Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Lightroom 5 jako podstawowe narzędzie pracy.

    Witam.
    Biorę się za wybór oprogramowania i obróbkę fotek. Do dnia dzisiejszego CS3-CS6. Natomiast triale mi się już pokończyły i jest bida.
    Problem mam taki, że CS6 kosztuje 2,400zł, a nie bardzo mam na to kasę teraz.

    Pytania:
    1. Czy ktoś używał/używa Lightroom 5 (coś 500zł kosztuje) jako głównego narzędzia do obrabiania fotografii ślubnych?
    2. Czy są jakieś problemy z braku PS?
    3. Czy są tam akcje multi => czyli 1 akcja wykonywana na wielu plikach. No chcę niektóre rzeczy masowo robić.
    4. Bardzo utrudnia pracę LR?

    Przymierzam się do kupna LR, bawiłem się chwile, ale się tam czuję jak dziecko we mgle ;/
    "Nikon"

  2. #2

    Domyślnie

    kiedys juz pisalem, ze dla mnie moglby to byc jedyny soft do fotografii na rynku (Lr).

    mozesz go uzupelnic tanim PSE i masz w zasadzie wszystko.

  3. #3

    Domyślnie

    LR + Photoshop elements coś koło 1/3 ceny PS kosztuje a bardzo ładnie się uzupełnia.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie używam wprawdzie "piątki", a nadal "czwórki", ale myślę, że nie ma to praktycznego znaczenia dla Twoich pytań:
    ad. 1. tak, używam (ale nie do ślubnych, tylko wszystkich, bo śłubów nie robię)
    ad. 2. PS przydaje się tylko do bardziej zaawansowanej edycji, gdzie trzeba zastosować maski, warstwy, klonowanie itp. (w kwestii klonowania w "piątce" jest postęp, więc PS jeszcze mniej przydatny ) - i to takie bardziej zaawansowane, bo część rzeczy można zrobić w samym LR (gradient, lokalna modyfikacja, winieta, korekcja obiektywu, krzywe, tonowanie)
    ad. 3. tak, można przygotowywać presety (gotowe ustawienia) i aplikować je do wielu fotografii, można też masowo eksportować RAWy do JPG z np. skalowaniem, wyostrzaniem, nakładaniem znaku wodnego
    ad. 4. w jakim sensie LR ma utrudniać pracę? moim zdaniem ułatwia

    Do filozofii pracy z LR trzeba się przekonać i przyzwyczaić - ale za to potem jest już z górki i nie bardzo chce się używać czegoś innego

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za info Zatem kupię LR i będę ciopał w tym. PS chce wprowadzić CC także jeszcze bardziej mnie to przekonuje do kupna LR

    Jeszcze jedna seria pytań:
    1. Przerabiałem 7 kroków S.Kelby dla PS. Jest coś takiego dla LR?
    2. Czy ktoś może polecić jakieś książki?
    3. Czy ktoś zna jakieś strony z tutorialami => wiem , że można wygooglować, ale może ktoś ma coś fajnego pewnego.
    "Nikon"

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez josephebeloki Zobacz posta
    Dzięki za info Zatem kupię LR i będę ciopał w tym. PS chce wprowadzić CC także jeszcze bardziej mnie to przekonuje do kupna LR

    Jeszcze jedna seria pytań:
    1. Przerabiałem 7 kroków S.Kelby dla PS. Jest coś takiego dla LR?
    2. Czy ktoś może polecić jakieś książki?
    3. Czy ktoś zna jakieś strony z tutorialami => wiem , że można wygooglować, ale może ktoś ma coś fajnego pewnego.
    ad. 1
    Nie wiem, jak do piątki, ale do trójki i czwórki w książce tegoż samego autora "Sekrety cyfrowej ciemni. Edycja i obróbka zdjęć. Lightroom" jest rozdział, w którym Scott podaje swój system w oparciu właśnie o Lightrooma.

    ad. 2
    Mogę polecić właśnie tę książkę, o której piszę w punkcie 1

    ad. 3
    Tutaj akurat się nie wypowiem, bo jakoś nie mogę się przyzwyczaić do internetowych tutoriali, wolę mieć papierek

    Poza tym, jeśli chodzi o Lightrooma, prócz narzędzia do edycji zdjęć, masz też bardzo fajne narzędzie do zarządzania zbiorami fotografii.
    Kocham ludzi bez względu na kolor skóry i kraj pochodzenia.
    Dziękuję temu, kto mi da kawałek chleba.
    Nie jestem zdolny do nienawiści, umiem przebaczać i jestem tylko psem

  7. #7

    Domyślnie

    Ze swojej strony polecę książkę (księgę) Eveninga - Adobe Photoshop Lightroom 4. Podręcznik dla fotografów. Droga, ale myślę że warto rozważyć zakup.

  8. #8

    Domyślnie

    Dzieki sliczne. No to przerzucam sie na lightroom . Po trialu pewno kupie.
    "Nikon"

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •