Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie D3200 - po co mi duża matryca

    Wiem , że D3200 raczej tutaj nie zaszpanuję, ale i tak go nie mam, więc nie w tym problem.
    Pstrykam sobie D70, który potrafi więcej niż ja i jestem z niego zadowolony.
    Mam dwuletniego synka którego chętnie bym czasem spontanicznie pstryknął albo nagrał i dlatego pomyślałem o D3200.
    Coś lekkiego, poręcznego, ustawię ISO na 1600, powinno prawie zawsze dać radę coś zarejestrować.
    Oczywiście mam kamerę DV, ale coraz częściej dochodzę do wniosku, że chociaż udźwignę plecak z całym sprzętem, to przeważnie nie zabieram go ze sobą i wyręczam się smartfonem.
    Tak sobie pomyślałem, że może D3200 z kitem 18=55 świetnie by się nadał jako coś co prawie mieści się w kieszeni i prawie wszystko potrafi.
    Pomysł na D3200 wykrystalizował się po przeczytaniu tego:
    http://fotoblogia.pl/2012/06/07/niko...s-c-wg-dxomark
    i tego:
    http://www.kenrockwell.com/tech/reco...eras.htm#flash
    I teraz pora na pytanie - co się dzieje kiedy uznaję, że rozdzielczość matrycy jest bezsensownie za duża i rezygnuję z rejestracji zdjęć w pełnej rozdzielczości.
    Jak działa wtedy aparat? Czy uśrednia np. wartości zarejestrowane przez grupy 4, 9, 16 pikseli i poddaje dalszej obróbce, czy po prostu wycina z wielkiej matrycy np. 1280X720 pikseli a reszty nie bierze pod uwagę?
    Pytanie jest o tyle istotne, że jeżeli aparat nie dokonuje żadnej obróbki, to można mu ustawić rozdzielczość na maksa i przeskalować dopiero w komputerze.

  2. #2

    Domyślnie

    Robi dokładnie tak samo jak D70 i każdy inny aparat. Resampluje z całej matrycy.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez eekolog Zobacz posta
    I teraz pora na pytanie - co się dzieje kiedy uznaję, że rozdzielczość matrycy jest bezsensownie za duża i rezygnuję z rejestracji zdjęć w pełnej rozdzielczości.
    Jak działa wtedy aparat? Czy uśrednia np. wartości zarejestrowane przez grupy 4, 9, 16 pikseli i poddaje dalszej obróbce, czy po prostu wycina z wielkiej matrycy np. 1280X720 pikseli a reszty nie bierze pod uwagę?
    Pytanie jest o tyle istotne, że jeżeli aparat nie dokonuje żadnej obróbki, to można mu ustawić rozdzielczość na maksa i przeskalować dopiero w komputerze.
    D3200 rejestruje obraz całą matrycą bez względu na rozdzielczość końcową zdjęć jpg, model ten nie posiada cropa, czyli nie rejestruje zdjęć fragmentem matrycy.
    W przypadku zdjęć jpg w małej rozdzielczości aparat dokonuje obróbki zdjęcia, rozdzielczość i kompresja.
    W przypadku plików RAW aparat rejestruje tylko pliki w pełnej rozdzielczości.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  4. #4

    Domyślnie

    Trochę nie rozumiem stwierdzenia. "rozdzielczość matrycy bezsensownie duża". Podobnie jak robienia lustrzanką wyłącznie w jpeg. Do tego są lepsze aparaty (i mniejsze, na co kolega zwraca uwagę). Rozdzielczość matrycy nie jest bezsensowna, zawsze możesz zrobić cropa, fotoksiążkę itp. Możesz też dowolnie zmniejszyć rozdzielczość zdjęcia - jednak najlepiej z RAWa. Przy okazji poprawisz kilka innych rzeczy. Najwięcej "obróbki" jest właśnie w jpg prosto z puszki.

    No chyba, że chodzi tylko o "taniość" i o to, żeby na kartę 16GB upchać 10000 zdjęć)

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez eekolog Zobacz posta
    Tak sobie pomyślałem, że może D3200 z kitem 18=55 świetnie by się nadał jako coś co prawie mieści się w kieszeni i prawie wszystko potrafi.
    Ja też do takiego wniosku doszedłem i nabyłem D40 z 18-55. Czasami korzysta z niego żona i jest zachwycona! Wcześniej miała kompakta Olympusa oraz kilka smartfonów, co przyniosło mnóstwo rozczarowań. w D40 brakuje jej tylko filmów... włączyłem rejestrację zdjęć w RAW i JPG i jak wyjdzie coś ciekawego, ale ma jakieś wady to zawsze można poprawić - a RAWy do poprawnych zdjęć kasuję, bo szkoda miejsca na hdd. Ostatnio też wykombinowałem, jak zrobić, żeby lampa wbudowana błyskała na sufit i dokumentacja działań dzieci weszła na nowy poziom
    D7000 D40 | S 10-20/4.0-5.6 | N 18-105VR | N 35/1.8 | N AF 80-400VR | SB-400 SB-600 | Moje the best fotki.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adriansocho Zobacz posta
    Ostatnio też wykombinowałem, jak zrobić, żeby lampa wbudowana błyskała na sufit
    Czy możesz zdradzić tę tajemnicę?
    Nikon

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Andrzej1974 Zobacz posta
    Czy możesz zdradzić tę tajemnicę?
    http://tiny.pl/q72t2 - Takie coś wpadło mi w łapy przy zakupie SB-600. Da się to założyć na wbudowaną, można jeszcze krawędź spiąć gumką. Sreberko ma być od strony fotografowanych osób/rzeczy. Niestety część błysku leci fotografowi w oko, ale TTL załatwia ten problem. Myślę, że osoba nieobeznana nie odróżniłaby zdjęć z tym patentem od zdjęć z SB-600 skierowaną w sufit. Będę jeszcze szukał czegoś elegantszego. Przepraszam za oftop, ale takie małe patenty pozwalają zwiększyć użyteczność aparatu bez dźwigania lampy zewnętrznej/dużej lustrzanki.
    D7000 D40 | S 10-20/4.0-5.6 | N 18-105VR | N 35/1.8 | N AF 80-400VR | SB-400 SB-600 | Moje the best fotki.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •