Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33
  1. #1

    Domyślnie Pomiar światła z obiektywem Ai

    Witam serdecznie

    Nurtuje mnie bardzo jedna sprawa. Przejrzałam już kilka tematów z nią związanych, jednak wciąż nie wszystko jest dla mnie jasne...

    Jestem kompletną amatorką i mam aparat D90. Niedawno stałam się posiadaczką obiektywu w wersji Ai, w którym natychmiast się zakochałam - ten metal, stabilność, praca, waga, po prostu bajka. Nie wiem jednak jak długo zniosę pomiar światła "na oko" (wiem natomiast o istnieniu zewnętrznych światłomierzy). Dowiedziałam się, że wyższe modele tj. D200, D300, D7000 itd. posiadają opcję podpięcia manualnych obiektywów, tak aby działał nie tylko pomiar światła, ale też aparat wiedział, jaka przesłona jest aktualnie ustawiona.

    Stąd też mój zalew następującymi pytaniami:
    - czy dotyczy to wersji Ai, czy też dopiero nowszych tj. Ai-s?
    - czy różne modele aparatów różnią się skutecznością pomiaru światła w połączeniu z obiektywem manualnym? Jeśli tak, to jak szukać tej informacji w specyfikacji bądź innym źródle?
    - jaki pomiar światła otrzymuję? Czy jest to jakiś podstawowy, uproszczony matrycowy, czy istnieje szansa np. na pomiar punktowy?

    Pytam, bo nie jestem jeszcze gotowa na przesiadkę na jakiś wyższy model aparatu, gdyż chciałabym odczuć ten przeskok technologiczny, a d90 mam trochę krótko, jednak jeżeli wiązałoby się to z możliwością przyjemniejszej pracy z tymi metalowymi cudeńkami, to nie czekałabym ani chwili

    Jeżeli kogoś urazi banalność moich pytań, to niestety nie pisze o tym w żadnej specyfikacji, istnieje oczywiście możliwość wyszukiwania obiektywów kompatybilnych, ale to i tak nie rozwiewa wszystkich wątpliwości...

    Pozdrawiam!
    Dominika
    D300 | N35 1.8G | N50 1.4D | N105 2.5 Ai

  2. #2

    Domyślnie

    Można wspomagać się
    Światłomierz Sekonic i-346 Illuminometer
    przy tego typu obiektywach ,
    D7000/D7100 obsługuje obiektywy bez elektroniki i było by wygodniej ale z D90 też da się zdjęcia robić

  3. #3

    Domyślnie

    Pomiar światła z obiektywami bez styków jest już od D7000 i wszystkich wyższych.
    Dotyczy to wszystkich obiektywów, nawet M42 podpinanych przez przejściówkę (wtedy trzeba jednak przymykać ręcznie przysłonę).
    Możesz wybierać różne metody pomiaru, jak w obiektywach bez D (informacja o odległości). Czyli nie będzie tylko 3D Color Matrix, a zwykły matrycowy, centralnie ważony i punktowy.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  4. #4

    Domyślnie

    Tutaj masz pożyteczny link o kompatybilności obiektywów Nikona.
    Znajdziesz tam odpowiedź na obecne i ewentualne przyszłe wątpliwości
    D7100, kilka obiektywów, statyw, głowica i flash
    "Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego" - Lew Tołstoj

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, linki i tyle dobrych informacji, motywujących do wydawania pieniędzy W takim razie poćwiczę jeszcze wrażliwość na światło, bo taka nauka na pewno się przyda, a w tym czasie będę szukać następcy dla d90. Wolę dorzucić do body niż do światłomierza, ale dzięki za link
    Miłego wieczoru!
    D300 | N35 1.8G | N50 1.4D | N105 2.5 Ai

  6. #6

    Domyślnie

    Sporo wiedzy tu padło. Dodam tylko, AiS można się mało przejmować, nie jest wiele bardziej użyteczny niż Ai - chodzi o proporcjonalny ruch przysłony gdy jest realizowany program P.
    Dla programu A czy M nie ma to znaczenia.
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  7. #7

    Domyślnie

    Czy koleżanka słyszała o aplikacjach na smartfona do pomiaru światła? Ja (niestety) posiadam D7000, więc potrzeby praktycznej nie ma, ale bawiłem się i wygląda to na całkiem przydatne narzędzie.
    D7000 D40 | S 10-20/4.0-5.6 | N 18-105VR | N 35/1.8 | N AF 80-400VR | SB-400 SB-600 | Moje the best fotki.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarElena Zobacz posta
    - czy dotyczy to wersji Ai, czy też dopiero nowszych tj. Ai-s?
    - czy różne modele aparatów różnią się skutecznością pomiaru światła w połączeniu z obiektywem manualnym? Jeśli tak, to jak szukać tej informacji w specyfikacji bądź innym źródle?
    - jaki pomiar światła otrzymuję? Czy jest to jakiś podstawowy, uproszczony matrycowy, czy istnieje szansa np. na pomiar punktowy?
    Dominiko
    - nie będzie miało znaczenia, czy jest to AI, AIS czy non-AI po modyfikacji. Ważne, by 'zachaczał' o dźwignię wokół bagnetu
    - nie - pomiar jest równie skuteczny we wszystkich korpusach, niezależnie też od obiektywu
    - otrzymujesz wszystkie opcje pomiaru światła
    Nikoniarz-majsterkowicz

  9. #9

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za kolejną garść informacji

    To było trochę tak, że nie planowałam kupować tego obiektywu tak szybko, ale pojawiła się okazja, jak to zwykle bywa w takich przypadkach, gdy nie planuje się czegoś kupować... Później zaczęłam wczytywać się w różnice między wersją Ai a Ai-s i pierwsze co, to uderzyło we mnie stwierdzenie, że wersja Ai-s jest tą najbardziej poszukiwaną i jako jedyna wysyła do body informacje o tym jaka przysłona jest ustawiona. Myślałam, że do całej gamy nieszczęść dojdzie mi jeszcze całkowity brak pomiaru światła, na szczęście okazało się, że to wszystko nieprawda, strasznie fajnie

    A aplikacje na smartfona mam. Niestety smartfon nie należy do najbystrzejszych i ma tylko 3-stopniowy pomiar światła, jasno - w miarę - ciemno, także tyle to ja sama wiem

    Pozdrawiam i raz jeszcze wielkie dzięki
    D300 | N35 1.8G | N50 1.4D | N105 2.5 Ai

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarElena Zobacz posta
    A aplikacje na smartfona mam. Niestety smartfon nie należy do najbystrzejszych i ma tylko 3-stopniowy pomiar światła, jasno - w miarę - ciemno, także tyle to ja sama wiem

    Pozdrawiam i raz jeszcze wielkie dzięki
    to zmień aplikację na smartfona. Poważnie. Są takie, co działają jak normalny, rasowy światłomierz.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •