Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 33
  1. #21

    Domyślnie

    Używanie światłomierza w małym obrazku, niezależnie czy będzie to światłomierz z kopułką czy apka w smartfonie. Jest upierdliwe do bólu d...owolnej części ciała. Zwłaszcza w przypadku cyfry, gdzie nawet źle naświetlone zdjęcie można za chwilę poprawić. Szybciej się będzie nauczyć oceniać parametry na oko, co nie jest takie trudne, niż pierdzielić się ze światłomiarką.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miron19j Zobacz posta
    czy uważasz, że autorka wątku będzie świadomie używać spota i kopułki?
    Poleciłem jej aplikację na smartfona, bo jak sama napisała, nie zamierza inwestować w światłomierz. Zanim naskoczysz na kogoś, warto się chwilę zastanowić.
    Chyba, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. O co Ciebie nie podejrzewam.
    Wrzutka słowa Świerdłowsk w allegro pokazuje liczby z okolic 25-40zł. Nie bardzo rozumiem na co komu światłomierz o trudnym do określenia kącie, kiepskiej dynamice (umownie użyjmy słowa liniowości, choć pomiar ekspozycji w rzeczywistości jest logarytmiczny) czyli dokładnej pracy tylko w wąskim zakresie. To już nauczenie się reguły "słonecznej szesnastki" jest tak samo dokładne a bardziej dydaktyczne.

    Cały dym z używaniem telefonu w roli światłomierza jest możliwy wyłącznie przez to, że cyfra wszystko wybaczy i sekundę później można zrobić poprawkę. Użyjesz go z materiałem który nie wybaczy, i o błędach dowiesz się za kilka dni?

    Mnie osobiście śmieszy poza "na analoga" realizująca się cyfrowo, np. skórki aplikacji światłomierzy udające światłomierz, podobnie jak najnowszy "cyfrowiec" Df udający analoga. Żenujące, rozumiem państwo megapixelowcy mają kompleks na punkcie megapikseli?

    Skoro nie Weimarlux/Świerdłowsk za cenę pizzy, to zalecam / / nauczenie się za darmo "słonecznej szesnastki", chyba się zgodzisz?

    Cytat Zamieszczone przez zdyboo Zobacz posta
    Używanie światłomierza w małym obrazku, niezależnie czy będzie to światłomierz z kopułką czy apka w smartfonie. Jest upierdliwe do bólu d...owolnej części ciała. Zwłaszcza w przypadku cyfry, gdzie nawet źle naświetlone zdjęcie można za chwilę poprawić. Szybciej się będzie nauczyć oceniać parametry na oko, co nie jest takie trudne, niż pierdzielić się ze światłomiarką.

    z ust mi wyjąłeś.
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  3. #23

    Domyślnie

    ale mnie nie musisz przekonywać, używam światłomiarki do średniego.
    Ale skoro koleżanka pisze
    Wolę dorzucić do body niż do światłomierza
    , to chyba lepszy taki niż żaden. Dla niektórych 40.- to już jest wydatek warty zastanowienia
    A tak przy okazji. Porównałem wskazania aplikacji na iPhona i Seconica. Wskazania nie różniły się więcej, niż o 1/3 EV.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miron19j Zobacz posta
    A tak przy okazji. Porównałem wskazania aplikacji na iPhona i Seconica. Wskazania nie różniły się więcej, niż o 1/3 EV.

    W jakich skrajnych EV miałeś zgodność? Od letniego południa do mocnej szarówki?
    Interesuje mnie to ....
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  5. #25

    Domyślnie

    Widzę, że mój wątek doczekał się już pierwszych sporów Dlatego chcąc troszeczkę opanować sytuację, rozwinę parę stwierdzeń, które wcześniej napisałam.

    Tak więc, pisząc, że wolę dołożyć do aparatu, niż kupować światłomierz, miałam na myśli światłomierz z linku, który kosztował 500 zł. Taki zakup wydał mi się całkowicie bezsensowny...

    Ale, mam d90, jego następca, d7000 z tego co czytałam opinie ma różne (ale czytałam bardzo pobieżnie, wątek miał chyba z tysiąc albo dwa tysiące postów, dotarłam do 20 strony...), z kolei d300s jest sporo droższy, cięższy i bardziej profesjonalny. Nie chcę wyglądać jak beztalencie ze sprzętem przewyższającym umiejętności, nie jestem też jakąś siłaczką, a d300s w połączeniu z metalowym obiektywem, to hmm... chyba będę musiała najpierw trochę przypakować :P

    Wnioskując - zostaję póki co przy d90. Zmieniłam smartfonową aplikację, sprawuje się lepiej (ma dwa różne tryby pomiaru - przez sensor i przez wbudowaną kamerę), ale na razie testowałam ją tylko w domu. Jednak odpalanie smartfonowej aplikacji, ze smartfonowym aparatem widzi mi się dość średnio, ale zobaczymy Jak nie wypali - zainwestuje w światłomierz (ten w cenie pizzy :P ) lub będę robić zdjęcia na oko. Myślę, że to ostatnie będzie dla mnie najlepszą nauką, a właśnie na nauczeniu się czegoś zależy mi najbardziej.

    Dzięki za kolejną wielką garść informacji
    Dominika
    D300 | N35 1.8G | N50 1.4D | N105 2.5 Ai

  6. #26

    Domyślnie

    Zamiast korzystać ze światłomierza, można zrobić zdjęcie na ustawieniach na oko, po czym zobaczyć co wyszło i jak wygląda histogram. Na tej podstawie wprowadzić ewentualną korektę i zrobić kolejne zdjęcie

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarElena Zobacz posta
    Widzę, że mój wątek doczekał się już pierwszych sporów
    Niektóre kobiety rzeczywiście tak mają, one się nie kłócą ale koło nich zaraz coś się dzieje ...

    Cytat Zamieszczone przez MarElena Zobacz posta
    Jak nie wypali - zainwestuje w światłomierz (ten w cenie pizzy :P ) lub będę robić zdjęcia na oko. Myślę, że to ostatnie będzie dla mnie najlepszą nauką, a właśnie na nauczeniu się czegoś zależy mi najbardziej.
    Moja córka by przeliczyła cenę na lakiery do włosów ;-P

    Wrzuć w sieć o tej szesnastce, jest wiele sposobów jak to jest przedstawione - może któryś Ci spasuje. Słoneczna szesnastka to dobry początek do doboru pierwszej próbnej ekspozycji na oko.
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  8. #28

    Domyślnie

    W jakich skrajnych EV miałeś zgodność? Od letniego południa do mocnej szarówki? Interesuje mnie to ....
    Miałem zgodność. Na IP3/IP5. Robiłem na MF i LF, według światłomiarki ze smartfona. Zdjęcia były robione i w dzień i wieczorem, gdzie według smartfona otwierałem migawkę na kilkanaście sekund. Leżą za to u mnie 2 światłomierze typu Swierdłowsk (jeden Sekonic, drugiego nie chce mi się wygrzebywać) kupione za 5 piwek z przesyłką każdy , kompletnie kłamiące jeśli chodzi o pomiar. W bardzo jasnym świetle błąd pomiaru jest niewielki, im gorsze światło, tym bardziej wskazanie światłomierza oddala się*od realiów. Szkoda, że przez to ominęło mnie 10 browarów.
    R6008, Y124G, Ye35, ZI; Blog

  9. #29

    Domyślnie

    bardzo dużo wiedzy na te tematy (oczywiście każda sójka swój ogonek chwali, ale mi się zawsze podoba jak ktoś udostępnia wiedzę):

    http://legacy2digital.com/nikon/freq...sked-questions
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  10. #30

    Domyślnie

    Dzięki za jeszcze więcej wiedzy!
    Chyba problem rozwiązał się sam, bo kupiłam d300s... Trochę przykro, że dołączę do grona "masa sprzętu, brak talentu", ale jakoś tak się poczułam zdradzona z tym brakiem pomiaru w d90. Prawda jest jednak taka, że to aparat, którego będę się musiała teraz długo uczyć, ale będzie mnie do tego mobilizować sam w sobie

    Mam jeszcze jedno pytanie co do tego światła. Jak to jest, że do Nikona pasują niemal wszystkie obiektywy jakie wyprodukował, Canon co chwila system mocowań zmieniał, i w Nikonie tego pomiaru światła nie ma (tzn. nie zawsze jest), a Canon mierzy światło z każdym obiektywem? To takie trochę sprzeczne polityki.

    W końcu skoro Nikon d90 mierzy światło z nowymi obiektywami, to znaczy, że fizycznie pomiar światła jest w nim możliwy. Nowe obiektywy nie różnią się od starych pod względem "wpadania światła". Wychodzi na to, że pomiar ten jest jakoś systemowo blokowany, tylko po co? Marketing? Bo nie widzę żadnych przeszkód w tym, żeby d90 mierzył światło ze starymi obiektywami, skoro ma niezbędne czujniki i doskonale robi to z nowymi.

    Co o tym myślicie?

    Pozdrawiam,
    Dominika
    D300 | N35 1.8G | N50 1.4D | N105 2.5 Ai

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •