Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31
  1. #1

    Domyślnie mc Sonnar 2.8/180 Carl Zeiss Jena DDR do Nikon D80

    Witam.
    jestem tu nowa wiec jesli byl juz taki temat to przepraszam.
    pytam bo nie znam sie na sprzecie wiec z gory prosilabym powstrzymanie sie od komentarzy jak nieslychana niewiedzą się wykazuję..

    do rzeczy..
    w lombardzie na osiedlu jest do sprzedania obiektyw mc sonnar 2.8/180 carl zeiss jena ddr. znajomy pracuje w lombardzie wiec moge miec to za naprawde niska cene, dlatego zastanowilam sie czy nie kupic sobie go i nie uzytkowac z posiadanym przeze mnie nikonem d80. i tu pojawia sie pytanie.. co kupic by pasowal??


    pozdrawiam serdecznie i dziekuje za kazda odpowiedz

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wronkaaa Zobacz posta

    ....... jest do sprzedania obiektyw mc sonnar 2.8/180 carl zeiss jena ddr. ...........czy nie kupic sobie go i nie uzytkowac z posiadanym przeze mnie nikonem d80. i tu pojawia sie pytanie.. co kupic by pasowal??
    zapewne Sonnar ma mocowanie M42 ; aby działał z Nikonami ( tylko jako manual) trzeba będzie :

    1. kupić odpowiednią przejściówkę m42/Nikon F ( koszt ok 50 zł) - wówczas będzie ostro do ok 10m
    2. aby było ostro do nieskończoności trzeba wyjustować szkło ( koszt ok 100-150 zł)

    Z Nikonem d80 nie będzie pomiaru światła ; będzie też bardzo utrudnione ostrzenie ;

    Ja uwielbiam stare manualne szkła więc uważam , że warto kupić tego Sonnara za parę złotych ...... ; może kiedyś zmienisz body na jakieś lepsze i wówczas Sonnar "ożyje".

  3. #3

    Domyślnie

    Dobrze by było zobaczyc jakąś fotkę tego obiektywu.Jest to obiektyw,który był stosowany i w m42 i do średniego formatu P-six.Standardowo posiadał mocowanie P-six
    a do m42 stosowana była redukcja.Dzisiaj mozna dostać jeszcze taką redukcję odrazu pod system Nikona,więc nie będzie problemu z ostrzeniem do nieskończoności.
    Wystepowały dwie odmiany tego obiektywu,starsza zwana popularnie zebrą i nowsza z powłokami MC.

  4. #4

    Domyślnie

    Sonnar pochodzi od Pentacona Six, na alegro są adaptery p/six-f za 100-130zł.
    Z takim adapterem ostrzy w całym zakresie tylko z D80 nie będzie pomiaru światła.
    Dobrze zachowany Sonnar 2.8/180 kosztuje 750-850zł.
    Wersji było sporo więcej niż dwie, ostatnie to czarny korpus obiektywu i napisy "CARL ZEISS JENA SONNAR 2.8/180..." wielkimi literami (z wielkimi literami są dwie wersje: zaokrąglone i bardziej spłaszczone litery)

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez xMAREKx Zobacz posta
    Sonnar pochodzi od Pentacona Six, na alegro są adaptery p/six-f za 100-130zł.
    Z takim adapterem ostrzy w całym zakresie tylko z D80 nie będzie pomiaru światła.
    Jest też tam aktualnie do kupienia adapter za 279zł dający pomiar światła (jest on na aukcji błędnie opisany, jako dający potwierdzenie ostrości, tymczasem D80 i tak "sam z siebie" będzie potwierdzał ostrość, więc akurat w tym zakresie adapter niczego nie wnosi).

  6. #6
    Ostatnio edytowane przez bognik ; 11-12-2013 o 18:57 Powód: Łączenie postów

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli jest w dobrym stanie, to za 200 zł nie masz się co zastanawiać tylko brać.
    Mam to szkło, mam też D80. Przejściówka Psix i nie będziesz mieć żadnych problemów z ostrzeniem do nieskończoności.

    Tylko ciężko robić tym zestawem zdjęcia - małe D80 i wielki, CIĘŻKI obiektyw
    Kobieta z Sonnarem też może

  8. #8

    Domyślnie

    Cena rzeczywiście bardzo atrakcyjna,wygląda na mało używany i trochę się dziwię,że ktoś tak tanio się go pozbywa. Dokupując przejściówkę za kilkadziesiąt zł będziesz miała obiektyw
    z bezproblemowym ostrzeniem do nieskończoności. Jak już Ci się nie będzie chciało go nosić to z łatwością go sprzedaż. Musisz bowiem wiedzieć,że jak tu już wspomniano jest
    to szkło projektowane do średnioformatowego aparatu Pentacon Six o formacie klatki 6x6 cm. Po podłączeniu specjalnej redukcji można go było podłączać do aparatów z gwintem m42
    czyli popularnych w tamtym czasie Praktic i Zenitów. Identyczne mocowanie obiektywów stosowali sowieci w swych Kijewach 60 i stąd można czasami kupić jeszcze oryginalną redukcję
    P-six - Nikon F .Już w erze cyfrowej pojawiły się redukcje innych producentów z mocowaniem do różnych systemów. Obiektyw ze względu na pierwotne przeznaczenie jest sporych wymiarów
    i wagi więc może Ci to sprawiać trudności,a wskazany byłby statyw. Również ogniskowa 180mm to dla małej matrycy już mały kąt widzenia ,czyli do uchwycenia całej sylwetki dorosłego
    człowieka będziesz musiała się oddalić pewnie kilkanaście metrów. Jego ciężar i wymiary też potrafią zniechęcić do zabierania go gdzieś w plener. Przemyśl,czy naprawdę potrzebny Ci jest taki kolos.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wronkaaa Zobacz posta
    Szkło jest warte jakieś jakieś 600-700 zł bez przejściówki więc na nim nie stracisz a jak ci nie będzie pasował to jeszcze zarobisz kilka stówek na sprzedaży. Swojego (z przejściówką) sprzedałem za prawie 800 zł.

    Szkło jest mega ostre ale z D80 nie będzie pomiaru światła a po drugie to obiektyw jest potwornie wielki i ciężki. Nie jest zbyt wygodny w użytkowaniu ma ponad 10 cm średnicy i dość ciasno procujące pierścienie więc operowanie nim to sporo gimnastyki. W sumie to był jeden z powodów, dla których sprzedałem to szkło.
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  10. #10

    Domyślnie

    Kup i wystaw na Allegro. Dołożysz parę groszy i kupisz sobie Samyanga 85f1.4 UMC z pomiarem światła lub cokolwiek sensownego.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •