Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35
  1. #1

    Domyślnie Problem z D800 - kolory przy sztucznym świetle

    Witam

    Mam pewien problem z kolorami w mojej puszce. Przy sztucznym świetle, a najbardziej przy sztucznym z latarni na ulicy mój aparat bardzo myli się z balansem i oddaje kolory na zielono. Oddałem aparat do serwisu i w pomieszczeniach wyniki się poprawiły, ale na zewnątrz dalej jest dramat. Czy ktoś miał podobny problem i czy ktoś może pomóc?

    Pozdrawiam
    Krawiec12345 Nikon D80,Nikon D800 Sigma 24-70mm F2.8 DG DF ASPHERICAL, Sigma 85 1.4, nikkor 50 1.4

  2. #2

    Domyślnie

    zapodaj jakis przykład moze

  3. #3

  4. #4
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krawiec12345 Zobacz posta
    Witam

    Mam pewien problem z kolorami w mojej puszce. Przy sztucznym świetle, a najbardziej przy sztucznym z latarni na ulicy mój aparat bardzo myli się z balansem i oddaje kolory na zielono. Oddałem aparat do serwisu i w pomieszczeniach wyniki się poprawiły, ale na zewnątrz dalej jest dramat. Czy ktoś miał podobny problem i czy ktoś może pomóc?

    Pozdrawiam
    Światło sodowe jest poprosu wredne, a Twój aparat prawdopodobnie jest całkowicie sprawny.
    Otóż światło sodowe ma temperaturę 1800K ( lub 2000K w przypadku lamp wysokopręznych) charakteryzuje się bardzo złym oddaniem barw. Ten typ oświetlenia ma zastosowanie jedynie do oświetlenia dróg i ulic ze względu na dużą skuteczność strumienia świetlnego w stosunku do kosztów (energii).

  5. #5

    Domyślnie

    Przeczytaj instrukcję - będziesz wiedział, czemu balans nie trafia...
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Powiem Wam że odkąd mam do czynienia z D700, D800 to zawsze robię w RAW-ach i balans zazwyczaj na auto. Jakoś nie wierze do końca wyświetlaczom aparatu. Ich ocena zmienia się wraz ze zmianą warunków oświetleniowych. Kolory ustawiam dopiero w postprodukcji. Jakoś mam takie przekonanie, że było by wstyd robić takim sprzętem zdjęcia ze skopanym lub niedopieszczonym balansem bieli.
    Jeśli chodzi o zafarb zielonkawy to raz zauważyłem w świetle dziennym na monitorze aparatu. Po wrzuceniu tego do kompa kolor zielonkawy znikł. Robiłem wiele zdjęć testowych w trudnych warunkach oświetleniowych. Na auto występuje tendencja popadania w pomarańczowy. Nigdy nadmiaru zielonego nie zauważyłem.

  7. #7

    Domyślnie

    D800 akurat Auto WB ma rewelacyjny. duzo lepszy niz np D700.
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

  8. #8

    Domyślnie

    A nie łatwiej zapomnieć o automacie i ustawiać w stopniach kelwina?
    Po pewnym czasie wystarczy spojrzeć na światło i wiadomo jaką mniej więcej ma temperaturę. Później ewentualnie drobna korekta i jest ok.
    Zauważyłem, że różne dziwne zafarby, kolorki i inne duchy puszka łapie przy ustawieniach automatycznych. Jak ustawiam w Kelwinach i jest ok.

  9. #9

    Domyślnie

    A na jakim czasie objawia się ten problem? Może jest po prostu za krótki (1/60) i nie łapie pełnego widma - jeśli przy sodówkach można mówić o pełnym widmie
    Obecnie: Fuji
    Dawniej: D800, D700, Fuji S5 Pro, Contax 139Q, Yashica FX-D, D200, D70, F90x, F80, F801s, Zenit TTL

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krawiec12345 Zobacz posta
    Mam pewien problem z kolorami w mojej puszce. Przy sztucznym świetle, a najbardziej przy sztucznym z latarni na ulicy mój aparat bardzo myli się z balansem i oddaje kolory na zielono.
    Matryca aparatu cyfrowego ma inne krzywe uczulenia spektralnego niż czopki w siatkówce oka ludzkiego. Różnice pomiędzy sposobem widzenia kompensowane są profilem aparatu, ale te są strojone na światło dzienne.

    Światło sodowe, LED i insze diabelstwa stosowane w latarniach ulicznych mają mają kompletnie inne widmo niż światło dzienne, stąd nie ma ludzkiej mocy by jakikolwiek aparat cyfrowy z automatu poprawnie odwzorowywał barwy przy tego typu świetle. W tego rodzaju przyadkach przydają się ColorCheckery 24 i profile DNG tworzone dla danej sceny.

    Cytat Zamieszczone przez marek2004 Zobacz posta
    A nie łatwiej zapomnieć o automacie i ustawiać w stopniach kelwina?
    Skala w Kelvinach dotyczy ciał idealnie czarnych, tj. radiatorów - usrojstwa rozgrzanego do danej temperatury. W przypadku iluminantów działających na zasadzie luminescencji - LED, jarzeniówki, sodówy itd. - ta skala się nie sprawdza.

    Co więcej - nawet poprawne ustawienie balansu bieli w przypadku iluminantów o niskim CRI (współczynnik odwzorowania braw) niewiele daje, bo wprawdzie szarość będzie zbalansowana poprawnie, ale pozostałe kolory nadal będą rozjechane (z uwagi na wspomniany wcześniej nieobliczalny przebieg widma).
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 05-02-2013 o 01:17

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •