Close

Strona 262 z 1914 PierwszyPierwszy ... 1622122522602612622632642723123627621262 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 2 611 do 2 620 z 19131
  1. #2611

    Domyślnie

    Tak się zastanawiam czy zrobić krok i zmienić Nexa na A7. Te nowe A7 są trochę drogie. Czy A7 w pierwszej wersji jest jeszcze sens kupować?

  2. #2612

    Domyślnie

    Aparatom od dobrych kilku lat niczego nie brakuje.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  3. #2613

    Domyślnie

    To wyjaśnijcie mi proszę jeszcze tylko jedno. Czy kadr z pełnej klatki z 35 będzie zawierał to samo co z APS-C z 24? Miałem przez chwilę RX1 i wydawało mi się, że w kadr wchodzi więcej.

  4. #2614

    Domyślnie

    Jeśli nawet, to różnica chyba nie będzie wielka. Poza tym, podawana ogniskowa to wartość nominalna; wartość rzeczywista często sporo odbiega, dla obiektywów szerokokątnych przeważnie, niestety, w górę. Większość tzw. 50-tek ma faktyczną ogniskową ok. 52-53 mm. Popularne kiedyś zoomy standardowe 28-70 zwykle miewały ok. 29,5-67 itp. Ponadto, jeśli ostrość ustawia się ruchem przedniej soczewki lub wewnętrznie, działa to na zasadzie skracania ogniskowej przy krótkich dystansach (np. Typowy zoom 28-200 przy nominalnych 200 mm i nastawieniu na najbliższy dystans ok. 0,5 m ma faktyczną ogniskową ok. 100 mm! Do tego jeszcze dochodzi powszechnie stosowana obecnie w bezlusterkowcach i kompaktach programowa korekcja dystorsji w aparacie, wymagająca, by ogniskowa rzeczywista była nieco mniejsza, a kąt nieco większy, by było z czego przycinać. W tej sytuacji faktyczne ogniskowe i kąty widzenia to zgaduj-zgadula.
    Hemingway: Great pictures. What camera do you use?
    Irving Penn: Great story. What typewriter do you use?

    NikoSam/SamsuNik (aka Maciej)

  5. #2615

    Domyślnie

    Ja sobie zrobiłem małe testy manuali i minolt z LAEA
    Porównałem ze sobą parami: kultowego carl zeissa z Jeny 135/3.5 z M135/2.8 oraz makrówki - świetnego kirona 105/2.8 z M100/2.8.
    Wyniki są takie że:
    - bokeh wszystkie mają super i są nie do odróżnienia od siebie (przy danej ogniskowej i przysłonie)
    - minolty mniej aberrują,
    - są trochę ostrzejsze na brzegach/w rogach,
    - mają chłodniejszy obrazek a manuale bardziej żółty (zielenie są bardziej nasycone)
    - minoltki radzą sobie trochę lepiej pod światło (mają lepszy kontrast; wszystkie obiektywy miały założone osłony PS)
    - z LAEA czasem dobierał mi dziwne ekspozycje, za jasne nawet o ok. 0.7EV...
    - z kolei adaptery MD i m42 okazały się delikatnie zdecentrowane i ta sama strona w obiektywach manualnych była troszkę słabsza (ale nie jakaś zła, dopiero było widać przy porównaniu z dobrze spasowanym LAEA).
    - szkłami z AFem się słabo ostrzy manualnie;p

    Ogólnie minolty są warte wyższej ceny (w tym dopłaty za LAEA), a manuale... są również dobre i warte z kolei swoich cen Natomiast jak się już posiada LAEA i te minoltki to manuale mimo że mają świetne opinie to wg mnie nie dają w zasadzie nic więcej. Tym bardziej że przy 100mm już dość ciężko się ostrzy i przewaga szkieł z LAEA rośnie, a frajda używania manualnego ostrzenia spada;p
    Oczywiście pewnie jest jeszcze jakiś rozrzut jakościowy egzemplarzy i mi się trafiły takie jakie się trafiły (w tym np. lepsze minoltki) ale przy moich egzemplarzach tak wyszło;p
    No i trzeba brać pod uwagę że LAEA kradnie 0.3-0.7EV światła (nie pamiętam ile dokładnie, opaczni to liczyli) i zjada więcej prądu.

    kiron 100/2.8

    CZj35/2.4
    Ostatnio edytowane przez ikit ; 05-07-2015 o 20:54

  6. #2616

    Domyślnie

    przepraszam dubel. do usunięcia

  7. #2617

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ropusz Zobacz posta
    Tak się zastanawiam czy zrobić krok i zmienić Nexa na A7. Te nowe A7 są trochę drogie. Czy A7 w pierwszej wersji jest jeszcze sens kupować?
    A7 to genialny aparat z bardzo dobra matrycą - zbudowany tak że możesz go zabrać do cioci na imieniny ale i na bezdroża Afryki czy Azji. Obiektywy - jest ich mało ale są wg. mnie super jeśli nie jesteś zbieraczem obiektywów.

    Czy jest sens ?? wydaje mi się że jest - teraz jest tańszy, a nic totalnie nic nie stracił ze swoich zalet.
    Ostatnio edytowane przez Adalbert Freemen ; 06-07-2015 o 08:43

  8. #2618

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ropusz Zobacz posta
    Tak się zastanawiam czy zrobić krok i zmienić Nexa na A7. Te nowe A7 są trochę drogie. Czy A7 w pierwszej wersji jest jeszcze sens kupować?
    Ja dokupiłem podstawowe A7 do nexa. Ale to zależy od potrzeb, mi ani A7s ani A7r nie było potrzebne (choć a7s kusił 'fajnością' super ISO). A7 ma od nich jednocześnie szybszy AF i jest najtańszy. No i jest mniejszy od drugich wersji ze stabilizacją (choć AF ma już od nich wolniejszy).
    A najważniejsze po nexie że to pełnoklatkowiec z możliwością podpinania pleśniaków. Do tego ma jakieś uszczelnienia więc w parze z uszczelnionymi szkłami nadaje się do gorszych warunków. Jest też wygodniejszy w obsłudze od nexów (więcej kółek, guzików, większy ekran, grip itp.) acz jest większy i cięższy.
    [Chyba wrzucałem linka do porównania A7 z A6000 na kkm, tam było sporo moich spostrzeżeń na gorąco]
    A czy warto dopłacić do stabilizacji matrycowej... Wg mnie nie bo jednocześnie aparat staje się widocznie większy i cięższy a mi nie o to chodzi, tylko o to żeby mieć optymalną jakość w najmniejszym opakowaniu. A stabilizacja czy jakiś superpodążający AF nie są dla mnie kluczowe.
    Natomiast dalej trzymam a6000 ze względu na 'lepszą' (bo posiadaną) szklarnię z lepszym AFem i w mniejszych gabarytach. Jak bym chciał w FF mieć wycieczkowy odpowiednik e10-18+e55-210 to zamiast ok. 900g ważyłoby to prawie 2 razy tyle i zajmowało sporo więcej miejsca. Nie wspominając o kolejnych szkłach... Więc póki co jestem w kropce od pół roku i siedzę na 'dwóch' systemach. I A7 służy tylko do manuali i LAEA (macro/portrety) ale natywne szkiełka (28 i 55) bardzo kuszą;] Niby A7 obsługuje też szkła cropowe ale trochę szkoda rezygnować z 24MP za 10MP...
    W każdym razie uważaj z tą drogą, powoduje sporo dylematów/kompromisów

  9. #2619

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ropusz
    Tak się zastanawiam czy zrobić krok i zmienić Nexa na A7. Te nowe A7 są trochę drogie. Czy A7 w pierwszej wersji jest jeszcze sens kupować?
    Matryca ta sama, co w A7II, tracisz trochę na wygodzie używania i nie masz stabilizacji, ale za to ze 3 tysiące zostają w kieszeni
    Moim zdaniem to bardzo fajny moment na kupowanie A7 (używki na gwarancji).

  10. #2620

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michel71 Zobacz posta
    Matryca ta sama, co w A7II, tracisz trochę na wygodzie używania i nie masz stabilizacji, ...
    co przy tak dobrym ISO jest wg. mnie spokojnie do pominięcia ...

Strona 262 z 1914 PierwszyPierwszy ... 1622122522602612622632642723123627621262 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 54
    Ostatni post / autor: 19-01-2023, 23:28

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •