Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie Lightroom 5 i obsługa Active D-Lightning ?

    Witam

    Przeczytałem wiele postów odnośnie ADL i LR ale nigdzie nie znalazłem jasnej odpowiedzi.
    Czy ktoś mógłby potwierdzić czy LR w wersji 5 obsługuje ADL?
    Na różnych zagranicznych forach jak np flickr dyskusja dotyczy LR 3 i 4 max.
    Tam radzą wyłączyć ADL gdy używamy LR do edycji zdjęć gdyż ponoć tylko oprogramowanie Nikona potrafi poprawnie współpracować z ADL. Jakie są wasze doświadczenia w tej dziedzinie?

    Pozdrawiam
    Sebastian

  2. #2

    Domyślnie

    jak robisz raw to te wszystkie zabawki maja znaczenie tylko dla Twojego samopoczucia kiedy sobie na ekran patrzysz. wszystkie ustawienia w apracie maja znaczenie kiedy fotografujesz w jpg. wtedy LR potrzebny jest do edycji jak kotu pizama.

  3. #3

    Domyślnie

    Oprogramowanie Nikona (Capture?) współpracuje z ADL bardzo dobrze ułatwiając bardzo pracę. Ja rozumiem, że raw to raw a jpg to jpg. Pytanie więc wciąż otwarte - czy LR 5 odczytuje informacje z ADL i ustawia suwaki wg odczytu?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sebastian_gora Zobacz posta
    Oprogramowanie Nikona (Capture?) współpracuje z ADL bardzo dobrze ułatwiając bardzo pracę. Ja rozumiem, że raw to raw a jpg to jpg. Pytanie więc wciąż otwarte - czy LR 5 odczytuje informacje z ADL i ustawia suwaki wg odczytu?
    nie

  5. #5

    Domyślnie

    A jednak LR5 odczytuje sygnały z NEF...
    Postanowiłem sam sprawdzić jak to jest i po ściągnięciu LR trial i zrobieniu zdjęć testowych widać wyraźnie wpływ ADL przy otwieraniu NEF'ów w LR5. Suwaki są na zero a pliki się różnią dość istotnie, zależnie od ustawienia ADL (porównywałem Off, Normal, High i Auto). Wpływ jest widoczny więc potwierdzam odczyt - może się komuś przyda.

  6. #6

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sebastian_gora Zobacz posta
    A jednak LR5 odczytuje sygnały z NEF...
    Postanowiłem sam sprawdzić jak to jest i po ściągnięciu LR trial i zrobieniu zdjęć testowych widać wyraźnie wpływ ADL przy otwieraniu NEF'ów w LR5. Suwaki są na zero a pliki się różnią dość istotnie, zależnie od ustawienia ADL (porównywałem Off, Normal, High i Auto). Wpływ jest widoczny więc potwierdzam odczyt - może się komuś przyda.
    LR nie czyta ADL.
    Różnica jest w poziomie naświetlenie zdjęć. Przy włączonym ADL aparat wprowadza korektę o 1/3 - 2/3 EV.

    Żadnej więcej różnicy między tymi zdjęciami nie ma.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    LR nie czyta ADL.
    Różnica jest w poziomie naświetlenie zdjęć. Przy włączonym ADL aparat wprowadza korektę o 1/3 - 2/3 EV.

    Żadnej więcej różnicy między tymi zdjęciami nie ma.

    O to właśnie chodzi - czy ADL wprowadza jakieś zmiany w zdjęciu gdzie LR to odczyta i przedstawi działanie ADL na edytowanych zdjęciach. Pokazuje - więc działa. A czy czyta ... czy po prostu NEF przekazuje ADL w sobie poprzez inaczej naświetlone klatki - nie wnikam. Ja widzę wyraźnie inny rozkład tonalny, zgodny z działaniem ADL. O to chodziło - sedno

  9. #9

    Domyślnie

    LR nie odczytuje ADL, zaakceptuj to, i nie zakładaj nowego tematu jak nagle otworzysz zdjęcie w LR i będziesz miał papkę której bez NX'a nie ogarniesz.

    edit.: teoretycznie jesteś w stanie podejrzeć jpg z wewnątrz rawa który może mieć nałożony ADL, ale chwile po tym jak LR wczyta rawa dostajesz zwykłego nie przetworzony plik
    Ostatnio edytowane przez darkmajin ; 23-07-2013 o 13:36

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sebastian_gora Zobacz posta
    O to właśnie chodzi - czy ADL wprowadza jakieś zmiany w zdjęciu gdzie LR to odczyta i przedstawi działanie ADL na edytowanych zdjęciach. Pokazuje - więc działa. A czy czyta ... czy po prostu NEF przekazuje ADL w sobie poprzez inaczej naświetlone klatki - nie wnikam. Ja widzę wyraźnie inny rozkład tonalny, zgodny z działaniem ADL. O to chodziło - sedno
    To nie jest odczyt ADL. LR odczytuje czystego RAW'a.
    A, to że uruchomienie ADL powoduje wprowadzenie korekty naświetlenia - to już inna sprawa.

    A to co widzisz - siła sugestii.

    Zrób sobie zdjęcia z ADL oraz bez ADL z korektą -1/3 EV lub -2/3 EV - porównaj je - będą identyczne.

    A tak dla Twojej wiedzy - ADL nie wpływa na RAWy. Jest to wewnętrzna funkcja wywołania zdjęć. Jak nie masz zmian na suwakach w LR, to nie ma żadnego wpływu na RAW.
    Dodatkowo jak przeczytasz sobie instrukcję LR, to dowiesz się, że program nie odczytuje żadnych ustawień aparatu, poza balansem bieli, który w przypadku Nikona jest odczytywany niedokładnie.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 23-07-2013 o 14:23
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •