Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie D7100 - dzialanie opcji dobór Auto ISO + Auto migawka

    Zakladam ten watek, poniewaz niczego podobnego tutaj nie znalazlem - co nie oznacza, ze w przepasciach forum tego gdzies nie bylo ... ale mysle, ze zainteresowani skorzystaja.

    Przy pomocy moich trzech obiektywow (skromny stan posiadania) wykonalem testy polegajce na zbadaniu, jakie czasy ustawia automat przy uzyciu opcji 'Auto ISO' i jednoczesnym ustawieniu 'Najdluzszy czas migawki AUTO'
    Pozwolilem aparatowi swobodnie dobierac czas do ogniskowej dajac ISO 100 i AUTO ISO 6400 i wszystkie proby robiac przy identycznych warunkach oswietleniowych (choc to nie powinno miec znaczenia).

    Oto wyniki testu i obserwacje :

    1. przy ustawieniach 'Najdluzszy czas migawki AUTO' - ustawienie 'srodkowe' aparat stosuje algorytm: czas = 1/(ogniskowa*crop) i to jest najwazniejsze ustalenie
    2. zmiana na dluzszy/krotszy o jedna kreske powoduje wydluzenie/skrocenie tego czasu dwukrotnie - czyli jedna kreska = 1 EV
    3. wybor czasu podanego w pkt. 1 nie zalezy od tego czy obiektyw ma VR czy inny OS ani od tego, czy ma go wlaczony, czy nie (dziwne ale prawdziwe).


    To tyle - mam nadzieje, ze nie zanudzilem - a takiego testu nie znalazlem w necie czytajac przez kilka tygodni wszystko, co mi wpadlo pod reke o D7100.

    Uzywajcie AUTO ISO - to mega rozwiazanie przy fotografii sportowej przty swietle sztucznym i nie tylko!

    P.S. Dziwi ze aparat nie bierze pod uwage, ze stabilizacja obiektywu podnosi komfort pracy o 3 EV, czyli zgodnie z ogolnie przyjeta i znana zasada: 'autoczas' powinien byc wowczas = 3/(ogniskowa*crop)
    Ostatnio edytowane przez Legal ; 09-11-2013 o 23:42
    Nigdy nie wiesz wszystkiego ... Tutaj-> Moje zdjęcia
    D7100, S 17-50/2.8 OS, N 35/1.8, N 50/1.4 G, N 55-300/4.5-5.6, S 10-20/4.0-5.6, S 70-200/2.8 II Macro, Nissin Di700

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Legal Zobacz posta
    (...)
    3. wybor czasu podanego w pkt. 1 nie zalezy od tego czy obiektyw ma VR czy inny OS ani od tego, czy ma go wlaczony, czy nie (dziwne ale prawdziwe).

    (...)

    P.S. Dziwi ze aparat nie bierze pod uwage, ze stabilizacja obiektywu podnosi komfort pracy o 3 EV, czyli zgodnie z ogolnie przyjeta i znana zasada: 'autoczas' powinien byc wowczas = 3/(ogniskowa*crop)
    A co ma stabilizacja do zdjęć w ruchu ?? Przydaje się tylko gdy robisz statyczne sceny, więc dobieranie czasu jest jak najbardziej poprawne.

    A co do działania automatycznego dobierania czasu migawki do ogniskowej, to już kilka razy było pisane przy D600 i D7100.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    A co ma stabilizacja do zdjęć w ruchu ?? Przydaje się tylko gdy robisz statyczne sceny, więc dobieranie czasu jest jak najbardziej poprawne.

    A co do działania automatycznego dobierania czasu migawki do ogniskowej, to już kilka razy było pisane przy D600 i D7100.
    Jesli bylo - przykro mi, ze powtorzylem, ale moje szukanie nie przynioslo oczekiwanego rezultatu, podaj link na priv, moze sie dowiem czegos wiecej ...

    Nigdzie nie napisalem, ze stabilizacja ma zwiazek ze zdjeciami w ruchu. W sporcie (na ogol !) wystarcza 1/500 s i krocej zeby zamrozic ruch, a to powinno jednoczesnie zapewnic utrzymanie ujecia bez poruszenia przy ogniskowej rzedu 200-300 mm na DX-ie i to na obiektywach bez VR.

    Pisalem tylko, ze spodziewalem sie automatycznej zmiany dostosowania 'auto czasu' dla okreslonej ogniskowej w zwiazku z wlaczeniem funkcji VR na obiektywie lub zidentyfikowaniem takiego obiektywu na korpusie - odpowiednio do obnizenia wymogow co do 'krotkosci' czasu potrzebnego do wykonania zdjecia bez ryzyka poruszenia. Bo to jest glowny cel funkcjonalnosci 'Najdluzszy czas migawki AUTO'.

    Dla przykladu: przy ogniskowej 100 mm z VR wystarczy teoretycznie 1/40s (a nie 1/160s) zeby nie poruszyc klatki a system o tym jakos nie wie ...
    Ostatnio edytowane przez Legal ; 10-11-2013 o 12:11
    Nigdy nie wiesz wszystkiego ... Tutaj-> Moje zdjęcia
    D7100, S 17-50/2.8 OS, N 35/1.8, N 50/1.4 G, N 55-300/4.5-5.6, S 10-20/4.0-5.6, S 70-200/2.8 II Macro, Nissin Di700

  4. #4

    Domyślnie

    Powiązanie funkcji auto iso z VR było by zasadne tylko i wyłącznie w połączeniu z programem tematycznym np. portret lub "obrazy statyczne" ponieważ wydłużanie czasu przy sporcie lub innym ruchu nie ma sensu tak samo jak sama stabilizacja (pomijam panoramowanie). Dlatego aparat dobrze oblicza czas - moim zdaniem, kolejne komplikacje mogły by bardzo rozbudować i taj nie małe menu. Do fotografa należy decyzja co będzie fotografował i w jakich warunkach, dlatego dano mu możliwość zmiany kroku auto iso (krótszy czas- dłuższy) - swoją drogą super przydatna opcja
    DeSiedemSto

    Uzależniony od dźwięku migawki

  5. #5

    Domyślnie

    Z tym sie zgadzam. Mysle, ze im wiecej decyzji uzytkownika i wiecej myslenia, tym wiecej korzysci dla zdjec i ich jakosci
    I pewnie producent zrobil to swaidomie dajac suwaczek -2EV/+2EV do decyzji.
    Nigdy nie wiesz wszystkiego ... Tutaj-> Moje zdjęcia
    D7100, S 17-50/2.8 OS, N 35/1.8, N 50/1.4 G, N 55-300/4.5-5.6, S 10-20/4.0-5.6, S 70-200/2.8 II Macro, Nissin Di700

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •