Close

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 31
  1. #11

    Domyślnie

    ja parę lat temu miałem faze na akwarystykę i focenie ryb, dawno sie w to już nie bawiłem ale chyba technika fotoakwarystyczna w ostatnich latach sie nie zmieniła więc moje uwagi może na coś się przydadzą

    koledzy maja rację ze krótszy czas zamrozi ryby ... ale ja tego kierunku nie polecam, ja większość rybich fotografii wykonywałem na czasach 1/80 - 1/100 czasem hardcorowo 1/60 choć nieraz było trzeba 1/125 - zaznaczam ze tez fociłem tylko i wyłącznie pyszczaki z malawi i wiem jakie sa szybkie

    czemu tak .... bo imho śledzenie obiektywem szybko poruszającej się ryby mija się z celem - jak one pływaja to są tak szybkie i robią tyle zwrotów że to jest bezsensu bo nawet jak się złapie ostrość to poza ryby bedzie bez sensu, wykrzywiona - wygięta itd w dodatku w ogóle nie panuje się wtedy nad tym co bedziemy mieli w tle - czy inną rybę czy jeszcze coś innego... w dodatku ja podczas robienia zdjęć [z moim ulubionym sposobem świecenia - o tym bedzie dalej ] światło miałem ustawione w konkretne miejsce w akwarium i praktycznie byłem w stanie sfocić ryby na okreslonej przestrzeni - mniej wiec 40 cm szerokości. Kiedy już nadeszła ta upragniona chwila że ryba się zatrzymała w tym "przygotowanym" miejscu w tle nie było syfu i innych ryb to wtedy spokojnie mogłem z czasem zejść na te 1/80 1/100 i pstrykać licząc że model przypozuje jak należy ...
    .... musisz pamietać ze jeżeli czas podniesiesz na te 1/200 to oczywiście bedziesz miał większy odsetek ostrych zdjeć ... ale zawsze jest coś za coś bo jak dasz 1/200 to musisz podnieść iso albo mocniej błyskać, albo focic bliżej pełnej dziury, a nie zawsze f 2,8 - 3,5 bedzie dobrze - czasem będziesz potrzebować f 11
    .... wiec co pozostaje ... cierpliwość i cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość ... ale nikt nie powiedział ze bedzie łatwo, ba fotografia akwarystyczna ma swoje wymagania ....

    jak jesteśmy przy temacie cierpliwości ..... jedna z samic dimidio bardzo często "ziewała" .... postanowiłem to uwiecznić ... już nie pamiętam ile czasu mi to zajeło, ale było to 2-3 dni po około 4 godziny z aparatem przed akwa

    Obiektyw - nie znam tego tamrona którego masz, ale najlepiej mi sie sprawdzał z różnymi korpusami [ D70 D80 D300 ] N 60 mm micro 2,8 AF, czasami fociłem też N 28-70 f2,8 AF-S ale nie do końca mi pasiło
    Co do ustawień puszki to oczywiście AF śledzący czyli AF-C, iso 200 czaem 400 ale jak najniższe bo zawsze robiłem z lampą, pomiar swiatła centralnie ważony no i tryb M czyli A i S ręcznie wklepane za to lampa ustawiona na Auto z korekcja błysku - o lampie trochę dalej.

    aaaa i to bardzo wazne - obiektyw musi byc idealnie równolegle do szyby, focenie nawet pod małym kontem wprowadza zniekształcenia

    O czasach już pisałem to teraz o przysłonie - tym parametrem musisz pracować częściej nisz czasem bo od tego zależy co chcesz pokazać a dokładnie ile ryby chcesz aby było ostre .... w pozycji "bocznej" można pracować w okolicy pełnej dziury ale juz położeniach ukośnych i przednich trzeba przymykać i to nieraz bardzo - wartość przesłony zależy tez od odległości ...
    przykłady.

    pozycja boczna wiec tu przysłona tylko f3,5 s 1/80 [jedyne foto tu pokazane z N 28-70]

    tu aulona jest praktycznie od przodu - zastosowana przysłona f8 s1/125 ostrość na oko a i tak pyszczek ledwo się mieści w GO praktycznie jest na granicy

    jak chcemy mieć więcej ostrego kawałka ryby to musimy jeszcze przymknąć .... dlatego ja tak oszczędzam na długości czasu bo odsetek nie ostrych fot z powodu poruszenia jest całkiem zbliżony do tych co są zwalone z powodu iż GO jest nie tam gdzie trzeba ...
    większa GO - bardziej przymknąć
    f11 s1/80 i juz mamy ostry i pyszczek i oko i nawet płetwę na zwiększenie GO zadziałała w tym przypadku pozytywnie też odległość bo to było większe akwarium i ryba była daleko

    jak ważna jest odległość niech pokaże ten przykład gdzie ryba była z kolei bardzo blisko i tu musiałem dać f16 s1/80 a i tak jest ostry tylko pysk i oko [ oków jest więcej ]

    czasem też trzeba przymknąć jak się chce pokazać drugi plan - co jak widać ja robiłem rzadko
    ale np tu ... f9 s1/100

    to chyba tyle o przysłonie ... sie rozpisałem

    ostatnia sprawa to błyskanie ... piszę błyskanie bo bardzo bardzo szybko porzuciłem próby robienia zdjęć bez błysku .... oczywiście można się ze mna nie zgadzać ale dla mnie robienie w świetle tzw zastanym mija się z celem, ja wolałem sie pobawić w modelowanie światłem....
    ... stosowałem trzy rodzaje błyskania ....

    SB na body i walimy rybą po gałach - sposób skuteczny ale że tak powiem niszczymy "przestrzeń" na focie, no i oprócz ryby oświetlany tez tło które nie zawsze jest ładne, a ze je oświetlamy to jest ono widoczne

    SB do body przyczepione na kablu i świecimy lampą od góry - jak mamy akwa z pokrywą PCV to najwygodniejszy sposób bo świecimy np przez ten otwór do obsługi akwa/wsypywania pokarmu - można kombinować ze świeceniem bocznym .... w ogóle to jak mamy SB na kablu to możemy modelować oświetlenie na różne sposoby tak aż osiągniemy to co nam sie podoba

    Mój ulubiony sposób i dający najlepsze efekty to kładziemy SB na akwarium na szybie nakrywowej i wyzwalamy z lampy wbudowanej w body, wtedy mamy większą możliwość modelowania światła, ja np lampę w body "skręcałem" tak o jakieś - 2EV aby był to tylko błysk doświetlający a całą główną robotę robiła SB z góry .... minusem też metody jest to ze jest wygodna tylko przy dużych akwariach które są zabudowane w szafkach i mają szyby nakrywowe a nie pokrywę leżąca bezpośrednio na akwa.

    Tak czy siak wtedy można się bawić do woli światłem i kombinować - a i jak komuś się to podoba to właśnie w ten sposób można uzyskać metodą naturalna bez jakiś sztuczek w PS takie czarne tło. Poniżej fota tak doświetlona że udało się oświetlić tylko ryby. Było to duże akwa i tło było bardzo ciemne, ale w PS jedynie co musiałem zrobić to tylko trochę przyciemnic cienie i wyszło jednolicie czarne

    może się przyda ta garść informacji ... ja pierdziu ale mnie natchneło
    głównie lotniczo www.spfl.pl

  2. #12

    Domyślnie

    Bardzo ładny opis i pouczający, ale... Już po zdjęciach widać, że wszystko poszło z błysku (czarne tło, o którym wspomniałeś). W takim przypadku czas otwarcia migawki nie ma znaczenia! Ma być na tyle krótki aby odciąć zastane i już, resztę (zamrożenie ruchu) załatwia błysk.

    Prosty sposób aby to sprawdzić, to zdjęcie bez błysku -- jeśli jest czarne, to znaczy, że całe światło pochodzi z błysku. Błysk zaś jest na tyle krótki, że nie ma znaczenia czy mamy ustawione 1/10, 1/30, czy 1/250, ruch będzie zamrożony, a zdjęcie będzie ostre.
    Jeśli zdjęcie bez błysku nie jest czarne (punkty świetlne, jaśniejsze plamy), to znaczy, że przy tym czasie te elementy mogą się rozmyć, poruszyć.
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez donkiszot Zobacz posta
    Błysk zaś jest na tyle krótki, że nie ma znaczenia czy mamy ustawione 1/10, 1/30, czy 1/250, ruch będzie zamrożony, a zdjęcie będzie ostre.
    donkiszot no sorrry twierdzisz że przy czasie ustawionym na np 1/30 s wystarczy mocno błysnąś aby zdjęcie było ostre
    plisss zrób takie zdjecie ... jakoś wiem z praktyki że choć bym nie wiem jak mocno błyskał i nawet jak czas by nie był 1/30 ale aż powiedzmy 1/100 i ryba się spłoszy i gwałtownie poruszy to żaden błysk nie pomoże i fota i tak będzie nieostra ...

    w dodatku na trzech fotografiach elementy tła jednak widać
    Ostatnio edytowane przez MarS ; 16-01-2013 o 02:14 Powód: mieszanie innych tematów
    głównie lotniczo www.spfl.pl

  4. #14
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarS Zobacz posta
    donkiszot no sorrry twierdzisz że przy czasie ustawionym na np 1/30 s wystarczy mocno błysnąś aby zdjęcie było ostre
    plisss zrób takie zdjecie ... jakoś wiem z praktyki że choć bym nie wiem jak mocno błyskał i nawet jak czas by nie był 1/30 ale aż powiedzmy 1/100 i ryba się spłoszy i gwałtownie poruszy to żaden błysk nie pomoże i fota i tak będzie nieostra ...

    w dodatku na trzech fotografiach elementy tła jednak widać
    Czas trwania błysku jest bardzo krótki, zależy on od mocy błysku i typu lampy. Czasy rzędu 1/10 000s dla lamp reporterskich nie są niczym nadzwyczajnym, dla lamp studyjnych są one dłuższe i często podawane jako T=0,5 ( czyli czas połowy wyładowania lampy), ale i tak są one dość krótkie ( przykładowo T-0,5 =1/2000s ) by zamrozić nie tylko ruch istoty żywej, ale nawet pocisku.
    W warunkach studyjnych ( gdzie nie ma światła zastanego) czas nie ma praktycznie znaczenia, można ustawić sobie 1/125s ( wartość mieszcząca się w czasie synchronizacji migawki) na stałe, a resztę regulować przesłoną i mocą lamp ( ISO oczywiście natywne).
    Skoro jak napisałeś, otrzymałeś nieostre zdjęcie, to znaczy, że obiekt poruszył się w trakcie naciskania spustu migawki (albo miałeś w ekspozycji sporo światła zastanego); oczywiście nie mówimy tutaj o błysku na drugą kurtynę, bo to zupełnie inna para kaloszy.
    A opis i zdjęcia bardzo fajne

  5. #15

    Domyślnie

    Spoko Art Erie, jutro (znaczy dziś) będę udowadniał, że nie jestem wielbłądem, a jeśli mi się nie uda, to poszukam garbów.

    Jeśli ryby były poruszone, znaczy, że jakiś udział zastanego był (a przecież pisałem, że pod warunkiem, że go nie ma, a powinno nie być, bo nic do zdjęcia nie wnosi -- owszem, łatwiej ostrość ustawić -- i pewnie nie było, po skróceniu czasów, bo przecież pisałem aby czas był na tyle krótki aby odciąć zastane).

    Błysk na drugą kurtynę nie wiele zmieni gdy zastanego będzie w ekspozycji zero. Druga czy pierwsza kurtyna mają znaczenie dopiero w przypadku udziału zastanego.
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  6. #16
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez donkiszot Zobacz posta
    [...]Błysk na drugą kurtynę nie wiele zmieni gdy zastanego będzie w ekspozycji zero. Druga czy pierwsza kurtyna mają znaczenie dopiero w przypadku udziału zastanego.
    Zmieni o tyle, że jeśli ustawisz odpowiednio długi czas, to model przed wyzwoleniem błysku na drugą lamelkę, nie tylko może się "oddalić w siną dal", ale może też przebyć drogę przez układ pokarmowy współlokatora

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Art Erie Zobacz posta
    Skoro jak napisałeś, otrzymałeś nieostre zdjęcie, to znaczy, że obiekt poruszył się w trakcie naciskania spustu migawki
    no stary a Ty myślałeś ze co ?.... przecież te ryby nie są z plastiku .... one nawet jak na chwilę "znieruchomieją" - czyli nie zapieprzaja jak małe samolociki - to ruszają skrzelami bo oddychają, lekko się przemieszczają bo nawet w akwarium jest prąd wody i cały czas ruszają płetwami aby korygować swoją pozycję .... czyli cały czas są w ruchu i pisząc że one mi przypozuja i znieruchomieją nie miałem na mysli tego że zamienią sie w kamień ...... a skoro cały czas są w ruchu to muszę dobrać taki czas migawki aby ten ruch zamrozić ... i błysk ma tu niewiele do tego ... błysk mi słuzy do prawidłowego naświetlenia foty w zależności od zadanego iso czasu i przysłony .... a wspominane przez donkiszota czarne tło w dużej mierze otrzymuje poprzez ukierunkowanie błysku od góry przez co doświetlam rybę a tło pozostaje bardziej w "cieniu".... przecież pisałem że gdybym błyskał centralnie od przodu to bym doświetlił i rybę i tło
    głównie lotniczo www.spfl.pl

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez donkiszot Zobacz posta
    Jeśli ryby były poruszone, znaczy, że jakiś udział zastanego był (a przecież pisałem, że pod warunkiem, że go nie ma, a powinno nie być, bo nic do zdjęcia nie wnosi -- owszem, łatwiej ostrość ustawić -- i pewnie nie było, po skróceniu czasów, bo przecież pisałem aby czas był na tyle krótki aby odciąć zastane).
    no to widzisz - zagatka się wyjaśniła ..... oczywiście ze światło zastane też w akwarium było
    Cytat Zamieszczone przez donkiszot Zobacz posta
    (a przecież pisałem, że pod warunkiem, że go nie ma,).
    dosłownie tego nie napisałeś ....

    Wracając do tematu
    Światło zastane do tych zdjęć wnosi mało [poza tym z muszlą] ale do wykonania takich zdjeć jest konieczne ... przeciez nawet w studio focąc modelki tez się uzywa świateł "pilotujących" aby wiedzieć co i jak ....
    tak samo przy tych zdjęciach, raz że jest konieczne do ustawienia ostrości - nie jak napisałeś ze łatwiej ustawić ostrość - w akwarium nad którym są zgaszone wszystkie światła jest ciemno jak u murzyna w d.... i zapomnij o sensownym ustawieniu ostrości - w dodatku po ciemku ryby się zachowują zupełnie inaczej i o takich zdjeciach tez mozna zapomnieć ....
    wiec fajnie ze macie super wiedzę na temat błysku ale chyba nigdy nie fociliśie nic w akwarium ...

    wiec aby było jasne ... podczas wykonywania tych zdjęć - zawsze akwarium było oświetlone również swoim standardowym oświetleniem zamocowanym w pokrywie lub szafce nad akwarium ... i tak przykładowo
    na focie z muszelką była to tylko jarzeniówka 18W, ale np na pierwszych trzech fotach to w szafce było zamontowane" 2x jarzeniówka 36 W + Oprawa metalohalogenowa 300Wbo jest to akwa 720 litrów

    czy teraz wszystko sie wyjaśniło ?
    Ostatnio edytowane przez MarS ; 16-01-2013 o 03:12
    głównie lotniczo www.spfl.pl

  9. #19

    Domyślnie

    Nic się nie wyjaśniło. I wcale nie chodzi tu o przechwałki na wiedzę (bo Twoje doświadczenie w akwarystyce i w fotografii mieszkańców akwariów pewnie ma się do mojego jak Rysy do Kopca Kraka), ale o niewprowadzanie czytelników w błąd. Po zdjęciach widać gdzie jest błysk, a gdzie zastane (nawet po barwie światła, bo filtr dla ocieplenia błysku nie został założony -- chyba, że się sromotnie mylę?).

    Po prostu praktyka była na styku teorii i udało Ci się wybrnąć z sytuacji w sposób słuszny, tylko z tego co piszesz, to nie do końca wiesz co się stało.

    Uwierz, że wiem jak jest w akwarium i jak się zachowują ryby kiedy śpią. Przeczytaj jeszcze raz mój pierwszy post, a zobaczysz, że pisałem jak sprawdzić czy zastane bierze udział w ekspozycji, czy nie, a jeśli nie, to znaczy, że go nie ma (na zdjęciu, bo przecież jest).

    Jutro (znaczy dziś) postaram się zrobić zdjęcia, o które prosiłeś. Może będzie łatwiej.
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  10. #20

    Domyślnie

    donkiszot, ja kapuję o co Tobie chodzi ... i dla mnie sprawa się wyjaśniła .... i nie musisz nic udowadniać ...
    po prostu piszemy o dwóch odmiennych sprawach o nazwijmy to dwóch różnych metodach błyskania ....
    .... ja w teorii mocny nie jestem więc nie wiem na ile teoria zetkneła się z praktyką ... nie powiem Ci jaki jest stosunek błysku do zastanego na tych zdjęciach, bo po prostu nie wiem i nie mam zamiaru sie dowiadywac - oczywiscie błysk jest przeważający ale czy to jest 90% błysku a 10% zastanego czy też 75/25 czy 95/5 nie mam pojęcia .... natomiast wiem ze przy tej "mojej" metodzie muszę tez pilnowac czasu naświetlania - bo w przypadku szybszego ruchu ryby otrzymywałem rozmaz - w więc zgodnie z teorią o której piszesz skoro wychodził rozmaz to w ekspozycji brało też w jakims stopniu udział światło zastane - być moze było to na pograniczu tych "metod" ale jednak nie odcinałem całkiem światła zastanego .... chyba dobrze pisze ? choć w teorii mocny nie jestem

    Nigdzie nie pisze ze moja metoda jest jedyna - pewnie można próbować to robić Twoją metodą

    Piszesz o wprowadzaniu w błąd - ale to Ty ogladając te zdjecia [nie znając warunków i wszystkich aspektów powstania tych zdjec] wysnułeś błędne przypuszczenie żę mogły zostać zrobione tylko w sposób kiedy błysk całkowicie zastępuje zastane .... ponieważ tak nie było i ponieważ w tej fotografii nie szedłem w tym kierunku to dlatego się zjeżyłem kiedy napisałeś ze czas nie ma znaczenia - bo dla mnie ma .... i nie pomyślałem ze Ty pomyslałes o czymś innym niz ja myslałem tak wiec myslielismy o nazwijmy to innych technikach ...
    a widzę że zasugerowałeś sie tym czarnym tłem [tak mi się wydaje] wieć gwoli wyjaśnienia na jednej focie ryba jest na tle niebieskim bo to był zbiornik"reprodukcyjny" a tylna szyba było oklejona błekitną folią .... natomiast z pozostałych fot większosc była robiona w moim akwa gdzie za tło mam płytę ciemnoszarego granitu, i naprawde nie musiałem sie super mocno wysilać aby toto wyszło czarne na posostałych "czarnych" było zapewne tło również ciemne

    tak na marginesie to chyba jednak zeszliśmy z tematu bo miało byc o rybkach a wyszło o błyskaniu
    głównie lotniczo www.spfl.pl

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •