Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30
  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar Pafff
    Dołączył
    11 2013
    Miasto
    Osiny k. Częstochowy
    Posty
    32

    Exclamation Kupno nowego aparatu

    Witam, chciałbym się dowiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupieniu używanego analoga (lustrzanka). To będzie moja pierwsza więc proszę o pomoc. Chciałbym żeby wszystko działało. Aparat to Nikon F-301

  2. #2

    Domyślnie

    aby działał -
    Przede wszystkim przy ocenie aparatu ustaw pokrętło czułości na czułość dowolną, aby to nie było oznaczenie kodu DX, bo bez filmu nie zadziała, przy otwartej ściance sprawdź, czy ma synchronizację z lampą, przy założonym szkle czy działa przymykanie przysłony i czy zmienia czasy w automatyce i na manualu, jeśli możesz się nim pobawić to po prostu zrób film z różnymi ustawieniami
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pafff Zobacz posta
    Witam, chciałbym się dowiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupieniu używanego analoga (lustrzanka). To będzie moja pierwsza więc proszę o pomoc. Chciałbym żeby wszystko działało. Aparat to Nikon F-301
    Mieć kogoś kto robił na filmie? Ciężko tak "na odległość". Ostateczny test będzie przez wywołąnie filmu.

    Większość ludzi nie jest przygotowana do szybkiego wywołania cz-b filmu (srebrowego). Najszybciej wywołać c41 (kolor) w labie, choć już wiele wywołuje filmy tylko w określonych godzinach. Skan pozwoli ocenić ostrość (ale że będzie automatycznie skorygowany, nie oceni ekspozycji), ocena klatek negatywu poprawną ekspozycję - ale jak to zrobi ktoś, kto nigdy tego nie robił? jedno i drugie może nie wyjść przez niepełnosprawny obiektyw.

    F301 kosztuje jak pizza, sorry, jak nie masz 2h na próbę j/w "w realu", zostaje zakup na ryzyko. Kupowałem kilka analogów w sieci, na żadnym nie zrobiłem się w konia. nerwowe oczekiwania na pierwsze wywołanie itd. A F4S kupiłem (bardzo daleko) sprawny, ze śladami, za cenę za jaką tu się próbuje sprzedać nieczynny złom.

    Są pewne tricki, migawka inaczej brzmi 1/30 i szybciej, inaczej na długich czasach itd. Miałem/mam (obecnie popsuty) F301 z taka awarią migawki, ze ktoś niewprawny nie usłyszy. Otwarty z tyłu nie będzie pracował normalnie (będzie ciągle "ładował film"), trzeba wiedzieć która blaszkę i jak wcisnąć aby względnie ocenić migawkę.
    Jak Ci to przekazać przez sieć? Nie da się.
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    aby działał -
    Przede wszystkim przy ocenie aparatu ustaw pokrętło czułości na czułość dowolną, aby to nie było oznaczenie kodu DX, bo bez filmu nie zadziała, przy otwartej ściance sprawdź, czy ma synchronizację z lampą, przy założonym szkle czy działa przymykanie przysłony i czy zmienia czasy w automatyce i na manualu, jeśli możesz się nim pobawić to po prostu zrób film z różnymi ustawieniami
    F301 nie ma przymykania przysłony. Chyba że przez "zdjęcie" na długich czasach.
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  5. #5

    Domyślnie

    Wszystko, tylko nie f301 i f501, no może jeszcze jest kilka badziewnych modeli, ale 301 to czołówka.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez igg Zobacz posta
    Wszystko, tylko nie f301 i f501, no może jeszcze jest kilka badziewnych modeli, ale 301 to czołówka.
    Możesz ukonkretnić te słowa? Bo niewiele merytorycznej wiedzy wnoszą... W czym ta "badziewność" ? Że nie jest "pro"? Oczywiście że nie jest. A te inne modele też wymień. EM w sąsiednim wątku ...

    Że mój się zepsuł 30 lat od produkcji, to nie przekreśla niczego. Bardzo dobrze wspominam.
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  7. #7

    Domyślnie

    Proszę bardzo;
    obudowa z blaszki jak po konserwach, silniczek przewijania filmu; zupełnie zbędny konsument baterii, baterie są ssane nawet przy wyłaczonym aparacie, co w erze przedalkaicznej zalało większość egzemplarzy kwasem, światłomierz mi się nie podobał. Mam tego nieszczęsnego EM'a tylko z trybem A i wypada dużo lepiej - fajny światłomierz ze wskazówką, bateria pastylkowa wieczna i można nim rzucać bez obawy powyginania blaszek.
    Jestem wielkim fanem modelu FE i przy nim ten 301 to porażka dla mnie.

  8. #8
    Oszczędny w słowach Awatar Pafff
    Dołączył
    11 2013
    Miasto
    Osiny k. Częstochowy
    Posty
    32

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JacekCz Zobacz posta
    Jak Ci to przekazać przez sieć? Nie da się.
    Możesz nagrać filmik i wrzucić na yt. Masz f301 to możesz się pochwalić

    PS: Mam czas do wtorku
    Ostatnio edytowane przez Pafff ; 23-11-2013 o 20:42

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez igg Zobacz posta
    Proszę bardzo;
    obudowa z blaszki jak po konserwach, silniczek przewijania filmu; zupełnie zbędny konsument baterii, baterie są ssane nawet przy wyłaczonym aparacie, co w erze przedalkaicznej zalało większość egzemplarzy kwasem, światłomierz mi się nie podobał. Mam tego nieszczęsnego EM'a tylko z trybem A i wypada dużo lepiej - fajny światłomierz ze wskazówką, bateria pastylkowa wieczna i można nim rzucać bez obawy powyginania blaszek.
    Jestem wielkim fanem modelu FE i przy nim ten 301 to porażka dla mnie.
    Wolno Ci być fanem i FE jest dobrym modelem, ZTCW w swoim czasie pozycjonowany jak "ambitny amator" czy "backup pro". 301 jest amatorskim.

    Baterie F301 za 19 lat pobytu u mnie zmieniałem raz i niepotrzebnie (poszły do "ważniejszego" w danej chwili pilota telewizyjnego) więc to ssanie jest jak widać ... ma wymiar naście lat.
    Zachwalany przez ciebie F90 naprawdę ssa (byłem w terenie w zimie i wróciłem bez zdjęć, był włączony) a teoretyczny wyciek baterii oprócz metalu niszczy plastikowy koszyk. I plastikowy koszyk F90 boi się upadku, jest zbyt wrażliwy, źle zaprojektowany przez plastyka albo księgowego. Plus za koncepcję baterii F301 ;-P

    Silnik 301 ja uwielbiałem, też mi wolno. Linijka liczb światłomierza dla mnie bardzo ok, żadnych problemów po ciemku i w silnym świetle.
    Np. koncepcja blokady spustu F301 która ergonomią w mojej opinii przewyższa F4.

    Każdy ma prawo do swoich opinii, o ile potrafi je choćby subiektywnie uzasadnić.
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  10. #10
    Oszczędny w słowach Awatar Pafff
    Dołączył
    11 2013
    Miasto
    Osiny k. Częstochowy
    Posty
    32

    Domyślnie

    1.No więc opłaca się kupić za 150 zł z obiektywem 30-75 F3,5 - 4,8 + filtr UV fi 55 ?
    2.Już napisaliście jak sprawdzić podczas oglądania tylko jakoś to bardziej sprecyzowane bym wolał lepiej ogarnąć przed zakupem. ^^
    3.Jak sprawdzić ile może mieć lat aparat ?
    4.
    JacekCz
    Nagraj ten filmik to ogarnę sobie lepiej

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •