Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Problemy z ostrością

    Witam

    Posiadam nikona D3100 ostatnio zakupiłem do niego obiektyw Nikon AF-S DX NIKKOR 55-300 mm f/4.5-5.6G ED VR.
    Pojawiały mi się jakieś problemy z ostrością.

    Robię pół/amatorsko zdjęcia z meczów piłki nożnej. Zawsze na trybie sportowym.
    Do tej pory nie był żadnych problemów (wiadomo że raz na czas ostrości się nie złapie i fotka nie jest dobrej jakości)

    Obecnie mam taki problem

    Aparat średni przy co drugim zdjęciu wyłapuje mi ostrość nie obiektów fotografowanych ale tła.

    Od czego może to zależeć?

    Proszę o pomoc i w miarę proste wytłumaczenie (zaczynam dopiero swoją przygodę z fotografią)

  2. #2

    Domyślnie

    Zaczynasz a już robisz pół/amatorsko?

    Poszukaj ustawień punktów ostrości, może coś przez przypadek przestawiłeś i celujesz środkowym punktem a ustawiony jest górny czy dolny?

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2007
    Miasto
    zachodniopomorskie
    Posty
    52

    Domyślnie

    Jak dla mnie to sprzęt najzwyczajniej nie nadąża za poruszającymi się obiektami i raz trafi a raz nie trafi. Ot cała tajemnica. Sprzęt nie jest wadliwy ani uszkodzony, po prostu nie daje rady i tyle.
    Nikon - cyfra i analog, kilka stałek, lampa, filtry, statywy i reszta

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    Zaczynasz a już robisz pół/amatorsko?
    Pół/amatorsko no może źle się wyraziłem. Po prostu publikuje swoje relacje z meczów na portalu o piłce (więc nie jest to typowe amatorstwo) Zresztą mniejsza o słowa. Po prostu przerzuciłem się z zwykłej cyrkówki na lustrzankę i moja wiedza na temat fotografii jest nie wielka, stąd prośba o pomoc.

    Dzięki poszukam, mam nadzieję że znajdę...

    Cytat Zamieszczone przez Cezary Zobacz posta
    Jak dla mnie to sprzęt najzwyczajniej nie nadąża za poruszającymi się obiektami i raz trafi a raz nie trafi. Ot cała tajemnica. Sprzęt nie jest wadliwy ani uszkodzony, po prostu nie daje rady i tyle.
    Dawniej nadążał więc coś jest nie tak...

  5. #5

    Domyślnie

    Jak raz trafia raz nie, to znaczy, że coś źle robisz.
    Przestań używać trybu sceny i zacznij używać trybów półautomatycznych, to raz, a dwa, to AF-C ma kilka ustawień - sprawdź, które będzie się najlepiej sprawować i tego używaj.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    D3100 ma mało punktów AF więc jakiekolwiek dynamiczne AF są kompletnie bez sensu (podobnie jak w D90 którego używam) - pokrywają za małą część kadru, automat nie jest w stanie nic zrobić jak zawodnik znajdzie się w częsci kadru nie pokrytego żadnym punktem AF.

    Rób zdjęcia z takimi ustawieniami:
    Tryb A, przesłona maksymalnie otwarta (f4.5-5.6 dla Twojego obiektywu)
    Auto ISO na 1/1000s (max ISO 3200 na początek)
    AF 1-punktowy, punkt środkowy

    Sprzęt z takimi ustawieniami może bardzo dużo. Reszta to twoje umiejęności aby z jednym środkowym punktem AF nadążać za celem. 55-300 nie jest demonem prędkości więc musisz precyzyjnie celować.
    D700 + MB-D10 | N16-35 f4 | N35 1.8G DX | N50 f1.8G | N55 f3.5 | N85 f1.8G | T70-300 f4.0-5.6 USD | N80-200 f2.8D ED | N300 f2.8D AF-S

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •