Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez karolt Zobacz posta
    Moim zdaniem - w tym konkretnym przypadku, nie ma sensu. Nikkor 85/1.8G jest rewelacyjnym szkłem i osobiście nie widzę potrzeby dopłacania do 1.4, czy to Sigmy czy Nikkora.
    Jestem zadowolonym użytkownikiem Sigmy, ale podpiszę się pod Karolem. Jestem wielkim zwolennikiem 1,4. Stąd kupiłem Sigmę kiedy nie było jeszcze Nikkora 85/1,8G. Chciałem się szarpnąć, żeby mieć dobre szkło i zapomneić o zmianach. Faktycznie, jest to kawał dobrej optyki, całkiem niezły af. Ale teraz nie wiem czy nie kupiłbym Nikkora 1,8G. Nie miałem go niegy, ale imho jeśli rózniaca jest, to z pewnością nie o połowe jego wartości, bo tyle wynosi różnica w cenie. Z sampli wydaje mi się, że nowy Nikkor jest bardziej kontrastowy.
    Patrząc na względy ekonomiczne, gdybym miał wybór między Sigmą a Nikkorem 85/1,8G + sb900 to wybrałbym to dugie (a Sigma jest moim ulubionym szkłem).
    | D800 | D700 | 14-24 | 24-70 | 70-200vr2 | 35 | 50A | S85 | 3x SB900 |3x SB800 | Phottix Odin

  2. #22

    Domyślnie

    To chyba jest tak, że trawa zawsze wydaje się zieleńsza na sąsiednim trawniku Ja mam Nikkora 85 1.8G i jestem zadowolony, ale czasem myślę - "mogłem dopłacić i mieć Sigmę 1.4", ech rozterki, rozterki...

    Gdybym miał Sigmę, to pewnie wzdychałbym za Nikkorem 1.4G Takie życie

  3. #23

    Domyślnie

    Ja mam Nikkora 85/1.4D i nie wzdycham za żadnym innym. :P
    Wiem, że jak zdjęcie słabe to wina moja, a nie obiektywu. A minimalne wahnięcia ostrości da się skorygować w obróbce całkiem nieźle.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mOSAd Zobacz posta
    Wiem, że jak zdjęcie słabe to wina moja, a nie obiektywu.
    Zwłaszcza, jak pojawią się piękne fioletowe obwódki na krawędziach fotografowanego obiektu
    A różnica między 1.8 a 1.4 jest nie do zauważenia, o ile się nie porównuje zdjęć bezpośrednio ze sobą. Szkoda kasy. W tym wypadku.
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  5. #25

    Domyślnie

    Od obwódek jest oprogramowanie - kiedyś mnie to denerwowało - ale w wielu przypadkach daje się skorygować, więc dla mnie nie ma już (wielkiego) problemu. Coś za coś - albo cena, albo bokeh, albo ostrość, aberracje itd...
    W dodatku w wielkościach publikacji w sieci także to nie przeszkadza. Większym problemem są te zielone paskudztwa widoczne w części obiektywów - przykładowo N85/1.4G AF-S daje je całkiem pokaźne z tego co widziałem. Ale też można z tym walczyć, więc spokojnie.
    A dobra fotografia to pokonywanie ograniczeń i barier.

  6. #26

    Domyślnie

    Miałem okazję kupić taką Sigmę, przestrzeliłem ze 100 klatek i pozostałem przy N 1.8. Nie tylko dla tego że dała mi BF ale żadnej różnicy "świetlnej" nie poczułem.
    Dalmierze, M42-ki (lata 80-te); Minolta XG-1; N60; N70, N90S, F5; D70; D700; D300s; D3; D810; trochę obiektywów

  7. #27

    Domyślnie

    W okolicach grudnia 2012r ta S85 1.4 była w niezłej promocji (~3k) i mocno się napaliłem na zakup, jednak kilkudniowe poszukiwania sampli zniechęciły mnie do tego szkła, po prostu bokeh mi się nie podobał. A już na pewno nie jest to jakaś miazga w stosunku do 85 1.8g, dlatego dziś kupiłbym właśnie nikkora 1.8g - świetny stosunek cena/jakość, także wykonania.
    blog|fejsbuk|flickr
    Z6II|20|35|50|85|500

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MaciekW Zobacz posta
    To chyba jest tak, że trawa zawsze wydaje się zieleńsza na sąsiednim trawniku Ja mam Nikkora 85 1.8G i jestem zadowolony, ale czasem myślę - "mogłem dopłacić i mieć Sigmę 1.4", ech rozterki, rozterki...
    Pomijając trawę, to we wszystkich testach, które widziałem ten Nikkor 1,8G sobie nieźle poczyna. W dodatku prz tej cenie..
    Cytat Zamieszczone przez MaciekW Zobacz posta
    Gdybym miał Sigmę, to pewnie wzdychałbym za Nikkorem 1.4G Takie życie
    Obok kultowości to mnie wcale nie pociąga 1,4G. Dla mnie jest za drogi, za bardzo aberruje i dość winietuje. Dlatego Sigma zostaje i w dodatku bardzo cieszy wyglądem (pomijając wagę )

    Cytat Zamieszczone przez GregB Zobacz posta
    Nie tylko dla tego że dała mi BF ale żadnej różnicy "świetlnej" nie poczułem.
    Różnica świetlna dla jednych jest nieodczuwalna, dla innych bezcenna, a inni zapłącą drugie tyle, żeby mieć f/1,2 zamiast 1,4
    | D800 | D700 | 14-24 | 24-70 | 70-200vr2 | 35 | 50A | S85 | 3x SB900 |3x SB800 | Phottix Odin

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mOSAd Zobacz posta
    Od obwódek jest oprogramowanie
    Jasne, usuwa je całkowicie, a obraz w ogóle na niczym nie traci na jakości
    A to tylko jeden z przykładów słabego działania starych szkieł w trudnych warunkach.
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  10. #30
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez karolt Zobacz posta
    Zwłaszcza, jak pojawią się piękne fioletowe obwódki na krawędziach fotografowanego obiektu
    Cytat Zamieszczone przez karolt Zobacz posta
    Jasne, usuwa je całkowicie, a obraz w ogóle na niczym nie traci na jakości
    A to tylko jeden z przykładów słabego działania starych szkieł w trudnych warunkach.
    Uwaga byłaby słuszna, gdyby tylko stare szkła miały większą CA. Tymczasem jest na odwrót - inne parametry starej optyki popoprawiano (winieta, ostrość na bokach kadru, praca pod światło), ale jedną jedyną cechę pogorszono - właśnie CA. Zresztą tak też się stało chyba w przypadku 50/1,4. I dorzucono focus-shift. Szybkość AF - bez poprawy, za to lepiej (chętniej) to nowsze szkło ogniskuje.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •