Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 41
  1. #1

    Domyślnie D7100 - ustawienia troszkę bardziej zaawansowane

    Witajcie!

    Mam pytanie związane z ustawieniami tego body siedzącymi trochę głębiej. Z góry powiem, że wyjątkowo zajrzałem jednak do instrukcji i podjąłem heroiczny wysiłek zrozumienia o czym tam piszą - dlatego w tym poście nie chciałbym, zebyście ją cytowali, czy dawali mi linki do helpa ze stron Nikona, czy podobnych... Przeciwnie! Proszę, żebyście nie tylko powiedzieli jakie macie ustawienia, ale przede wszystkim dlaczego uważacie że takie a nie inne, i do jakiego typu fotografii, bo przecież inne do sportu a inne do krajobrazu, jeśli już w ogóle ktoś takie rzeczy ustawia.

    A przechodząc do konktretów, chodzi mi o dwie sprawy:

    1. Blokada śledzenia ostrości - może być od długo do krótko (5 stopni) i zupełnie wyłączona. Jak macie i przede wszystkim dlaczego tak?

    2. Obszar pomiaru centralnie ważonego - może być od 6 do 13 mm i uśredniony z całego kadru. Jaki stosujecie u siebie i dlaczego?

    Dzięki z góry (from the mountains) za odpowiedzi!
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  2. #2

    Domyślnie

    ad 1. - co się lepiej sprawdza.
    ad 2. - co się lepiej sprawdza.

    oba ustawienia zależą od sytuacji i własnych widzimisie.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Co prawda odpowiedź nie wniosła za wiele, ale jak widzę wymagała poważnego wysiłku intelektualnego, więc za taką też dziękuję.

    A pozostali, którzy mam nadzieję rozumieją o co idzie - macie jakieś zdanie w tej kwestii, inne niż 'nie wiem, więc napiszę cokolwiek'? Dzięki z góry!
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #4

    Domyślnie

    Tez mnie to ciekawi, dobre pytania. W instrukcji nie jest to dokładnie opisane głównie chodzi mi o 2 pytanie.

  5. #5

    Domyślnie

    U mnie ma się to następująco:
    1) WYŁĄCZONA bo wtedy aparat ustawia ostrość od razu po zmianie odległości do fotografowanego obiektu. Więc to
    zależy gdzie i co fotografujesz. (u mnie przy amatorskiej fotografii przyrodniczej bez przeszkadzajek na drodze
    szkło - obiekt lepiej jak jest na off). Pozostałe ustawienia tej opcji opóźniają śledzenie obiektu np. jeśli
    namierzamy drzewo a jesteśmy po drugiej stronie drogi to af nie zmieni pkt ostrości z drzewa na przejeżdżający
    szybko samochód.
    2) ja stosuję 6mm ponieważ wydaje mi się że jeśli fotografuje np. sarnę która znajduje się ja jakimiś krzaczkami to
    łatwiej mniejszym obszarem tafić mi pomiędzy gałązkami na jej suknie. Przy większym obszarze częściej się gubi.

    Tak jest u mnie ale uważam, że GonzoG ma rację, wszystko zależy od tego kto gdzie i co fotografuje więc kwestie indywidualnie decydują.
    Pytanie ciekawe, mogę być w błędzie więc chętnie zapoznam się z opiniami innych.
    Nikon + Nikkor
    https://www.instagram.com/z_nurtem_sanu_i_dunajca/

  6. #6

    Domyślnie

    @ gatewayfl - dzięki za pierwszą merytoryczną odpowiedź, zwłaszcza za część dlaczego.

    Dopowiem tylko, że w drugim pytaniu nie chodzi w żadnym wypadku o autofocus ani sprawy z nim związane, tylko o pomiar ekspozycji (chyba, że źle zrozumiałem Twoją wzmiankę, że 'się gubi').

    Z dopiskiem czy Gonzo ma rację czy też nei pozwolę sobie się kompletnie nei zgodzić, bo taka odpowiedź świadczy nie o wiedzy, tylko umysłowym przymusie wypowiadania się na każdy temat niezależnie od tego, czy się pytanie rozumie, czy też nie. Wyraźnie bowiem pytałem nie tylko jak to macie ustawione, ale też dlaczego, więc pierdzenie w rodzaju 'ja mam różnie w zależności od okoliczności' świadczy właśnie o tym, że gość nei bardzo wie, co by odpowiedzieć mądrze, ale powiedzieć coś musi.

    @Dj crazy - rzeczywiście uznaję pytanie z mało szablonowe, aczkolwiek nei chce mi się wierzyć, że nie dostanę całej rzeki odpowiedzi (jak i przede wszystkim dlaczego) na forum tak pełnym wybitnych znawców.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Z dopiskiem czy Gonzo ma rację czy też nei pozwolę sobie się kompletnie nei zgodzić, bo taka odpowiedź świadczy nie o wiedzy, tylko umysłowym przymusie wypowiadania się na każdy temat niezależnie od tego, czy się pytanie rozumie, czy też nie. Wyraźnie bowiem pytałem nie tylko jak to macie ustawione, ale też dlaczego, więc pierdzenie w rodzaju 'ja mam różnie w zależności od okoliczności' świadczy właśnie o tym, że gość nei bardzo wie, co by odpowiedzieć mądrze, ale powiedzieć coś musi.
    Ktoś kiedyś powiedział, że nie ma głupich pytań.... Bzdura... nigdy nie miał do czynienia z fotografią.
    Chcesz przepis jak ustawić aparat, aby robił dobre zdjęcia - skończ z fotografią.

    Chcesz wiedzieć co i jak ustawić - proszę bardzo:
    ad 1. wyłączone lub 1 gdy af się nie ma gdzie pogubić. Większe gdy coś przeszkadza - w zależności od potrzeby -
    patrz odp. w pierwszy poście.

    ad 2. Jak trzeba mierzyć cały kadr - pomiar matrycowy, jak centralnie szeroko - ustawiasz 13mm jak wąsko 6mm, jak całkiem wąsko - pomiar punktowy. Z resztą masz to wszystko wytłumaczone w instrukcji...
    A dokładnie to mam ustawione i 13mm i 6mm jednocześnie.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8

    Domyślnie

    No, i jak się szybko dokształciłeś, poczytałeś tu i tam, to już możesz teraz odpowiedzieć bardziej do rzeczy (choć do mądrej odpoweidzi jeszcza sporo brakuje). Ale uznajmy, że teraz już pokazałeś że wiesz, że teraz już rozumiesz - więc poczekajmy na odpowiedzi innych userów, którzy wiedzą o czym mowa, rozumieją od początku i w dodatku potrafią cos normalnie na normalne pytanie odpowiedzieć.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #9

    Domyślnie

    ad 1. Stosuję od czasu D300s, D700, teraz D7100 zawsze na OFF z racji właśnie braku zwłoki w "śledzeniu celu". Nie ważne czy to dzieciaki, jadące auta czy statyczna scena zawsze mam to wyłączone, przełączając jedynie tryb pracy AF z AF-Silnge na AF-Continue.
    Naprawdę dynamicznie dopiero raz sprawdziłem to ustawienie dla D7100 i wyszło to podobnie jak w D700. Dodatkowo włączam sobie opcję "priorytet spustu" i możesz robić sobie zdjęcia kiedy Ci się tylko podoba, nie czekając na jakiekolwiek potwierdzenia AF'u. Oczywiście skutkuje to większym odsetkiem zdjęć nietrafionych... ale dosyć szybko nauczyłem się, że lepiej mieć lekko nietrafione zdjęcie niż żadne Celem weryfikacji zapraszam na skromnego bloga do ostatniego wpisu. Wszystkie te ostatnie zdjęcia (post z 12 listopada 2014) są z D7100 + staaary N AF300/4 śrubokręt, wykonane z wyżej wymienionymi ustawieniami.
    blog|fejsbuk|flickr
    Z6II|20|35|50|85|500

  10. #10

    Domyślnie

    Fajnie, dzięki że się podzieliłeś informacjami!

    W kwestii 2 (średnicy pola ważonego centralnie) ja też ciągnę na ustawieniu wypracowanym jeszcze lata temu na D80, i jak dotąd nei narzekam, ale moze ktoś mnie przekona, żeby to zmienić.

    Za to w bolesnej kwestii pytania o śledzenie - nie miałęm takich brewerii w D80, więć i teraz to wyłączyłem i po sprawie - ale podobnie, może ktoś mnie przekona, ze warto włączyć z jakiegoś powodu, chętnie posłucham jak Wy się na te rzeczy zapatrujecie.

    Za to priorytet ostrości/spustu załatwaim pamięciami U1, U2. Normalnie fotografuję sceny raczej statyczne (nic mi nie ucieka sprzed obiektywu ), więć mam priorytet ostrości, ale jak zajdzie taka konieczność to przełączam na U, gdzie na jednym mam od kopnięcia priorytet migawki, więć nawet jak przyjdzie mi szybko zmienić aparat na scenę dynamiczną - robię to po prostu przekręcając kółko i jest zrobione.

    Ale zawsze warto posłuchać jak (i dlaczego! to ważne) robią to inni, bo mozna się nauczyć nowego podejścia.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •