Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie Tatry WYSOKIE... Szpiglasowy Wierch

    Witam.
    Z racji, że w dziale Krajobrazy coś ostatnio mi za dobrze nie idzie, postanowiłem tutaj coś dodać od siebie.
    Tak więc, zapraszam Was do kolejnej mojej fotorelacji z Tatr...

    Kiedyś, końcem letniego sezonu, kiedy tak naprawdę rozpocząłem chodzenie po górach, narodził się pomysł, by przejść trasę z D5S do MOka przez Szpiglas, niestety kiedyś dotarliśmy do schroniska, doszliśmy do wniosku, że to jeszcze nie dla nas, zwłaszcza że było to zaraz, gdy spadł pierwszy śnieg w Tatrach, tak więc plany zmieniliśmy i do MOka doszliśmy, ale przez Świstówkę.
    Jednak, co się odwlecze, to nie uciecze...
    I tak, znów w upalną niedzielę wyruszamy z parkingu przy łysej polanie i kierujemy się w stronę Morskiego, jak to w niedzielę, tłumy, konie i gwiazdorstwo... na szczęście, po ok. 3 km odbijamy na zielony i ruszamy przez dolinę Roztoki, gdzie maszeruje zdecydowanie mniej turystów. Skład ten sam, ja i moje dwie towarzyszki(I znów ja, najsłabszym ogniwem), trasa wiedzie przez las, więc idzie się przyjemnie . Po pewnym czasie, dochodzimy pod Siklawę

    1.

    Chwilę siadamy, o dziwo turystów mało, wiec można było w spokoju chwilkę odpocząć i pstryknąć kilka zdjęć.
    Po 10 minutach ruszamy dalej na zupkę do schroniska( Nieodzowny punkt naszych wycieczek), przy mostku mija nas dziwny Pan w garniturze i walizką, pomyślałem Skarbówka pracuje w niedzielę?(ogólnie doznałem szoku, jak go zobaczyłem, zwłaszcza że było grubo ponad 20 stopni, no ale...)
    Idziemy w stronę schroniska

    2.

    Niestety, ale tam już tłumy i żeby dopchać się do bufetu, trzeba było swoje odstać, nie mówiąc już o znalezieniu miejsca, żeby zjeść.
    Jakoś daliśmy radę, siedzimy z dobre 30 minut, ale w końcu trzeba ruszać, zwłaszcza że do schroniska nadciągają tłumy, jakby jakiś zlot był.
    Kierujemy się przez mostek, by podziwiać z daleka nasz cel wycieczki

    3.

    Idziemy w stronę Zawratu, po drodze mijamy fajna rodzinkę, która całkowicie pomyliła się gdzie jest-pomijając ich wygląda i sposób w jaki byli ubrani, ale już pies w torebce to już lekka przesada, zwłaszcza w taki upał, oczywiście piesek w torebce LV dochodzimy do rozwidlenia szlaków, ruszamy żółtym w lewo, w stronę Szpiglasowej.

    4.

    a tak prezentuje się nasza trasa

    5.

    idziemy początkowo spokojnie. Przechodzimy przez mały potoczek, który chyba swój początek ma w Zadnim Stawie Polskim, pewnie w deszczowy dzień, już takie przejście łatwe nie jest...

    6.

    Zaczyna się podejście, jest bardziej stromo, na dodatek żar leje się z nieba, nie jest to sympatyczne, no ale co tam, jakoś wyjdziemy, widoki nam w tym pomagają

    7. (Od lewej: Zamarła Turnia, Kozie czuby i Kozi Wierch, Granaty, aż do Krzyżnego)

    Nasz cel jest już bliżej, jednak podejście jest coraz większe, a i słońce nie daje nam odetchnąć.

    8.

    Po pewnym czasie dochodzimy do pierwszych łańcuchów( nasze pierwsze w życiu, więc jakaś tam adrenalina była)

    9.

    Na szczęście jak na pierwszy raz, nie było tak źle, gorsze było to, że zrobiła się nie zła kolejka i nim wyszliśmy na łańcuchy, to czekaliśmy z dobre 20 minut, bo oczywiście, zawsze musi się znaleźć ktoś "Wyjątkowy" na szlaku- 2 dziewczyny, które szły w tzw. sandałach Jezuskach, strasznie źle im się schodziło z góry w tym obuwiu i turysta(chyba norweg) który szedł z dzieckiem w nosidełku, które nie miało żadnych zabezpieczeń, by to dziecko nie wypadło, no i największy "Orzeł", który uznał, że nie będzie czekał aż się korek rozładuje i pójdzie malutkim żlebem, oczywiście skończyło się to tym, że nie dość że zsunął multum kamieni na ludzi stojących niżej, to jeszcze nie mógł później wyjść... to tyle narzekań.
    a tak to wyglądało z góry

    10.

    Na przełęczy dość dużo ludzi, więc ruszamy na szczyt. Jednak tam też mniej ich nie było, więc szukamy wolnego miejsca, by na cieszyć oczy pięknym widoczkiem, jednak nie było to takie łatwe, więc przeszedłem na drugi szczyt(Jeśli ktoś wie, jak się nazywa, to będę bardzo wdzięczny, gdyż nie mogę nigdzie znaleźć.

    11.(Na pierwszym panie Szpiglasowy Wierch, a za nim od lewej: Lodowy Szczyt, Mały Lodowy, Świstowy Szczyt, Żabi Szczyt Wyżni, Niżnie Rysy, Rysy, Wysoka i Mięguszowiecki)


    A tak prezentuje się nasza trasa, widziana ze szczytu.

    12.

    13. (Końcowy fragment Orlej)


    14. (a tutaj jest jej początek)


    Zwieńczeniem naszego trudy było bliskie spotkanie z Kozicą( wiem, że można ją bliżej spotkać, mnie niestety jeszcze się nie udało)

    15.

    No i spokojnie, podziwiając pięknie widoki, wracam do MOka, narodził się jeszcze pomysł, by zaliczyć Wrota, jednak było już zbyt późno. Niestety dochodząc do schroniska, znów słychać szum, rumor, krzyki... Eh, piękne miejsce, jednak czasem przez ludzi niszczone i traktowane jak jakiś zajazd lub miejsce, gdzie można zrobić sobie nie złą balangę...

    Pozdrawiam i dziękuję za czas, który poświęciliście czytając moje wypociny, no i mam nadzieję, że nie uraziłem nikogo, pisząc o moich spostrzeżeniach na temat turystów, których spotkałem na szlaku. Po prostu, taki już jestem i często zwracam uwagę, jak Ci ludzie zachowują się na szlaku...
    Się dziś rozpisałem
    Ostatnio edytowane przez bajcy ; 16-12-2013 o 20:22

    D7100+N 18-105; S10-20; S17-50 2,8; N50 1.8G+BENRO A1695F
    Kilka moich zdjęc i jeszcze kilka

  2. #2

    Domyślnie

    Przyjemna relacja, przeczytałem i obejrzałem wszystko, teraz czas na komentarz.
    Ta trasa jest kwalifikowana przez doświadczonych turystów mianem ceprostrady, jedyne trudności jakie na niej występują to kilka łańcuchów które dla niektórych stanowią nie lada problem.
    W myśl zasady że na szlaku nikogo nie poganiamy, nie wyprzedzamy w miejscach niebezpiecznych (łańcuchy) tworzą się kolejki, czasami zdarzało mi się prosić osoby idące wolniej o przepuszczenie, co i ja czyniłem względem tych którzy szli szybciej odemnie.
    To samo dotyczy Orlej Perci i Rysów, różni turyści się tam poruszają bo mają do tego prawo, chociaż czasem odnoszę wrażenie że nie powinni się tam w ogóle znaleźć.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zgera Zobacz posta
    Przyjemna relacja, przeczytałem i obejrzałem wszystko, teraz czas na komentarz.
    Ta trasa jest kwalifikowana przez doświadczonych turystów mianem ceprostrady, jedyne trudności jakie na niej występują to kilka łańcuchów które dla niektórych stanowią nie lada problem.
    W myśl zasady że na szlaku nikogo nie poganiamy, nie wyprzedzamy w miejscach niebezpiecznych (łańcuchy) tworzą się kolejki, czasami zdarzało mi się prosić osoby idące wolniej o przepuszczenie, co i ja czyniłem względem tych którzy szli szybciej odemnie.
    To samo dotyczy Orlej Perci i Rysów, różni turyści się tam poruszają bo mają do tego prawo, chociaż czasem odnoszę wrażenie że nie powinni się tam w ogóle znaleźć.
    Dlatego też przeprosiłem, za to co napisałem, gdyż chciałem wyrazić swoją opinię na temat tego, co widziałem. Zdaję sobie sprawę, że każdy może się tam znaleźć i nie mówię, że tak nie wolno, ale czasem mam wrażenie, że ludzie nie mają rozwagi i żadnego szacunku dla gór, nawet w tak łatwym teoretycznie miejscu...
    A co do Ceprostrady, to i owszem, ale mz jest ona łatwa od Moka do piątki, odwrotnie, wcale łatwo nie jest

    D7100+N 18-105; S10-20; S17-50 2,8; N50 1.8G+BENRO A1695F
    Kilka moich zdjęc i jeszcze kilka

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bajcy Zobacz posta
    Dlatego też przeprosiłem, za to co napisałem, gdyż chciałem wyrazić swoją opinię na temat tego, co widziałem. Zdaję sobie sprawę, że każdy może się tam znaleźć i nie mówię, że tak nie wolno, ale czasem mam wrażenie, że ludzie nie mają rozwagi i żadnego szacunku dla gór, nawet w tak łatwym teoretycznie miejscu...
    A co do Ceprostrady, to i owszem, ale mz jest ona łatwa od Moka do piątki, odwrotnie, wcale łatwo nie jest
    Janusz, ja nie napisałem że ta trasa jest łatwa, ma po prostu inny stopień trudności, technicznie nie jest trudna ale jest długa i męcząca.
    Jak dłużej pochodzisz to jeszcze wiele ciekawych rzeczy zobaczysz, będąc na Granatach sprowadzali z pośredniego na skrajny młodego chłopaka który miał lęk wysokości, patrzył tylko na skałę przed sobą i trząsł się jak galareta, o wypadek nietrudno bo szlak nieubezpieczony.
    Jedyny szlak w naszych górach który nie jest zatłoczony to przełęcz pod Chłopkiem, na każdym innym w sezonie jest tłoczno, widziałeś może kolejkę na Giewont, czasami stoją od przełęczy Kondrackiej w kolejce do wejścia na szczyt.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  5. #5

    Domyślnie

    Przeszedłem ten szlak we wrześniu co Janusz wiesz bo o tym gadaliśmy. Mnie się podobało, lubię długie nawet męczące trasy, chociaż zmęczony jakoś nie byłem. Widoki są świetne na 5tkę i Moko, łańcuchy takie sobie, w zasadzie nic trudnego.
    A Ty Zbyszek byłeś pod Chłopkiem ?
    Nikon i podróże ...


  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez moshica Zobacz posta
    ...A Ty Zbyszek byłeś pod Chłopkiem ?
    Paweł, no proszę Cię, kogo Ty pytasz? Lepiej zapytaj Zbyszka gdzie nie był, będzie łatwiej
    Kurde, szkoda ze temat o górach upadł na forum, bo tam można było przynajmniej pogadać na ten temat, no ale...

    D7100+N 18-105; S10-20; S17-50 2,8; N50 1.8G+BENRO A1695F
    Kilka moich zdjęc i jeszcze kilka

  7. #7

    Domyślnie

    Przechodziłem w odwrotnym kierunku od Moka parę lata temu w listopadzie i nie spotkałem nikogo. Jednak w tym okresie było już trochę śniegu i dość dużo lodu zwłaszcza na łańcuchach poniżej przełęczy.Bez raków chyba bym nie dał rady.Widoczki piękne....

  8. #8
    Oszczędny w słowach Awatar vegetables
    Dołączył
    02 2013
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    170

    Domyślnie

    Udalo Ci sie zawrzec ten "zar" na zdjeciach. Co do samej wycieczki to trasa piekna, zwiedzamy dwie doliny prawie w calosci. Jednak dla mnie do zrobienia jedynie jesienia gdy odstraszajacych tlumow znacznie mniej. Trase zrobilem w wieku 12 lat, byla to moja pierwsza powazniejsza wycieczka w Tatry.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bajcy Zobacz posta
    Paweł, no proszę Cię, kogo Ty pytasz? Lepiej zapytaj Zbyszka gdzie nie był, będzie łatwiej
    Kurde, szkoda ze temat o górach upadł na forum, bo tam można było przynajmniej pogadać na ten temat, no ale...
    Na przełęczy pod Chłopkiem byłem w tym roku.
    To fakt że łatwiej byłoby mi napisać gdzie nie byłem, np Tatry zachodnie, tam byłem tylko w dolinach i na Grzesiu.
    W wysokich został mi TYLKO do przejścia wyżej opisany szlak, w rezerwie mam Tatry Słowackie gdzie również na wielu szlakach byłem ale jest jeszcze kilka takich gdzie chętnie bym się wybrał, np. Czerwona Ławka.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krop Zobacz posta
    Przechodziłem w odwrotnym kierunku od Moka parę lata temu w listopadzie i nie spotkałem nikogo. Jednak w tym okresie było już trochę śniegu i dość dużo lodu zwłaszcza na łańcuchach poniżej przełęczy.Bez raków chyba bym nie dał rady.Widoczki piękne....
    Mnie w tym roku udało się przejść z obu stron. Od MOka jest zdecydowanie łatwiej.
    Dlatego i ja zastanawiam się poważnie, czy na przyszły sezon nie zaopatrzę się w raki

    Cytat Zamieszczone przez vegetables Zobacz posta
    Udalo Ci sie zawrzec ten "zar" na zdjeciach. Co do samej wycieczki to trasa piekna, zwiedzamy dwie doliny prawie w calosci. Jednak dla mnie do zrobienia jedynie jesienia gdy odstraszajacych tlumow znacznie mniej. Trase zrobilem w wieku 12 lat, byla to moja pierwsza powazniejsza wycieczka w Tatry.
    upał był naprawdę bardzo duży, przez co szło się okropnie, ale powoli jakoś daliśmy radę.

    D7100+N 18-105; S10-20; S17-50 2,8; N50 1.8G+BENRO A1695F
    Kilka moich zdjęc i jeszcze kilka

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •