślałem i byłem gotów iść w zaparte, że 12 MPix, to maksimum jakiego potrzebuję. Z czasem życie zweryfikowało moje poglądy i 24 MPix na matrycy DX stało się dla mnie bardzo kuszące.
    Dlatego nie ma co generalizować, bo wszystko zależy od potrzeb. Na pewno przy zakupie body nie powinno się kierować wyłącznie ilością pikseli, ale są dziedziny fotografii, w których te piksele mają duże znaczenie.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    [...] cały rozwój lustrzanek w ostatnich latach to jakaś paranoja, albo spisek marketingowców próbujących wyciągnąć z fotoamatorów ostatni grosz za nie potrzebne im megapiksele.
    A nie jest tak? Wojna na MP (megapixele) w aparatach trwała od zawsze, trwa obecnie i... tak będzie nadal, w przyszłości, a ilość MP dla wielu jest priorytetem przy wyborze aparatu. I nie jest ważne, czy wykorzystają te MP czy nie; ważne jest by mieć ich jak najwięcej.

    Tu jest dość ciekawy artykuł "zwolennika dużej ilości MP" m.in. na temat marketingu czy "wyścigu MP".
    Nikon

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    ............... Zupełnie błędnie wydawało mi się, że na tym forum zdecydowana większość wie dlaczego ma aparat 6, 10, 12, 16 czy 24 megapikselowy, a przed chwilą dowiedziałem się, że tak na prawdę to potrzeba Wam 2-ch megapikseli. ......................................
    Na forum piszą RÓŻNE osoby ; począwszy od totalnych amatorów , poprzez początkujących z niedużym doświadczeniem , zaawansowanych hobbystów (w RÓŻNYCH , specyficznych dziedzinach fotografii ) , na zawodowcach RÓŻNEJ maści skończywszy (chałturnicy , rzemieślnicy , artyści - tych jest najmniej) - stąd czasami tak rozbieżne opinie na temat sprzętu. Każdy bowiem , zabierając głos w dyskusji , pisze o SWOICH doświadczeniach i potrzebach - a wiadomo , potrzeby te są baaardzo różne ........ Trzeba (powinno się) brać na to poprawkę.

    Tradycyjna , początkująca amatorska fotografia cyfrowa , MZ , nie potrzebuje więcej niż 16MPix ; dla większości to co oferuje d5100 lub d7000 to OPTIMUM. Do tego jakiś niedrogi zoom + jakiś jasny obiektyw stałoogniskowy dla fun-u , ewentualnie statyw i/lub lampa . Razem max 3,5-4,5 tyś PLN . Wystarczy...... - i tak ciężko będzie wykorzystać posiadany taki potencjał.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Archibald6803 Zobacz posta
    Tradycyjna , początkująca amatorska fotografia cyfrowa , MZ , nie potrzebuje więcej niż 16MPix ; dla większości to co oferuje d5100 lub d7000 to OPTIMUM. Do tego jakiś niedrogi zoom + jakiś jasny obiektyw stałoogniskowy dla fun-u , ewentualnie statyw i/lub lampa . Razem max 3,5-4,5 tyś PLN . Wystarczy...... - i tak ciężko będzie wykorzystać posiadany taki potencjał.
    Święte słowa, polać mu
    D700 | S15-30mm f/3.5-4.5 | N50 f/1.4D | N105VR | N70-300VR

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •