Close

Strona 34 z 50 PierwszyPierwszy ... 24323334353644 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 331 do 340 z 500
  1. #331
    Oszczędny w słowach Awatar sonicq
    Dołączył
    08 2009
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    161

    Domyślnie

    @trixiglk a co powiesz na temat lamp jeszcze? Po stopce mogę wywnioskować że masz jedną SB-700, zaproponowałeś 700 lub 910. SB700 wystarcza Ci w pełni?

  2. #332

    Domyślnie

    To ja może zacznę od lampy: moim zdaniem ważniejsza jest umiejętność posługiwania się lampą niż sama lampa - oczywiście mam na myśli lampy systemowe, o innych się nie wypowiadam bo nie mam pojęcia.
    No i nie wiem, dla czego sb700 miałaby nie wystarczyć?

    Wracając do Twoich rozterek sprzętowych: ja patrząc na moje, niewielkie doświadczenie chyba bym lekko zmodyfikował zaplecze sprzętowe:
    - d750 (ewentualnie d610 dla obcięcia kosztów) + 35 jako główne narzędzie. Tutaj można by zastanowić się również nad sigmą 30mm.
    - sprzedać d90 i kupić coś innego niepełnoklatkowego ale świeższego, żebyś mógł bardziej poszaleć z czułościami + 85 (które posiadasz).

    No i pytanie co dalej.
    Jeśli ujął Cię szeroki kąt - na pewno warto mieć dla tzw urozmaicenia. Przyda się zapewne na każdym etapie ślubnego reportażu. Ale nie jest to niezbędne moim zdaniem.
    50mm niekoniecznie bo to trochę taka nijaka ogniskowa. Ale jeśli zapniesz 50tkę do cropa to automatycznie zyskasz ogniskową zbliżoną do 85mm. I to połączenie (aps-c + 50mm) może okazać się dużo bardziej sensowne niż aps-c + 85mm.

    Odnośnie 24-70…to jest temat na dłuższą rozmowę.
    Jeśli masz pewne doświadczenie i wiesz, że obskoczysz reportaż stałkami - nie wiem, czy pchałbym się w ten koszt.
    Poza tym możesz na reportażach trafić na takie warunki, że światło 2,8 będzie dyskwalifikowało obiektyw bo po prostu będzie za ciemno. Nieczęsto są takie sytuacje, ale bywa i tak szczególnie w kościele.
    Natomiast na weselu czasami się to przydaje bo sytuacja zmienia się dynamicznie i dobrze jest mieć trochę "zooma" pod ręką.

  3. #333
    Oszczędny w słowach Awatar sonicq
    Dołączył
    08 2009
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    161

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomtytus Zobacz posta
    No i nie wiem, dla czego sb700 miałaby nie wystarczyć?
    Pytałem czy w pełni wystarcza mając na myśli jej moc względem 910 i ciemniejszych kościołów, które czasem się pewnie trafią.

    Cytat Zamieszczone przez tomtytus Zobacz posta
    Jeśli ujął Cię szeroki kąt - na pewno warto mieć dla tzw urozmaicenia. Przyda się zapewne na każdym etapie ślubnego reportażu. Ale nie jest to niezbędne moim zdaniem.
    No i właśnie główną moją niepewność budzi to, że wrzucę 1/3 pieniędzy jaką chcę maksymalnie przeznaczyć na szkło którego będzie może z 10% w reportażu. Prawdą jest że te 10% klatek urozmaicą reportaż, przez co będzie ciekawszy. Pomyślałem po pierwszym zrównaniu z ziemią po wstawieniu mojego postu, że może ewentualnie zostawić sobie to jako smaczek do dokupienia w późniejszym czasie, gdy poczuję potrzebę szerokiego kąta. Od biedy mogę z 18mm zrobić kilka klatek dla siebie żeby poczuć czy ten klimat mi spasuje (mam 18-105 którego nie chcę nawet używać komercyjnie bo jest słaby ale dla siebie do testów czemu nie). Ogólnie wiem, że szerszy kąt chce bo podoba mi się takie urozmaicenie jako przerwanie monotonii, mogę to jednak odłożyć aż do niego "dojrzeję".

    Pozostałbym wtedy wybór między 35, które wiadomo jest standardem i warto mieć, ja się tu puściłem lekko nietypowo w 28 1.8 które optycznie może będzie lesze niż szkło DXowe i nic bym nie musiał przycinać. Co przemawia, za tym żeby odpuścić 28 na korzyść 35? Sprecyzujmy też o którym 35 mówimy, to 1.4 Nikona jest powiedzmy za drogie, a Sigmy chyba się obawiam o AF - raczej wolałbym szkła Nikona.

    Zakładając że wstrzymałbym się z 14-24 to na tego 28 1.8 mógłbym śmiało sobie pozwolić, lub nawet kupić 28 + 35 1.8 DX używane bo w razie czego zobaczę co mi lepiej leży i sprzedam 35tke nie wiele tracąc (o ile w ogóle), gorzej jeśli uznam że to 35 mi lepiej leży i 28 sprzedam ze stratą

    Z tym że wtedy mam w zasadzie dwa korpusy D750 i D90 (do późniejszej (lub szybszej) zmiany co coś rzędu D7xxx), i dwa szkła 28 i/lub 35 i 85. Do tego skoro sb700 da radę to x2 po jednej na korpus. Minimalistycznie ale myślę że do oblecenia, trochę strach jak na początek dwie gołe stałki ale wcześniej z DXem i 85 sporo udało się zrobić to na FXie zyskam trochę miejsca i jak będzie szerzej to też powinienem dać radę. Choć pewnie jakbym miał zooma w zakresie pokrywającym stałki to i tak bym stałek używał bo od zoomów się odzwyczaiłem, wyjątkiem był tu proponowany 14-24 który i tak byłby do urozmaicania całej pracy i w innym zakresie.

    edit:
    PS: bez 14-24 wyjdzie mi ~12k, z ~15,5k. (netto). Po uwzględnieniu cashbacku w pełnej opcji i jego braku w opcji obciętej o ten obiektyw.
    Ostatnio edytowane przez sonicq ; 16-10-2014 o 15:31

  4. #334

    Domyślnie

    ja obiektywem 17-35 2,8 robię 50% zdjęć na ślubach, reszta to 50mm, 80-200 2,8 wszystko na D700 ktory teraz jest smiesznie tani a dalej robi super zdjecia w porownaniu do D90
    F50; F80; S3 Pro; D90; 28 2,8; 50 1,4; 50 1,8; 18-55 VRII, 17-55 2,8; 24-120 2,5-5,6D; 35-105 3,5-4,5; AF 80-200 2,8; SB-900; YN-460, Franka Solida III, Bronka S2A, Fuji GA645Zi, Mamiya 7II

  5. #335

    Domyślnie

    Mocą lampy w ciemnym kościele bym się nie martwił: i tak służy ona do doświetlenia pierwszego planu/rozświetlenia cieni. Reszta jest naświetlona światłem zastanym.

    Odnośnie szerokiego kąta, nie musisz przecież od razu brać 14-24. Są fajne alternatywy:
    - Tokina 11-16 f/2.8
    - Tokina 16-28 f/2.8
    - Sigma 18-35 f/1.8 (trochę wąsko)

    Nie są to topowe szkła, na których można polegać w 100% ale przecież będzie to obiektyw do dopełnienia reportażu a nie podstawowe narzędzie.
    Na Twoim miejscu wolałbym odpuścić sobie 14-24 na rzecz któregoś z w/w i różnicę w cenie dołożyć do następcy d90.

  6. #336
    Oszczędny w słowach Awatar sonicq
    Dołączył
    08 2009
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    161

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomtytus Zobacz posta
    Nie są to topowe szkła, na których można polegać w 100% ale przecież będzie to obiektyw do dopełnienia reportażu a nie podstawowe narzędzie.
    Tu chyba obudziłeś we mnie zdrowy rozsądek. Skoro ta ogniskowa ma mi urozmaicić reportaż to nie musi być to wybitne szkło od razu. Stąd cały czas moja niepewność czy to aby nie jest trochę rozrzutność wydawać najwięcej na obiektyw najmniej używany.

    O Tokinach z tego zakresu czytałem wiele dobrego, muszę tylko jeszcze raz przewertować opinie i sample która byłaby dla mnie odpowiednia, bo cenowo to samo.

  7. #337

    Domyślnie

    Może znajdzie się ktoś na forum, kto ma/miał/używał któregoś z tych obiektywów - pewnie będzie wtedy łatwiej.
    Ja dla jasności nie miałem z nimi w ogóle do czynienia ale jeśli chciałbym kupić szeroki kąt na potrzeby ślubne i miałbym format aps-c, brałbym coś tańszego bez dwóch zdań. To tylko moja opinia.
    Ostatnio edytowane przez tomtytus ; 16-10-2014 o 15:48

  8. #338

    Domyślnie

    Ja jeszcze dorzucę nowego Nikkora 20/1.8 - optycznie pewnie będzie lepiej od tych zoomów, ogniskowa b. fajna, światła sporo, a jak stałek się nie boisz to rozwiązanie bardzo dobre.
    Szkło do urozmaicenia kadrów za 6k? Na pewno nie na tym etapie, MZ.

  9. #339

    Domyślnie

    Jest jeszcze SY14mm jak ma być bardzo szeroko

    Klepane i smyrane po ekranie szmartfona
    12 14 28 35 85

  10. #340
    Oszczędny w słowach Awatar sonicq
    Dołączył
    08 2009
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    161

    Domyślnie

    Pisze z telefonu wiec bez odnoszenia się z cytatami bo ciężko skopiować.

    Samciang nie ma afu i wiem ze na 14mm to nie jest duży kłopot ale jednak jest to troche proteza w jakimś sensie. Do pleneru gdy jest czas to spoko, na wesele zbyt duże ryzyko.

    @tomtytus teraz apsc ale po zakupach juz pełna klatka będzie. W tym temacie padały propozycje tokin do d6xx wiec zakładam ze na DX i FX się nadają, sprawdzę.

    Sytuacja powoli mi się klaruje. Muszę się jeszcze z tym przespać trochę

    Edit:
    20 1.8 mi się nie opłaci bo wyjdą mi 3 szkła od szerokości do 35 i wyjdzie jeszcze drożej niż miałbym kupić 14-24 i okolice 35 jutro posiedzę nad tokinami ktore zdaja się tanią alternatywą która wystarczająco urozmaici cały reportaż o szersze klatki. Wtedy ktoras tokina wystąpi w roli 14-24.
    Ostatnio edytowane przez sonicq ; 16-10-2014 o 23:14

Strona 34 z 50 PierwszyPierwszy ... 24323334353644 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •