Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1
    ksh
    Gość

    Domyślnie Gwarancja Samyang

    Jak to wygląda obecnie w Polsce i EU odnośnie gwarancji ?
    Jest tak dużo informacji że nie wiem już co jest prawdą i zgodne z przepisami.

    Zakup na amazon od oficjalnego Włoskiego dystrybutora, który daje 5 lat gwarancji ale trzeba być obywatelem Włoch ( wypełnia się ich numerki podatkowe ).

    Czyli mamy:
    1. dystrybutor włoski ( załatwianie gwarancji możliwe u nich )
    2. sprzedawca amazon ( tu nie ma problemu bo jest ochrona )
    3. nasz dystrybutor samyang czyli foto-technika ( gwarancja tylko na towar z ich dystrybucji )

    Czyli koniec końców cała ta polityka gwarancyjna w EU leży i kwiczy.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Czyli koniec końców cała ta polityka gwarancyjna w EU leży i kwiczy.
    A dlaczego miałby być spójna?

    Najważniejsze warunki W Polsce:
    http://www.samyang-foto.pl/pl/5-lat-gwarancji

    Jak widać jest ograniczenie terytorialne, co ciekawe pełen regulamin to "lorem ipsum" zatem widać, że firma niepoważnie traktuje swoje zobowiązania wobec klienta.

    Poza tym na stronie Samyang Global jest mowa o rocznej gwarancji, zatem owe 5 lat wygląda na inicjatywę lokalnych dystrybutorów, np. w Polce czy we Włoszech. Warunki gwarancji zależą od gwaranta, zatem jak chce ograniczyć terytorialnie zasięg działania gwarancji to tak robi.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Nie chodzi o dodatkowe gwarancje jakie daje lokalny dystrybutor tylko o spójność w granicach EU, której nie ma, a potem będzie płacz że ludzie kupują od ruska czy chińczyka sprzęt.

  4. #4

    Domyślnie

    Nadal nie rozumiem dlaczego uważasz, że ma być spójność gwarancji w granicach EU? To nie rękojmia/ odpowiedzialność/ ochrona, która jest wpisana w prawo unijne.

    Samyang Polska jako oddział firmy z Korei nie istnieje, nawet z nazwy. Oficjalnym i jedynym dystrybutorem w naszym kraju jest Foto-Technika. Zapewne mają podpisaną umowę z Samyangiem, która określa co i jak ma być sprzedawane. W tym i pewnie 5 lat gwarancji. Z tego co pobieżnie sprawdziłem, wszystkie kraje EU mają tę 5 letnią gwarancję ograniczoną terytorialnie.
    Płacz to jest dlatego, że ludzie nie myślą. Jak kupowałem NEXa, kilka lat temu dzwoniłem do Sony się upewnić czy ten polski sprzedawca, którego wybrałem na pewno jest legalny i będę miał gwarancję 2 lata realizowaną przez Sony.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Też nie chodzi mi o to że płaczę bo jednak kupiłem świadom że mam gwarancję/ochronę u sprzedawcy/amazon i nie zależy mi na tych pięciu latach od lokalnego dystrybutora bo raczej sprzętu tyle czasu nie będę posiadał.
    Uważam że jest problem bo strasznie lobbowano za tym poronionym systemem dystrybucji lokalnej w EU, a ma się to nijak do tego że jakaś tam integracja w EU jest i moim zdaniem nie powinno być takich sytuacji że nie współpracują ze sobą lokalni dystrybutorzy.
    Dlatego doceniam wiele firm, które mają gwarancję na terenie całej EU bez wnikania czy kupione w Rzymie czy w Krakowie jeśli to tylko sprzęt z dystrybucji EU.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Uważam że jest problem bo strasznie lobbowano za tym poronionym systemem dystrybucji lokalnej w EU, a ma się to nijak do tego że jakaś tam integracja w EU jest i moim zdaniem nie powinno być takich sytuacji że nie współpracują ze sobą lokalni dystrybutorzy.
    No nie przesadzajmy. Jedne firmy mają pojedyncze centra dystrybucyjne na cały kontynent, a inne tylko na jedno państwo. I nie, absolutnie nie uważam, że firmy z różnych państw, który łączy tylko fakt wyłączności dystrybucji tego samego produktu miały współpracować w zakresie warunków gwarancji. Nawet jeżeli dotyczy to EU. Tym bardziej, że jak na razie Bruksela bardzo ostrożnie podchodzi do tematu gwarancji. I MZ dobrze, że nie miesza się jeszcze w to.
    Jeżeli już na kogoś psioczyć to na producenta. Jeżeli Samyang zapewniałby gwarancję 5 lat, to pewnie nie miałoby znaczenia gdzie został zakupiony sprzęt. Możliwe, że tak by było po tym jak powstałby oddział Samyang Europa, ale tak na razie nie jest.
    Chyba tak ma Sigma w swoich przedłużonych gwarancjach.

    Dlatego doceniam wiele firm, które mają gwarancję na terenie całej EU bez wnikania czy kupione w Rzymie czy w Krakowie jeśli to tylko sprzęt z dystrybucji EU.
    Wiadomo, że to duże ułatwienie dla klienta i też lubię takie firmy, ale jednocześnie mam świadomość, że nie każdy decyduje się na taki sposób dystrybucji i jeżeli warunki gwarancji mają decydować o zakupie, to sprawdzam jak to wygląda zanim kupię.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  7. #7

    Domyślnie

    Moim zdaniem dzisiaj gwarancja to bardzo kosztowny dla klienta chwyt marketingowy, ponieważ dystrybutorzy, a po nich niektórzy detaliści odkryli, że większość kupujących bardzo lubi płacić duże pieniądze za gwarancję. Doszło do tego, że do tak opłacalnego interesu postanowili dołączyć ubezpieczyciele i oferują różne przedłużenia gwarancji nawet za 1/4 ceny kupowanego sprzętu. Jeżeli klienci to lubią to świetnie, że jest taka oferta, ja uważam , że jest to bezsensu wydawana gotówka. Gdyby ktoś policzył realnie, ile zapłacił za gwarancje całego swojego sprzętu, a później porównał to z kosztami jakie by poniósł za naprawę sprzętu którego używał i używa, a ktory mu się zepsuł na gwarancji, to nie sądzę, żeby komuś te koszty przekroczyły koszty gwarancji. Z reguły jest to ułamek kosztów gwarancji. Gdyby było inaczej to dystrybutorzy, sprzedawcy i ubezpieczyciele uciekali by od tego interesu gwarancyjnego, a chętnych na udzielanie gwarancji jest coraz więcej i dystrybutorzy prześcigają się w pomysłach jak przymusić nas do wykupu u mich tej gwarancji, a możliwości mają duże ponieważ na "swoim " obszarze są monopolistami. Gdyby chociaż te usługi gwarancyjne byly zawsze na dobrym poziomie, a jakie często są, to starczy poczytać na naszym forum.
    Chciałbym , żeby tak jak ci którzy chcą i płacą za gwarancje, można było nie chcieć i nie płacić za nią. Nie bardzo wiem dlaczego prawo tego zabrania. Z gwarancji zrobiono chyba jakiś fetysz.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Chciałbym , żeby tak jak ci którzy chcą i płacą za gwarancje, można było nie chcieć i nie płacić za nią. Nie bardzo wiem dlaczego prawo tego zabrania. Z gwarancji zrobiono chyba jakiś fetysz.
    Nie zabrania. Gwarancja jest świadczeniem dobrowolnym i to głównie konkurencja wymogła jej stosowanie. Skoro masz dwa produkty o podobnej funkcjonalności, w podobnej cenie, podobnego wyglądu, to być może dłuższa gwarancja Cię skusi do zakupu.

    Swego czasu kupowałem dość kosztowny obiektyw w oficjalnym sklepie producenta. Cena była najniższa na rynku. Odbierałem osobiście i chłopaki otwarcie przyznali, że cena jest niska bo liczą, że wraz ze szkłem wykupię (czyt. dam się namówić) jakieś dodatkowe gwarancje czy ubezpieczenia od uszkodzenia szkła nawet z mojej winy. Odmówiłem, nigdy nie zdarzyło mi się uszkodzić szkła, choć byłem świadkiem kilku takich uszkodzeń i wiem, że czasem niewiele trzeba.
    Obecnie kupuję rower, też za niemałą kasę i wybrałem firmę, którą daje dożywotnią gwarancję na ramę, bo moje doświadczenie wskazuje, że w końcu każda rama u mnie pęka.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ja zawsze świadomie wybieram coś taniej bo np nie mam gwarancji albo jest to fikcja bo sprzedawca rusek czy chińczyk.
    Jednak jeśli kupuję coś z gwarancją od dystrybutora na terenie EU ( przecież walczono o to żeby tak działało ograniczenie wolnego handlu w EU ) to nie powinno mnie obchodzić czy to włoski dystrybutor czy francuski i gwarancja na terenie EU powinna być realizowana, tak niestety nie jest zrobione odgórnie i mamy tylko dobrą wolę producenta/dystrybutora.

    W EU mamy przepisy o ochronie towaru u sprzedawcy dwa lata, czy nam coś producent da gwarancji to już różnie bywa.
    Dopłacanie do gwarancji wymyślonej przez sprzedawcę to jak widzę dla wielu atrakcyjna rzecz, która przemawia za wyborem tego sprzedawcy.
    Rozszerzenie czasu gwarancji u dystrybutora jeśli jest za darmo to super sprawa, ostatnio w evga mam dzięki temu 10 lat na kartę graficzną i 12 lat na zasilacz.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Jednak jeśli kupuję coś z gwarancją od dystrybutora na terenie EU ( przecież walczono o to żeby tak działało ograniczenie wolnego handlu w EU ) to nie powinno mnie obchodzić czy to włoski dystrybutor czy francuski i gwarancja na terenie EU powinna być realizowana, tak niestety nie jest zrobione odgórnie i mamy tylko dobrą wolę producenta/dystrybutora.
    Coś mylisz. Nie przypominam sobie, aby ktokolwiek na poważnie pracował nad ujednoliceniem warunków czy okresu gwarancji w UE. Siedzę w tym zawodowo od 2003 r. i raczej bym usłyszał.
    UE od dobrych kilkunastu lat zajmuje się ochroną konsumenta, ale nigdy nie ingerowała jakoś bardzo w zapisy gwarancji. Jedyna zmiana jaką kojarzę, to przy ostatniej zmianie ustawy o sprzedaży konsumenckiej wydłużyli czas gwarancji do dwóch lat, jeżeli gwarant nie zaznaczy inaczej. Wcześniej był to rok.
    Masz dwa lata ochrony konsumenta w całej UE i choć jest to nieco bardziej kłopotliwe i kosztowne w przypadku zakupów zza granicy to jednak działa o ile sprzedawca nie zniknie w tym czasie z rynku lub nie będzie chciał zrobić w balona, no ale to samo dotyczy zakupów w kraju.
    I mimo, że piszesz, że Ci nie zależy to jednak da się wyczuć nuty rozgoryczenia, że Amazon zrobił cenę i miało być pięknie, ale nie upewniłeś się i jednak zamiast 5 lat, zostają tylko 2.
    Przy okazji zaznaczę, że gwarancja 5 lat Samyanga jest tylko dla pierwszego właściciela, zatem nie stanowi dodatkowego atutu na rynku wtórnym.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. samyang 85mm F1.4 vs samyang 85mm T1.5 Samyang 85mm VDSLR
    By forpol in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-09-2015, 18:14
  2. Samyang 10mm / 2,8 czy Samyang 14mm/2,8
    By krisldz in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 09-06-2015, 23:50
  3. Gwarancja
    By SpiritNova in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20-09-2009, 19:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •