Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie materiały do nauki fotografii

    Ciężko samemu dojść do wszystkiego. Jako początkująca amatorka fotografii jak we mgle poszukuję materiałów by jakoś na skróty znaleźć to co mnie interesuje. Na razie znalazłam blog o fotografii http://fotkarz.blogspot.com. Niestety są tam tylko podstawowe informacje. Mało jest danych o filtrach efektowych, czy współpracy z lampami błyskowymi lub stałymi, takimi z parasolkami. Proszę podrzućcie jakieś linki do poznania tajników na skróty.

  2. #2

    Domyślnie

    przejrzyj to forum.
    niemal wszystko co wiem o fotografii wiem stąd. to naprawdę skarbnica wiedzy.
    niestety przekopanie się przez tony wiedzy tutaj zajmie Ci trochę czasu, ale zapewniam, że warto.
    nie znam sposobu na skróty w zdobyciu wiedzy i doświadczenia.
    ale ja już stary jestem, a Wy młodzi wszystko chcecie instant i natychmiast...
    ćwicz i wyciągaj wnioski. innej drogi nie znam.

    minuta szukania:
    http://www.similarsitesearch.com/pl/.../foto.jasiu.pl
    Ostatnio edytowane przez nonnatus ; 22-11-2013 o 18:04
    zwierciadlanki: D800 D750 D3 D300 F65
    nikkory: 14-24/2.8 20/2.8 28/2.8 50/1.8 70-200/2.8 VR
    manual: zenitar 16/2.8 fish, helios 44/2
    SB900 frotto cokin lowepro epson L800

  3. #3

    Domyślnie

    niestety obawiam się, że na skróty nie uda się. Kiedyś też tak próbowałem i niby coś już wiedziałem a w praktyce okazało się, że nic nie wiem. Warto uczyć się systematycznie i od najprostrzych rzeczy. Warto też chociaż raz wziąć udział w warsztatach fotograficznych. Czytać to forum. I jeszcze Scott Kelby - autor wielu świetnych książek o obróbce zdjęć i nie tylko. Warto przeczytać bo pisze bardzo przejrzyście i w pewnym sensie "skrótowo"

  4. #4

    Domyślnie

    Tak na szybko to polecam szeroki kadr.


    Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
    Aparat

  5. #5

    Domyślnie

    Polecam książkę "Moja cyfrówka i ja" - Włodzimierza Barchacza i Justyny Komar. Wbrew pozorom bardzo wartościowa pozycja. Oprócz części technicznej jest także artystyczna.

  6. #6

    Domyślnie

    Recepta na dobre zdjęcia:

    Zadaj sobie pytanie zanim wyzwolisz migawkę, abyś był zadowolony z własnych zdjęć:
    1.Co jest tematem?
    2.Gdzie jest światło?
    3.Czy to jest najlepsza komozycja do twojego tematu?
    4.Czy tło współgra z tematem?
    5.Czy rogi są czyste i nic nie zakłuca kompozycji?

    Powodzenia
    :::WEB:::BLOG:::ANALOG:::INSTA:::
    YouTube::: FB:::Strony przyjazne mobilnym!

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli znasz angielski, to mogę polecić YouTube. Np. jedną z playlist kanału B&H Photo Video ProAudio - B&H Event Space

    Są tam filmiki dla osób na róznych poziomach i dla osób o różnych zainteresowaniach. Linki do kilku - w/g mnie - wyjątkowo dobrych:

    Visual Design Of A Photograph
    Better Photographic Composition - Beyond the Rule of Thirds
    Being Creative and Getting the Shot
    Tips for Travel Photography

    Na innych kanałach też można czasami znaleźć coś ciekawego - polecam osobników:

    - Jared Polin
    - Matt Granger
    - TheSnapChick
    - Kai

    Ale na tych kanałach są głównie testy sprzętu - wisienki z tortu trzeba umiejętnie wybierać.

    Można też szukać informacji na blogach różnych fotografów - kilka ciekawycz rzeczy znalazłem u Nicka Carvera:

    - blog, zwłaszcza sekcja TIPS & HOW-TO
    - kanał na YouTube

    A i Ken Rockwell daje czasami do myślenia (chociaż tego człowieka traktuję akurat z rezerwą):

    - strona domowa

    Strony francuskojęzyczne (z których też co nieco się dowiedziałem) może lepiej pominę

    Z polskich stron - do Szerokiego Kadru mogę dorzucić też Fotoblogię - ale w/g mnie po ostatnich zmianach stała się strasznie chaotyczna, ciężko się po niej poruszać. Nie bój się też zaglądać na fora użytkowników np. Canon'a czy Pentaksa - przy wielu tematach marka sprzętu naprawdę nie robi żadnej różnicy.

    Ważna zasada 1 podczas nauki fotografii - w sprawach artystycznych słuchamy się ludzi, których zdjęcia nam się podobają. Możliwy wyjątek: fotografia komercyjna (ta mnie akurat kompletnie nie interesuje - mam nadzieję, że nigdy nie będę zmuszony do zarabiania na życie fotografowaniem).

    Ważna zasada 2 - nie ma jednej, jedynie słusznej drogi, nikt nie jest wyrocznią; możesz znaleźć na jakiś temat różne opinie uznanych autorytetów, nie przejmuj się tym

    Mam nadzieję, że pomogłem - jak coś jeszcze mi się przypomni, to dopiszę.

    [edit]@nonnatus - FotoJasiu jest dobry sam w sobie, nie trzeba ograniczać się do podobnych :P
    Ostatnio edytowane przez DlaZabawy ; 24-11-2013 o 20:13

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez biegly Zobacz posta

    5.Czy rogi są czyste i nic nie zakłuca kompozycji?
    a kolega zada sobie pytanie, gdzie: jest mój słownik ortograficzny
    zwierciadlanki: D800 D750 D3 D300 F65
    nikkory: 14-24/2.8 20/2.8 28/2.8 50/1.8 70-200/2.8 VR
    manual: zenitar 16/2.8 fish, helios 44/2
    SB900 frotto cokin lowepro epson L800

  9. #9

    Domyślnie

    Powiem tak - jako początkująca amatorka pytasz już o filtry efektowe i tajniki na skróty. Najlepiej to ucz się na swoich błędach - najdłużej się to pamięta. Rób zdjęcia i każde analizuj. Czytaj to forum - faktycznie kopalnia wiedzy. A jak coś nie doczytasz - pytaj.Tu nie ma pytania bez odpowiedzi. I więcej cierpliwości. Powodzenia

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •