Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Upadł obiektyw-co robić?

    Witam
    Dzisiaj podczas zdjęć nocnych upadł mi obiektyw (niezdara ze mnie :/). Szczęściem w nieszczęściu jest to, że kolega stał obok i obiektyw poleciał mu na dość obszernego, miękkiego buta po czym sturlał się na ziemię (nie jakiś beton czy kostka). Jak sprawdzić czy wszystko z obiektywem jest ok? Jakie zdjęcia porobić aby wstawić do wglądu dla forumowiczów?
    D70 + N18-105VR + N35/1.8G + SB-600
    Helios 44M-7/2 + Jupiter 135/3.5

  2. #2

    Domyślnie

    Obiektyw to nie jajko. Przy miękkim lądowaniu nie powinno się nic stać.
    Sprawdź ogólny stan zewnętrzny, stan zewnętrznych soczewek i płynność ruchu pierścieni.
    Załóż obiektyw na korpus i sprawdź działanie przysłony w trybie jej podglądu.

  3. #3

    Domyślnie

    Soczewki całe (aczkolwiek wydaje mi się, że się jakiegoś paprochu doszukałem od strony wewnętrznej-jak to i co to się tam dostało?). Zoom działa, pierścień ostrzenia też...AF wydaje mi się, że może szwankować. A jak tą przysłonę w trybie podglądu sprawdzić to nie mam pojęcia.
    Ostatnio edytowane przez zolton ; 07-11-2013 o 01:47
    D70 + N18-105VR + N35/1.8G + SB-600
    Helios 44M-7/2 + Jupiter 135/3.5

  4. #4

    Domyślnie

    Może się źle wyraziłem. Chodzi o przycisk podglądu głębi ostrości. Masz chyba takie coś w D70?
    A co się dzieje z AF?

  5. #5

    Domyślnie

    Z AF chyba już wszystko ok...po prostu mógł mieć jakiegoś focha na głośnik ale teraz jak kieruję obiektyw na jakiś napis, klawiaturę laptopa, kubek itp.
    Co do podglądu GO to jest taki przycisk. Klikam go i robi cyk-cyk...na co mam patrzeć wciskając przycisk aby sprawdzić czy wszystko ok?
    D70 + N18-105VR + N35/1.8G + SB-600
    Helios 44M-7/2 + Jupiter 135/3.5

  6. #6

    Domyślnie

    Zajrzyj do zapiętego obiektywu od zewnątrz. Przy pierwszym cyk zobaczysz jak przymyka się przysłona. Trzymaj przycisk podglądu głębi wciśnięty i zmieniaj przysłonę odpowiednim pokrętłem. Powinieneś zobaczyć, czy przysłona działa płynnie. Wszystko to w trybie M, lub A aparatu.
    Ostatnio edytowane przez Ligo ; 07-11-2013 o 02:16

  7. #7

    Domyślnie

    Noo to chyba mamy defekt :/
    Przy trzymanym przycisku i kręcenie pokrętłem nie widzę aby przysłona chodziła. Muszę puścić przycisk, zmniejszyć/zwiększyć przysłonę i znowu wcisnąć to wtedy widać, że przysłona się zmieniła.
    D70 + N18-105VR + N35/1.8G + SB-600
    Helios 44M-7/2 + Jupiter 135/3.5

  8. #8

    Domyślnie

    A może to i tak działa.
    Grunt, że się zmienia. Nie przejmuj się więc i rób zdjęcia.

  9. #9

    Domyślnie

    Zauważyłem wcześniej na zdjęciach jakieś plamki...nie mając nic innego pod ręką jak własne płuca postanowiłem dmuchnąć w matrycę. Myślałem, że te plamy pojawiły się z upadku ale okazało się, że dobrze nie wyczyściłem obiektywu i jakiś paproch dostał się na lustro. Teraz wszystko działa.

    Ligo to mówisz aby koledze dziękować, że stał obok i zamortyzował upadek?
    D70 + N18-105VR + N35/1.8G + SB-600
    Helios 44M-7/2 + Jupiter 135/3.5

  10. #10

    Domyślnie

    Dokładnie. Podziękuj koledze.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •