Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Małe studio 4,5x3,5m - wyposażenie

    Witam wszystkich,

    Pierwszy mój post Chcę zbudować swoje ciasne ale własne studio w mieszkaniu, pokój mam tylko 4,5x3,5m i żadnych mebli. Budżet myślę koło 2000 PLN. Target: zdjęcia portretowe i fashion. Ostatnie 2-3 miesiące spędziłem na różnych forach przeglądając co mi będzie potrzebne. I tu mam do was kilka pytań ale i tak na temat większości już zdecydowałem:
    - system zawieszania teł na ścianę 2,7m (na tą ścianę o szerokości 3,5m) + 2 tła polipropylenowe białe i czarne (niestety na kartonowe jeszcze brak budżetu, być może później wymienię);
    - 3 lampy 300Ws, dwie do oświetlenia postaci + jedna na tło (i tu pytanie czy na tło 200Ws wystarczy?), marka lamp jeszcze do uzgodnienia ale jakieś bez zbędnej elektroniki, raczej zdam się na opinię fripersa i funsporta ale raczej jakiś CY300K lub Spark lub MQ (jeśli jakąś mam wyeliminować do też dajcie znać);
    - trzy podstawowe statywy;
    - dwa softboxy (i tutaj najważniejsze moje pytanie, do zdjęć fashion jaki rozmiar softboxa przy pamiętaniu jeszcze że mam 4,5m szerokości pokoju, pewnie że najlepiej byłoby zastosować octę ale chyba brak miejsca będzie, co polecacie, może jedna octa się zmieści? Myślałem też nad dwoma stripami np 40x120 lub normalnymi 60x90, które będą odpowiedniejsze?);
    - duża parasolka (150cm - 180cm) jako opcja, oglądałem na youtube świetne filmiki "digital photography one on one" i tam w jednym z odcinków prowadzący robił zdjęcia modelce na białym tle z wielką parasolką za sobą z lampą błyskową, zdjęcia rewelka, co o tym sądzicie?
    - wyzwalacz radiowy;

    Będę wdzieczny za kreatywną opinię, decyzja o zakupie pewnie w ciągu tygodnia!

    Z góry dzięki!!

  2. #2

    Domyślnie

    Na dziś zapomnij o CYx00K - mały zakres regulacji mocy.
    Biorąc pod uwagę rozmiar pokoju, i to, że (prawdopodobnie) nie masz białych ścian, parasolka może nie być najlepszym pomysłem (a softboxy warto mieć z gridami)

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez michalosta Zobacz posta
    - 3 lampy 300Ws, dwie do oświetlenia postaci + jedna na tło

    przy takim pomieszczeniu (to raczej skladzik na softobxy a nie studio) i tej mocy lamp to bedziesz mial efekty swietlne mniej wiecej podobne do tych co dzis w czelabinsku...

  4. #4

    Domyślnie

    Czyli 300Ws będzie za dużo? Myślałem o tym, żeby i tak działać na mniejszej mocy, wtedy podobno lampa się tak bardzo nie zużywa. Zaproponujcie jaka moc będzie odpowiednia.
    Duża parasolka rzyczywiście odpada, jednak zbyt mało miejsca.
    A propos składzika a nie studia - pewnie że chciałbym mieć ogromne studio, natomiast mam to co mam a marzenia trzeba spełniać więc proszę tylko o kreatywne opinie

  5. #5

    Domyślnie

    300Ws skręcone do 1/8 daje 37.5Ws
    300Ws skręcone do 1/64 daje 4.6875Ws
    Nie zawsze będziesz robił w tym pomieszczeniu, nie zawsze będziesz miał nasadki przepuszczające dużo światła, nie zawsze będziesz potrzebował minimalnej mocy - czasem zapas może się przydać. Przy świetle zastanym jak masz za ciemno wydłużasz czas, przy błysku nic nie zrobisz jak zabraknie mocy (prawie nic-możesz podnieść ISO).
    Parasolka - nie chodziło o wielkość pomieszczenia, tylko o to, że parasolka będą świecić wszędzie, także na ściany. Jak masz kolorowe, będziesz mieć zafarby. Softbox z gridem daje kierunkowe światło, miękkie ale nie sieje na boki.

  6. #6

    Domyślnie

    1szt 300Ws
    2szt 200ws
    Octa 95 główne
    2szt 40x140 kontry,wybielenie tła
    Beautydish 50cm
    Wrota z plastrem i filtrami

    softboxy w wersji parasolowej ułatwią Ci życie parasolki sobie odpuść. staywy najlepiej zamienić na uchwyty ścienne przynajmniej te dwa kontrowe bo ci nogi nie zajmują miejsca na podłodze i nie przeszkadzają np przy zwijaniu i rozwijaniu tła a i potykac nie ma się o co. Z tym że te 2tys może ciut braknąć ale może nie dużo ot pare groszy.

  7. #7

    Domyślnie

    Kończąc temat, dzięki za opinie, zostałem szczęśliwym posiadaczem następującego wyposażenia:
    - 1x CY300K
    - 1x CY200K
    - 1x octa 95
    - 1x softbox 60x90
    - 3x statyw 806
    - 1x blenda 5w1 150x100
    - 2x biała parasolka
    - wyzwalacz radiowy
    - system zawieszania teł na ścianę
    - 2 tła polipropylenowe 2,7x5m (białe i czarne)
    - 1x wrota + filtry + grid
    - 1x strumienica
    Część zakupiona we fripersie, cześć to używane rzeczy z allegro, całość wyniosła tylko 1100 PLN. Potrzebna jeszcze jedna lampa do tła ale na razie lamp CY... nie ma w sprzedaży.
    No i pierwsze wrażenia z pierwszej sesji: rewelacja! Lampy dały radę spokojnie, skręcone na 1/8 lub 1/4 mocy. Tło polipropylenowe wystarczające jak dla początkującego, nie widać dziur w tle nawet z 1,5 metra. Pewnie, że mogłoby być bardziej równomierne ale i tak jestem mile zaskoczony użytecznością tła. Nic tylko pstrykać!!!

  8. #8

    Domyślnie

    Panie Michale, dysponuje podobnym pomieszczeniem i być może zdecyduję się na podobny sprzęt, chętnie bym zobaczył efekty Pańskiej pracy, byłbym wdzięczny za podlinkowanie zdjęć na privie.

    pozdrawiam

    F

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •