Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Red face Makro portretówka

    Witam. Mam nikona d5000 z obiektywem 18-55. Stwierdziłem, że na początek i zapoznaniem się z tematem mi wystarczy (jako dla amatora).
    Jednak już mi nie wystarcza. Potrzebuję szkło do makro (robaki, owady etc) oraz do portretów ( taki, żeby nadał się do zrobienia zdjęc samiej twarzy jak i całej osobie mi. w terenie).
    Przydałaby mi się do tego jakaś lampa.
    Polecicie/ doradzicie coś? Dodam, że nie zbyt znam się na obiektywach tudzież lampach, dlatego proszę o pomoc Was
    Budżet raczej amatorski :P

  2. #2

    Domyślnie

    Jak budzet amatorski to:

    Makro -Tamron 90/f2.8 VC
    Portret - Nikkor 50/f1.8G badz 85/f1.8G
    Lampa - Sabina 700, tudziez Metz 51AF

    Teraz czas na zakupy i focenie
    pozdro
    Trzy aparaty spod znaku N i "troche" szpeja do nich....

    www.michalak24.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nyny1 Zobacz posta
    Jak budzet amatorski to:

    Makro -Tamron 90/f2.8 VC
    Portret - Nikkor 50/f1.8G badz 85/f1.8G
    Lampa - Sabina 700, tudziez Metz 51AF

    Teraz czas na zakupy i focenie
    pozdro

    Łoj - to amator, co trafił chociaż 5-tkę w totka

  4. #4

    Domyślnie

    Fakt. Chyba z kolegą mamy różne poczucie amatorstwa i portfela amatora
    aczkolwiek bardzo dziękuję za propozycję i odpowiedź!
    Kwota za całość to max 2000zł. Można w tych kosztach kupić coś sensownego? (dla amatora)

  5. #5

    Domyślnie

    O widzisz, jakbys od razu sprecyzowal ramy finansowe to i byloby klarowniej.
    Tak to nikt wrozka nie jest, a i zdazaja sie amatorzy z d4 i 500VR

    pozdro
    Trzy aparaty spod znaku N i "troche" szpeja do nich....

    www.michalak24.pl

  6. #6
    Gaduła
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Kamieniec Ząbkowicki
    Posty
    3 038

    Domyślnie

    Bierz jakies szkło makro, choćby wspomnianego Tamrona 90, do portretu na początek się nada, a do makro no to wiadomo.
    D610 | N 16-35 VR | N 85/1.8D | T 90/2.8 Di | T 70-300 VC || D70s | N 18-70/3.5-4.5

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli budżet bardzo amatorski, to do portretu kupiłbym 50 1.8D (super szkło i bardzo tanie). Trochę droższe i trochę lepsze, to 50 1.8G. Na szkłach makro się nie znam, więc nie proponuję.

  8. #8

    Domyślnie

    Jak ma być baaardzo tanio a jednocześnie chcesz uzyskać taki efekt zdjęciowy abyś poczuł się w miarę komfortowo to :

    Nikkor 50 1,8G ( za ok 800 zł) + pierścienie pośrednie (za ok 200zł) + lampa wedle uznania i pozostałego budżetu (począwszy od używanej SB 24 za 200zł - ale bez pełnej współpracy z automatyką body).

    I robale pofocisz i portret nawet nocą strzelisz .....

    Tańsze rozwiązania istnieją ale efekt focenia będzie taki że Cię z chałupy wyrzucą jak zobaczą foty.
    Ostatnio edytowane przez Archibald6803 ; 02-06-2013 o 23:54

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuję. @up Poczytałem opinie i wydaje się to być dobrym rozwiązaniem.
    Tylko mam pytanie (przypominam że jestem zielony). Czy ten nikkor 50 1,8G w da sobie rade zarówno z portretami jak i makro? w sumie obiektyw, skoro jeden da sobie rade może być droższy (max. 1200)
    Jakie pierścienie pośrednie? (nie znam sie)
    Co myślicie o lampie ring led do makro?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pomis123 Zobacz posta
    Fakt. Chyba z kolegą mamy różne poczucie amatorstwa i portfela amatora
    aczkolwiek bardzo dziękuję za propozycję i odpowiedź!
    Kwota za całość to max 2000zł. Można w tych kosztach kupić coś sensownego? (dla amatora)
    Można i w jakimś tam sensie niemal wszystkie makro szkła ze światłem co najmniej 2.8 spełnią twoje oczekiwania odnośnie makro i portretu. Ja od siebie dodam jeszcze jedno szkiełko które może Ci się spodobać: Tamron 60/2 i masz 2 w 1. Mimo, że ogniskowa mniejsza to w makro sprawuje się równie dobrze co starszy Tamron 90 a do tego jest jaśniejszy. Większość obiektywów makro ma światłosiłę 2.8 a ten 2 co w portrecie może się przydać. Jest też krótszy od większości "makrówek" więc łatwiej Ci będzie zmieścić całą postać w kadrze. Oczywiście jeżeli w przyszłości zamierzasz przejść na pełną klatkę to szkło odpada bo jest pod DX. Cena za nówkę ok 1500 PLN. Jeśli Ci się nie śpieszy to zerknij za jakiś czas na temat dotyczący nowego Tamrona 90 VC. W chwili obecnej mam oba szkła i na razie zamieściłem pierwszą część ich porównania. Za jakiś czas pojawi się małe sprostowanie dotyczące testu na ostrość i druga część dotycząca fotografowania że tak powiem w bardziej ludzkich skalach. Pozdrawiam.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •