Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Zdjęcia gwiazd

  1. #1

    Domyślnie Zdjęcia gwiazd

    Witam, jestem nowy na forum i niedawno zakupiłem lustrzankę ( Nikon D5100 z obiktywem 18-55mm ) więc proszę o wyrozumiałość

    Otóż mam pytanie odnośnie takich zdjęć:
    http://andymumford.deviantart.com/ar...24526254&qo=60
    http://greg-gibbs.deviantart.com/art...24526254&qo=49

    Próbowałem dziś zrobić ale wyszły zdjęcia prześwietlone - całe białe. Ustawiłem aparat na f/5 ISO 5000 długość otwarcia migawki 30s. Zdjęcie robiłem w ogrodzie a mieszkam w dużej wiosce jeżeli to ma jakieś znaczenie. Bo czytałem że światła uliczne mogą przeszkadzać w tego typu zdjęciach.
    Dodam jeszcze że na AUTO udało się uchwycić kilka gwiazd ale zdjęcia nie były zbyt ostre no i nie mają żadnej wartości artystycznej

    Proszę o jakieś rady

  2. #2

    Domyślnie

    Jak masz całe białe zdjęcia, to chyba umiesz z tego wyciągnąć wnioski...

    są 2 do wyciągnięcia - albo zdjęcie prześwietlone, albo niedoświetlone - działania w zależności od wniosku są chyba jasne....


    tu masz zdjęcia wraz z parametrami ekspozycji:
    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=216860
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Zdjęcia ciekawe - z biegiem czasu tego pewnie też spróbuję ale w tej chwili chodzi mi o to by nie było widać ruchu gwiazd.
    Ogólnie widzę, że masz o wiele niższe ISO niż ja. Proponujesz coś jeszcze zmienić?

  4. #4

    Domyślnie

    jeżeli chodzi o ISO nie możesz dawać 5000 bo wtedy jest (przepał) prześwietlone zdjęcie spróbuj zabawy na ruchomej ulicy przejeżdżających aut np;.ISO 100-200 i tego parametru nie zmieniaj, tryb pomiaru światła centralnie ważony, przesłona f/18 f/22 i tylko baw się czasem zacznij od 15s na 30s skończywszy. Tyle, to pozwoli ci zaobserwować jak działa czas i przesłona. Ogólnie czym większa przesłona (f/22) tym mniej światła wpada na matrycę więc wtedy trzeba migawkę otworzyć na dłużej, np;. 3s, A czym mniejsza przesłona (f/5,6) tym więcej światła wpada na matrycę więc czas migawki trzeba skrócić. np;. 1/600s ISO zostaw w spokoju.
    D700+50mm f1.8G+Di866

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez darkpeter Zobacz posta
    Próbowałem dziś zrobić ale wyszły zdjęcia prześwietlone - całe białe. Ustawiłem aparat na f/5 ISO 5000 długość otwarcia migawki 30s.
    To moje gratulacje

    Przeczytaj najpierw instrukcję obsługi, dowiedz się co to jest ISO i do czego służy.
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez darkpeter Zobacz posta
    Zdjęcia ciekawe - z biegiem czasu tego pewnie też spróbuję ale w tej chwili chodzi mi o to by nie było widać ruchu gwiazd.
    Ogólnie widzę, że masz o wiele niższe ISO niż ja. Proponujesz coś jeszcze zmienić?
    Jak przeczytasz dokładnie, to zobaczysz, że zdjęcia są składane z wielu pojedynczych, gdzie nie ma ruchu gwiazd.

    W zależności od ogniskowej i odległości gwiazdy od osi obrotu (Gwiazdy Polarnej) to czas ten wynosi ~15~45s (tak gdzieś mi wyszło z obserwacji.

    A co zmienić - to zależy jaki efekt chcesz uzyskać i ile jest u Ciebie światła sztucznego.
    Ja używam ISO od 400 do 3200 (zazwyczaj 400-800), do tego odpowiedni czas.
    Przesłona - jak robisz same gwiazdy, możesz całkowicie otworzyć, tylko trzeba wtedy bardzo dobrze ustawić ostrość. Najlepiej manualnie wykorzystując LV. Jak nie chce Ci się bawić w idealne ustawianie ostrości lub masz w kadrze jeszcze coś z krajobrazu, co chcesz ostrze, to przy 18mm można przymknąć do f/5.6, ale wtedy trzeba już ISO podkręcić do 1600-3200, co skutkuje znacznym zaszumieniem i utratą drobniejszych obiektów na niebie.

    Czas - w zależności od ISO i przesłony. Przy czym tak ustawić ISO i przesłonę, aby nie przekroczyć maksymalnego czasu.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki panowie za sensowne odpowiedzi. Przy pierwszym czystym niebie wypróbuję wasze ustawienia Dam znać co i jak. Mam nadzieję, że będzie lepiej.

    Borat, każdy kiedyś zaczynał więc ty pewnie po przeczytaniu instrukcji też nie byłeś pro. Suche fakty to nie to samo co praktyka także odrobinę wyrozumiałości.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez darkpeter Zobacz posta
    Dzięki panowie za sensowne odpowiedzi. Przy pierwszym czystym niebie wypróbuję wasze ustawienia Dam znać co i jak. Mam nadzieję, że będzie lepiej.

    Borat, każdy kiedyś zaczynał więc ty pewnie po przeczytaniu instrukcji też nie byłeś pro. Suche fakty to nie to samo co praktyka także odrobinę wyrozumiałości.
    Jak masz przeczytaną instrukcję, to teraz czas na przeczytanie i zrozumienie książki o podstawach fotografii - jakiejś starej jeszcze sprzed czasów cyfry, bo w nich jest to lepiej wytłumaczone.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez darkpeter Zobacz posta
    Borat, każdy kiedyś zaczynał więc ty pewnie po przeczytaniu instrukcji też nie byłeś
    pro. Suche fakty to nie to samo co praktyka także odrobinę wyrozumiałości.
    Jak byś przeczytał co to jest ISO to tego wątku w ogóle by nie było.
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  10. #10

    Domyślnie

    A tak swoją drogą - zdjęcia, które podlinkowałeś to fotomontaż.

    Gwiazdy fotografowane oddzielnie, sceneria oddzielnie.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •