Close

Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: Filtry żelowe

  1. #1

    Domyślnie Filtry żelowe

    Albo nie umiem szukać, albo nigdzie nie ma, więc pytam.

    Dostałem ostatnio komplet filtrów żelowych do lampy. Problem jest w tym, że tak naprawdę nigdy się czymś takim nie posługiwałem i nie za bardzo wiem, w jakiej sytuacji ich używać i dlaczego w takich warunkach właśnie tego konkretnego a nie innego. Niby wiem, że filtry takie mają za zadanie korygowanie temperatury błysku, ale to chyba trochę mało.

    Gdyby ktoś mógłby mi łopatologicznie wytłumaczyć, albo dać namiar na jakiś poradnik, byłbym dźwięczny.
    Kocham ludzi bez względu na kolor skóry i kraj pochodzenia.
    Dziękuję temu, kto mi da kawałek chleba.
    Nie jestem zdolny do nienawiści, umiem przebaczać i jestem tylko psem

  2. #2

    Domyślnie

    No to łopatologicznie.

    Filtrów korekcyjnych na lampę używa się odwrotnie niż tych na obiektyw. Zamiast korygować światło, zbliżamy się do niego.

    Filtry stosujemy wtedy, gdy lampa ma inną temperaturę barwową niż światło zastane. Czyli głównie przy sztucznym oświetleniu. Typowym przykładem są świetlówki, które wychodzą na zdjęciu na zielono. Jeśli byłyby jedynym źródłem światła, to można to skorygować suwakiem WB. Ale jeśli część kadru oświetlimy lampą, to otrzymamy różne korekcje. Część będzie zielona lub różowa. Dlatego nakładamy na lampę filtr zielony. Wtedy można poprawnie skorygować fotkę. Przy zwykłych żarówkach zakładamy filtr żółto-pomarańczowy.

    Problem jest, gdy mamy kilka różnych źródeł światła, wtedy trudno dobrać filtr.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •