Close

Strona 1 z 18 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 180
  1. #1

    Domyślnie Fotografia bez własnej firmy legalnie?

    Witam
    Nie mogłem jakoś odnaleźć odpowiedzi na męczące mnie pytanie więc i was nim pomęcze Mianowicie chodzi mi o sytuację gdy przyjmuję zlecenie na robotę i nie mam własnej firmy. Czy wgl może to funkcjonować prawidłowo jak chodzi o skarbówkę itp gdy spiszę tylko umowę o dzieło? I jeszcze czy sprawa wygląda inaczej jeśli robię np reklamę dla firmy a ślub dla osoby prywatnej (mogę z nim podpisać umowę o dzieło)?
    Wybaczcie, bo może to głupie pytanie, ale w sprawach formalnych jestem zielony.
    D800, sigma 70-200 2.8, nikkor 50 1.4G, Tamron 17-50 2.8, sb900

  2. #2

    Domyślnie

    Umowa o dzieło jest dobra na 2-4 usługi rocznie. Jeśli będziesz jednak świadczył usługi w sposób ciągły i sukcesywny np. 2 wesela i 2 inne usługi miesięcznie przez cały rok to Urząd Skarbowy zakwestionuje Ci twoje dzieło i powie, że to jest świadczenie usług w sposób zorganizowany i ciągły. A to już podchodzi pod definicję działalności gospodarczej, które w ustawie jest opisana następująco:
    "Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły."
    Więc jeśli tak działasz omijając wszelkie zobowiązania wobec Państwa, to dostaniesz 70% domiaru, mandat karny i obowiązek ujszczenia pełnego ZUS-u za udowodniony okres prowadzenia działalności gospodarczej bez rejestracji oraz nakaz zapłaty wszelkich podatków wraz z odsetkami za udowodniony okres prowadzenia działalności gospodarczej bez rejestracji.
    Ale to tylko teoria. W praktyce do tego w ogóle może nie dojść, czego Ci z całego serca życzę.
    | NIKON D810 | NIKKOR 14-24mm 2.8G ED | NIKKOR 28mm 1.8G | NIKKOR 85mm 1.8G | NIKKOR 105mm 2.8G MICRO ED VR | SB-910 |

  3. #3

    Domyślnie

    Teraz robię głównie osiemnastki i inne drobne chałturki, ale chcę zaczac ze ślubami i własnie jakimiś zleceniami dla firm. Dużo tego nie robie, ale czasem ktoś chce rachunek, to muszę załatwiać przez zaznajomionego fotografa, który ma działalność. A, bo dalej nie jestem pewien, mogę z młodymi podpisać umowę o dzieło? I ostatnie już pytanie chyba: jeśli firma potrzebuje do rozliczenie/księgowości/gablotki/czegokolwiek rachunku lub faktury, to wystarczy tutaj podpisana umowa?
    D800, sigma 70-200 2.8, nikkor 50 1.4G, Tamron 17-50 2.8, sb900

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez campermtb Zobacz posta
    czasem ktoś chce rachunek, to muszę załatwiać przez zaznajomionego fotografa
    Takie działanie to przestępstwo karno-skarbowe

    Cytat Zamieszczone przez campermtb Zobacz posta
    jeśli firma potrzebuje do rozliczenie/księgowości/gablotki/czegokolwiek rachunku lub faktury, to wystarczy tutaj podpisana umowa?
    Rachunek wystawiają firmy, które nie są VATowcami, Faktury wystawiają firmy które sa VATowcami. Ty jesteś osoba fizyczna. Sprawa kończy się na umowie o dzieło, które jest podstawą do wypłaty Tobie wynagrodzenia.
    | NIKON D810 | NIKKOR 14-24mm 2.8G ED | NIKKOR 28mm 1.8G | NIKKOR 85mm 1.8G | NIKKOR 105mm 2.8G MICRO ED VR | SB-910 |

  5. #5

    Domyślnie

    Technicznie nie można zawrzeć umowy zlecenia pomiędzy dwoma osobami nie prowadzącymi działalności ale ...
    kiedyś o tym pisałem tutaj...

    http://forum.nikoniarze.pl/showpost....28&postcount=6

    i kuknij tutaj...

    http://forum.nikoniarze.pl/showpost....90&postcount=7
    cośtam cośtam ...

  6. #6

    Domyślnie

    Widząc tyle formalności i haczyków to aż się odechciewa zdjęć robić... Dobra, już ostatnie pytanie na które albo odpowiedzi nie znalazłem albo mój mózg nie umie jej sformułować: jak wygląda sprawa rozszerzenia działalności firmy? Moja mama ma firmę jednoosobową w zupełnie innej branży i zastanawiam się czy nie dałoby się tego jakoś powiązać, żeby zredukować koszty i ilość formalności.
    D800, sigma 70-200 2.8, nikkor 50 1.4G, Tamron 17-50 2.8, sb900

  7. #7

    Domyślnie

    Jako członek najbliższej rodziny (dotyczy tylko matki, ojca, córki, syna) masz prawo pomagać w działalności gospodarczej, ale nie dłużej niż 4 godziny dziennie. Obowiązkiem Twoim jest poinformowanie o tym fakcie ZUS odpowiednim pismem. Opłata przy złożeniu Tego pisma wynosi bodajże 30 złotych (opłaty nie jestem pewny, ale z togo co mi wiadomo to przy takich pismach zawsze była).
    Rozszerzenie działalności Twojej Matki o inne PKD nie jest konieczne, ale lepiej to zrobić.

    Przeklejam Ci tutaj oficjalne stanowisko Ministerstwa Pracy"
    Odpowiedź ministra pracy i polityki społecznej na interpelację nr 20396 w sprawie kwalifikacji do celów ubezpieczeń społecznych współmałżonka, jako osoby współpracującej z osobą prowadzącą działalność gospodarczą
    W odpowiedzi na wystąpienie Pana Marszałka z dnia 7 lutego 2011 r. znak: SPS-023-20396/11, dotyczące interpelacji posła Jana Warzechy w sprawie kwalifikacji do celów ubezpieczeń społecznych współmałżonka, jako osoby współpracującej z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, w oparciu o stanowisko członka zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, uprzejmie przedstawiam, co następuje:
    Pojęcie osoby współpracującej przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej okres podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz obowiązek opłacania składek na te ubezpieczenia reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.)
    Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz art. 12 ust. 1 powołanej ustawy, osoby współpracujące przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Okres podlegania tym ubezpieczeniom, w myśl art. 13 pkt 5 ustawy, trwa od dnia rozpoczęcia współpracy do dnia zakończenia tej współpracy. Ponadto osoby te podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu - art. 11 ust. 2 ustawy.
    Dodatkowo zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się małżonka, dzieci własne, drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. Jednocześnie w myśl art. 8 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jeżeli pracownik spełnia powyższe kryteria określone dla osób współpracujących, dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca. W tym przypadku nie ma znaczenia okres, przez który
    współpraca jest wykonywana ani wymiaru czasu pracy. Przepis ten nie ma zastosowania w stosunku do osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.
    Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ani przepisy o działalności gospodarczej nie definiują pojęcia „współpracy przy prowadzeniu działalności gospodarczej”. W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 6 stycznia 2009 r. (sygn. akt II UK 134/0. Zdaniem sądu cechami konstytutywnymi pojęcia „współpracy przy prowadzeniu działalności gospodarczej” w rozumieniu art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są występujące łącznie:
    - istotny dla działalności gospodarczej ciężar gatunkowy działań współpracownika, które to działania nie mogą mieć charakteru wtórnego, muszą pozostawać w bezpośrednim związku z przedmiotem działalności oraz muszą charakteryzować się pewną systematycznością, stabilnością i zorganizowaniem,
    - znaczący czas i częstotliwość podejmowanych robót.
    Sąd podniósł także w uzasadnieniu wyroku (odwołując się do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 maja 2008 r. sygn. akt. II UK 286/07), że chodzi o współpracę, bez której dochody z działalności nie osiągnęłyby takiego pułapu, jaki zapewnia takie współdziałanie.
    Natomiast odnośnie do kwestii prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego brany jest pod uwagę nie tylko adres zameldowania (zamieszkania), lecz także takie okoliczności, jak m.in. prowadzenie wspólnego budżetu domowego oraz współpraca w załatwianiu codziennych spraw życiowych. Decyduje przede wszystkim więź społeczno-gospodarcza między określonym osobami bliskimi. Tak więc osoby współpracujące to członkowie najbliższej rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, przyczyniający się do prowadzenia działalności, działający na rzecz i w imieniu osoby prowadzącej działalność. To osoby zaangażowane w prowadzenie działalności, korzystające zarówno z zysków, które przynosi ta działalność, jak i ponoszące skutki ewentualnych błędów w jej prowadzeniu. W szczególności dotyczy to małżonków współpracujących ze sobą przy prowadzeniu działalności. W zakresie możliwości zawierania umów o pracę między małżonkami wypowiedział się Sąd Najwyższy, np. w wyroku z 15 stycznia 2007 r. (sygn. akt I UK 208/06).
    W kwestii pozostawania czy niepozostawania małżonków we wspólnym gospodarstwie domowym nie rozstrzygają takie okoliczności, jak posiadania rozdzielności majątkowej, nieposiadanie dzieci, a nawet posiadanie formalne różnych adresów. W tej sprawie wypowiedział się Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z 2 lutego 1996 r. (sygn. akt II URN 56/95) stwierdzając, że ocena, czy dana osoba pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym, zależy od okoliczności konkretnego przypadku, przy czym sam fakt wspólnego zamieszkiwania nie może tu mieć decydującego znaczenia. Cechami charakterystycznymi dla prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego może być w szczególności udział i wzajemna ścisła współpraca w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, wspólne zaspokajanie potrzeb życiowych. Zgodnie z art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swoich sił oraz swoich możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, które przez swój związek założyli. Obowiązek ten, jako wynikający z przepisu bezwzględnie obowiązującego, powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa i gaśnie z chwilą jego ustania, orzeczenia separacji lub unieważnienia. Zatem istota związku małżeńskiego opiera się na prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego.
    W indywidualnej sprawie rozstrzygnięcie, czy i w jakim okresie dana osoba podlega ubezpieczeniom jako osoba współpracująca, powinno być oparte na analizie i ocenie całości materiału dowodowego zebranego w wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego lub kontrolnego przez terenową jednostkę organizacyjną ZUS. Niezbędne jest bowiem ustalenie stanu faktycznego w zakresie charakteru i rodzaju podejmowanych czynności, ich częstotliwości, w tym czy faktycznie pomoc miała charakter jedynie sporadyczny i okazjonalny, z wyjątkiem przypadków gdy pomiędzy osobami najbliższymi, o których mowa w art. 8 ust. 11 ustawy, została zawarta umowa o pracę, W przypadku wystąpienia sporu w zakresie obowiązku ubezpieczeń społecznych stronom wydawana jest decyzja, od której przysługuje prawo odwołania do sądu. Natomiast w przypadku wystąpienia sporu odnośnie do obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego rozstrzygnięcie sprawy, w formie decyzji, należy do kompetencji dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia - art. 109 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.)
    Minister Jolanta Fedak
    | NIKON D810 | NIKKOR 14-24mm 2.8G ED | NIKKOR 28mm 1.8G | NIKKOR 85mm 1.8G | NIKKOR 105mm 2.8G MICRO ED VR | SB-910 |

  8. #8

    Domyślnie

    ^ Co za debilizm, aż wstyd czytać. (zarzut do autorów przepisu, nie do Ciebie)

  9. #9
    doprostegoczłowieka
    Gość

    Domyślnie

    czyli można podpisać umowę o dzieło podczas braku działalności gdy dzieło wykonam jeden dwa razy w roku sporadycznie?
    jak sie w tedy należy rozliczyć w US?

  10. #10

    Domyślnie

    TAK. Można. Przychody z tytułu umowy o dzieło są z reguły kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście określone w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ale tak naprawdę wiekszość umów zleceń i o dzieło nie mieści sie w tym paragrafie. Umowy o dzieło często kwalifikuje się w przychodach z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 upodf. To z kolei pociąga za sobą inny sposób rozliczenia podatku, niż w przypadku „typowych” umów. I tak w przypadku umowy o dzieło z usług fotograficznych dochód należy wykazać dopiero w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-36 w części D „Inne źródła” razem z pozostałymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu wg skali podatkowej za dany rok.
    | NIKON D810 | NIKKOR 14-24mm 2.8G ED | NIKKOR 28mm 1.8G | NIKKOR 85mm 1.8G | NIKKOR 105mm 2.8G MICRO ED VR | SB-910 |

Strona 1 z 18 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •