Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Question Bridge czy/oraz LR?

    Witam,
    Kupiłem PS5 i Bridge, ale mam pewien dylemat. Czy dokupić do tego zestawu LR4? Pracuję na NEF'ach i nie wiem czy Bridge będzie wystarczający z PS'em do ich obróbki (tak mi doradzano w sklepie). Czytałem bowiem artykuły o nim i nie jestem do końca przekonany...

    Proszę o podpowiedź. Dziękuję!

  2. #2

    Domyślnie

    Bridge nie jest do obrabiania RAWów. To tylko przeglądarka i program do katalogowania plików graficznych.

    Do obrabiania RAW jest Adobe Camera RAW i jest to plug-in do PS'a. A czy jest wystarczający - tak samo jak i odpowiadający mu Lightroom, bo i ACR i LR mają dokładnie te same możliwości. Niektóre tylko trochę inaczej zrealizowane.

    Co do PS'a 5 - to tam jest max ACR 6.7, więc najnowsze puszki są już nie obsługiwane. NEFy trzeba konwertować do DNG.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 14-07-2013 o 23:22
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Ale też, bridge spełnia funkcje katalogujące (poniekąd) które robi LR. Można pracować w Br + ACR + Ps i obrabiać w ten sposób rawy/NEFy praktycznie uzyskując to co w Lr.
    Dla mnie osobiście akurat Lr jest wygodniejszy, szczególnie przy obróbce większej ilości materiału (a obrabiam dawki po około 2k surowców z czego powiedzmy wywołuje/obrabiam 500 - 700). I w takich warunkach praca w zunifikowanym w ramach jednej aplikacji (Lr) środowisku jest wydajniejsza (dla mnie).

    Jeżeli pracujesz z bardziej normalnymi ilościami zdjęć na raz niż ja, to myślę że Br+ACR + ewentualnie Ps w zupełności Cie zadowolą. Kwestia wersji i kompatybilności ACR z rawami z nowych puszek to osobna sprawa, w której jakby co zawsze można się wspomóc konwersją do DNG.

    Pozdrawiam,
    Tomek
    TymancjO /Tomasz Tomanek/
    głównie |D800|D700|80-200/2.8|85/1.8|17-35/2.8|
    "...to jest moja wina, i moge ja zwalić na kogo chcę!" Homer Simpson

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •