Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 45
  1. #1

    Domyślnie Amortyzacja ŚT - aparaty i akcesoria

    Witam,
    chciałem zapytać kolegów prowadzących DG jak ewidencjonowali sprzęt foto. (nie jestem vatowcem)
    Aparat nr.1 powyżej 3500 - do EŚT, a co np. z zapasowym który jest tańszy niż 3500, do Ewidencji Wyposażenia? czy też do Środków Trwałych.
    Teraz pytanie co z obiektywami (same w sobie nie są ŚT). Jak to jest z tymi zestawami? Muszę do aparatu nr.1 dokładać te obiektywy jako zestaw czy nie; co np. z kartami pamięci, filtrami, lampą
    Może powiecie jak to u was działa, bo na internecie dużo sprzecznych informacji.

    będę wdzięczny za podpowiedzi!
    FX+DX+Lęsy
    BLOG

  2. #2

    Domyślnie

    Hmm, to zależy.

    Jeśli sprzęt jest droższy niż 3500zł to wprowadzasz go do EŚT albo w momencie zakupu (normalnie kupując go na firmę) albo jeśli miałeś go przed założeniem DG wprowadzasz go np przez oświadczenie i odpowiednią notę księgową. W oświadczeniu wpisujesz wartość sprzętu wg. ceny rynkowej z bodajże grudnia roku poprzedniego. Tu mogę się trochę mylić bo już dawno wkładałem sprzęt. Jeśli sprzęt jest tańszy niż 3500zł to mając już DG kupujesz go poprostu na firmę, jeśli miałeś już ten sprzęt przed założeniem działalności to już go nie wrzucisz w koszty ani nie zamortyzujesz, bo tylko droższe niż 3500zł się tak da wrzucić.

    Przynajmniej tak mi to wytłumaczyła księgowa, i na dzień dzisiejszy mam wrzucony w koszty tylko 1 aparat D700 (drugi nie wrzucałem bo wiedziałem że za jakiś czas go pierwszego sprzedam), reszta sprzętu niestety nie jest wrzucona w koszty.
    ;]

  3. #3

    Domyślnie

    Obiektyw jest integralną częścią zestawu fotograficznego i nawet jak jest tańszy niż 3500 podlega EŚT i amortyzacji. Ja amortyzuję body, obiektywy i lampę błyskową stosując przyspieszoną 20-proc. stawkę amortyzacyjną. Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą oraz tzw. mali podatnicy mogą dokonać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych sklasyfikowanych w grupie 3 – 8 KŚT, a więc także aparatów fotograficznych, obiektywów i lamp błyskowych do wysokości 50 tys. euro w roku podatkowym.
    | NIKON D810 | NIKKOR 14-24mm 2.8G ED | NIKKOR 28mm 1.8G | NIKKOR 85mm 1.8G | NIKKOR 105mm 2.8G MICRO ED VR | SB-910 |

  4. #4

    Domyślnie

    dzięki za podpowiedzi,
    a jak to jest z tym 1 rokiem, jak kupię np. d7000 poniżej 3500zł i wrzucę w koszty i do ewidencji wyposażenia, to po roku muszę go uznać za ŚT? czy to dotyczy tylko sprzętu powyżej 3500zł?
    FX+DX+Lęsy
    BLOG

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zbig1972 Zobacz posta
    Obiektyw jest integralną częścią zestawu fotograficznego i nawet jak jest tańszy niż 3500 podlega EŚT i amortyzacji. Ja amortyzuję body, obiektywy i lampę błyskową stosując przyspieszoną 20-proc. stawkę amortyzacyjną. Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą oraz tzw. mali podatnicy mogą dokonać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych sklasyfikowanych w grupie 3 – 8 KŚT, a więc także aparatów fotograficznych, obiektywów i lamp błyskowych do wysokości 50 tys. euro w roku podatkowym.


    Masło maślane, przeklejone gdzieś z netu (też się natknąłem na te zapisy) wypadałoby choćby dodać swoją interpretację bo na zwykły rozum te dwa powyższe zapisy wykluczają się.

    Po pierwsze, co w sytuacji zakupu Body z jednego źródła, faktura, a OBIETYWY z innego to jak to ma być integralna część?
    Czyli, wypadałoby wszystkie zakupywane w przyszłości obiektywy traktować jako zwiększenie wartości środka trwałego - to tak idąc tym tropem i tak można być w plecy przez cały czas.

    Natomiast druga cześć traktuje o tym, że jednak do 50tyś euro w roku podatkowym można sobie to w koszty wrzucać jednorazowo - to właśnie jutro ja chcę z księgowymi zweryfikować i postaram się tutaj odpowiedzieć.

    "Za małego podatnika uważa się przedsiębiorcę, u którego wartość przychodów ze sprzedaży brutto w poprzednim roku wyniosła poniżej 1,2 mln euro."
    http://podatki.gazetaprawna.pl/artyk..._szybciej.html
    NIKON D800 | N24-70mm 2.8| N50mm 1.8D| N85mm 1.8G| N70-200VR| SB-900

  6. #6

    Domyślnie

    Sam jesteś masło maślane. Czego nie rozumiesz? Daję Ci jasną interpretację przepisów. Sprzęt foto podlega stawce 10% lub 20%. Przyśpieszona amortyzacjia możliwa jest w ściśle określonych warunkach. Nie ma znaczenia skąd dokupujesz doposażenie zestawu. Mogą być z wielu źródeł. Nie bardzo masz pojęcie o zwiększeniu wartości środka trwałego. Przykładowo jak masz samochód i dokładasz do niego klimatyzację za 8 tysięcy, to co robisz z kosztem? Pomyśl przez chwilę, jakim będzie kosztem rozbudowa samochodu? Taka sama wykładnia prawna dotyczy aparatu i obiektywów. Natomiast rozliczenie kosztu jednorazowo bez amortyzacji też odbywa się w ściśle określonych warunkach uwarunkowanych dodatkowymi przepisami. Jeśli dopiero co założyłeś firmę to masz prawo zakwalifikować wydatek jako koszt całkowity i zaksięgować pełną kwotę w jednym miesiącu. Księgowa wyjaśni Ci co jest dla Ciebie korzystniejsze. One znają się na rachunkowości, a Ty na robieniu fajnych zdjęć.
    | NIKON D810 | NIKKOR 14-24mm 2.8G ED | NIKKOR 28mm 1.8G | NIKKOR 85mm 1.8G | NIKKOR 105mm 2.8G MICRO ED VR | SB-910 |

  7. #7

    Domyślnie

    To najnowszy wątek o amortyzacji, więc go odkopuję. Od razu piszę, że nie interesuje mnie jednorazowa amortyzacja. Wiem o tej możliwości, ale wolę mieć koszty rozłożone.

    Pytania mam dwa:

    1. Czy aktualnie obowiązującą interpretacją jest to, że aparat cyfrowy to KŚT 622? Coś trzeba uzasadniać, żeby zastosować stawkę 20%?
    2. Kupiłem D750 + 24-120/4 i to bez wątpienia jest jeden ŚT. Ale kupiłem dwa dni później Nikkora 70-200/4 (troszkę powyżej 3500 zł netto). Czy dokładać go do zestawu? Bo jako samodzielny ŚT raczej nie może być?

    I pytanie dodatkowe. Co jeśli za jakiś czas sprzedam jeden obiektyw? W przypadku 70-200 jestem w stanie określić jego wartość, ale 24-120 nie występuje osobno na fakturze.
    A co jeśli sprzedam aparat, a zostawię obiektywy (nawet bardziej prawdopodobne)?
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  8. #8

    Domyślnie

    Nawet jeśli można wrzucić wszystko jako jedną "całość" to moim zdaniem nie warto komplikować sobie życia i tak robić. Każdy środek trwały umieść w osobnym wierszu, każdy musi być opisany, wyszczególniony. Jak którykolwiek sprzedasz to go rozliczasz, a reszta zostaje jak była, tylko odpis amortyzacyjny Ci się zmniejszy.

    Tak czy siak, z takimi sprawami idź do księgowej albo chociaż do radcy prawa podatkowego a nie pytasz na forum. Już dawno się przekonałem że tu 100 wersji usłyszysz i niczego konkretnego się nie dowiesz. A podczas kontroli i złego rozwiązania co powiesz urzędnikom? Że na forum tak kazali to tak zrobiłeś?
    ;]

  9. #9

    Domyślnie

    Tak, 622 nic nie trzeba dopisywać raczej - przynajmniej ja nigdy nie dopisywałem.

    Co do składowych, to wszystko z aparatem powinno być, czyli wartość środka to będzie suma wszystkiego. Przy likwidacji możesz wycenić na podstawie cen rynkowych, nie musisz mieć na to faktury, no chyba że będziesz chciał sprzedać zanim się zamortyzuje i wycofać go z ewidencji, wtedy wycena tak samo ale zostawiłbym sobie na wszelki wypadek jakiś wydruk z podstawą wyceny (listę aukcji z allegro, czy średnie ceny z ebaya, czy gdzie tam ceny sprawdzał będziesz), powinno wystarczyć.

    Jeśli rozlicza Cię księgowa, to pewnie ma swoje wypracowane standardy - pewnie będzie chciała zrobić po swojemu.
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  10. #10

    Domyślnie

    Rozliczam się sam.

    Oczywiście mam na myśli sprzedaż przed końcem amortyzacji. Ta trwa 5 lat. W przypadku sprzedaży całości, nie ma wątpliwości. Cena sprzedaży - aktualna wartość księgowa to mój zysk.
    Jeśli sprzedam obiektyw, to zmniejszam wartość ŚT.
    Ale jeśli sprzedam samo body, to obiektywy nie spełniają przesłanek ŚT. Chyba, że będę nimi rozpalał ognisko od słońca .
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •