Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24
  1. #11

    Domyślnie

    No to skoro już kolegę zgnoiliście, to teraz pozwólcie mu zreformułować pytanie i zapytać dokładnie o to, o co mu chodzi. Moim zdaniem, o ile nie chce się robić zdjęć makro, do takiego określenia "stopnia przybliżenia obiektywu" lepiej oglądać np. dorosłą osobę i mierzyć od niej odległość.
    D7000 D40 | S 10-20/4.0-5.6 | N 18-105VR | N 35/1.8 | N AF 80-400VR | SB-400 SB-600 | Moje the best fotki.

  2. #12

    Domyślnie

    Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi, jedne mniej lub bardziej do mnie dotarły. Ale i tak nie uzyskałem odpowiedzi na swoje pytanie, nie interesuje mnie perspektywa ani skala odwzorowania czy najmniejsza odległość ostrzenia, może łącza się jakoś z odpowiedzią na moje pytanie, matematyka nie była moją mocna strona, albo inaczej ciężko mi sobie wyobrazić coś w skali odwzorowania 1:4 czy jakiejkolwiek innej. dlatego prosiłem żeby ktoś zrobił test ze swoim obiektywem i napisał w jakiej odległości stoi +,- 20cm żeby kadr wypełniało pudełko zapałek. Łatwiej mi będzie sobie wyobrazić w jakiej odległości będę stał do innego większego obiektu np jakaś leśna zwierzyna. A wasze odpowiedzi są tego typu: przychodzi murarz i pyta się, jaka długa ma być ściana? a wasze odpowiedzi 1/2 długości przekonanej kwadratu o powierzchni 159m2. Wiem troszkę to może głupi przykład i idzie wyliczyć wszystko, ale można prościej.
    D610; T24-70 2.8; NISSIN-Di866 MKII x 2;

  3. #13

    Domyślnie

    Prościej niż proporcja wymiarów i odległości się nie da. Chyba, że masz alergię na matematykę.
    A pudełko zapałek wypełni kadr z odległości ~pół metra, ale będzie totalnie nieostre.
    C5050Z i jakieś APS-C...

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez artuss811 Zobacz posta
    Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi, jedne mniej lub bardziej do mnie dotarły. Ale i tak nie uzyskałem odpowiedzi na swoje pytanie, nie interesuje mnie perspektywa ani skala odwzorowania czy najmniejsza odległość ostrzenia, może łącza się jakoś z odpowiedzią na moje pytanie, matematyka nie była moją mocna strona, albo inaczej ciężko mi sobie wyobrazić coś w skali odwzorowania 1:4 czy jakiejkolwiek innej. dlatego prosiłem żeby ktoś zrobił test ze swoim obiektywem i napisał w jakiej odległości stoi +,- 20cm żeby kadr wypełniało pudełko zapałek. Łatwiej mi będzie sobie wyobrazić w jakiej odległości będę stał do innego większego obiektu np jakaś leśna zwierzyna. A wasze odpowiedzi są tego typu: przychodzi murarz i pyta się, jaka długa ma być ściana? a wasze odpowiedzi 1/2 długości przekonanej kwadratu o powierzchni 159m2. Wiem troszkę to może głupi przykład i idzie wyliczyć wszystko, ale można prościej.
    Fotografia cała opiera się o matematykę i fizykę, bez zrozumienia chociaż podstaw, to nie ważne, ani jak, ani co będziemy mówić, nic do ciebie nie dotrze.

    Szczególnie, jeśli chodzi Ci o przykład o który pytasz, bo ogniskowa jest również zależna od odległości na którą jest ustawiona ostrość.

    Odnośnie twojego pytania - będziesz mógł mniej/więcej stać 3x dalej niż przy 100mm, 6x dalej niż przy 50mm... itp.
    To przecież chyba zupełnie logiczne - 3x zwiększasz ogniskową, to 3x przybliżasz obiekt... ale to jest wiedza z podstawówki/gimnazjum i raczej nie trzeba jej tłumaczyć.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez artuss811 Zobacz posta
    Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi, jedne mniej lub bardziej do mnie dotarły. Ale i tak nie uzyskałem odpowiedzi na swoje pytanie, nie interesuje mnie perspektywa ani skala odwzorowania czy najmniejsza odległość ostrzenia, może łącza się jakoś z odpowiedzią na moje pytanie, matematyka nie była moją mocna strona, albo inaczej ciężko mi sobie wyobrazić coś w skali odwzorowania 1:4 czy jakiejkolwiek innej. dlatego prosiłem żeby ktoś zrobił test ze swoim obiektywem i napisał w jakiej odległości stoi +,- 20cm żeby kadr wypełniało pudełko zapałek. Łatwiej mi będzie sobie wyobrazić w jakiej odległości będę stał do innego większego obiektu np jakaś leśna zwierzyna. A wasze odpowiedzi są tego typu: przychodzi murarz i pyta się, jaka długa ma być ściana? a wasze odpowiedzi 1/2 długości przekonanej kwadratu o powierzchni 159m2. Wiem troszkę to może głupi przykład i idzie wyliczyć wszystko, ale można prościej.
    Ponieważ użyłem nieszczęsnej skali odwzorowania będę uparty i postaram się odpowiedzieć na Twoje pytanie nie używając rzeczonego obiektywu: jeżeli chcesz mieć ostry obraz pudełka zapałek na zdjęciu, to musisz je postawić w odległości 150 cm od korpusu. Tyle że wówczas pudełko zajmie mniej więcej 1/4 kadru. To oznacza, że 4 pudełka postawione w dwóch rzędach po dwa pudełka wypełnią Ci cały kadr. Czy to przemawia do Twej wyobraźni?

    PS. Powiedz murarzowi, że ściana ma mieć długość mniej więcej 17,7m
    PPS. O przepraszam: miała być połowa przekątnej. To daje 8,88m
    Ostatnio edytowane przez Me_how ; 07-05-2013 o 19:52
    Z6II|FTZII|N10-24|N14-24|N35|N24-70|N105VR|N70-200VRII|TC-14EIII|TC-17EII|SB800|YN-685|YN-460II|YN-622N-TX|YN-622N|YN RF-602|YN RF-603
    Było: D700+MB-D10|D200+MB-D200|

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MiQ27 Zobacz posta
    Prościej niż proporcja wymiarów i odległości się nie da. Chyba, że masz alergię na matematykę.
    A pudełko zapałek wypełni kadr z odległości ~pół metra, ale będzie totalnie nieostre.
    Wszytko powoli nabiera kolorów.
    wniosek 1 pudełko zapałek nie może wypełnić kadru bo będzie nie ostre
    D610; T24-70 2.8; NISSIN-Di866 MKII x 2;

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Me_how Zobacz posta
    Ponieważ użyłem nieszczęsnej skali odwzorowania będę uparty i postaram się odpowiedzieć na Twoje pytanie nie używając rzeczonego obiektywu: jeżeli chcesz mieć ostry obraz pudełka zapałek na zdjęciu, to musisz je postawić w odległości 150 cm od korpusu. Tyle że wówczas pudełko zajmie mniej więcej 1/4 kadru. To oznacza, że 4 pudełka postawione w dwóch rzędach po dwa pudełka wypełnią Ci cały kadr. Czy to przemawia do Twej wyobraźni?

    PS. Powiedz murarzowi, że ściana ma mieć długość mniej więcej 17,7m
    tak
    D610; T24-70 2.8; NISSIN-Di866 MKII x 2;

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez artuss811 Zobacz posta
    wniosek 1 pudełko zapałek nie może wypełnić kadru bo będzie nie ostre
    Chyba właśnie to koledzy chcieli przekazać, tylko nie umieli. Dlatego pisałem o wzięciu za punkt odniesienia wzrost dorosłej osoby.
    D7000 D40 | S 10-20/4.0-5.6 | N 18-105VR | N 35/1.8 | N AF 80-400VR | SB-400 SB-600 | Moje the best fotki.

  9. #19

    Domyślnie

    ....i pewnie bali się tego powiedzieć w prost żeby nie było za prosto i mieszali to tego bogu winną trygonometrie
    D610; T24-70 2.8; NISSIN-Di866 MKII x 2;

  10. #20

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •