Close

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 72
  1. #1

    Question Własny serwer dedykowany - jak to zrobić? Czy to może byc tanie?

    Witam,

    Jak wiecie albo i nie, prowadzę firmę w której m.in. tworzę serwisy www, sklepy czy witryny-wizytówki. Obecnie opłacam serwer współdzielony w nazwie, i co by dużo nie gadać ogólnie jestem zadowolony. Stron jednak przybywa, więc limity (np dzienny limit czasu zużycia procesora przez skrypty php/cgi) pewnie niedługo będą doganiane, albo i przekraczane. Do głowy przychodzi mi od niedawna 1 pomysł - własny serwer dedykowany wpiety w jakąś serwerownię na zasadzie kolokacji (ja kupuję sobie serwer, konfiguruję, wpinam w jakiejś serwerowni i tam mogę dane trzymać).

    Druga strona medalu - przeczytałem kilka artykułów i wielu ich autorów odradza coś takiego z uwagi na zbyt dużą odpowiedzialność i brak wakacji (jak coś padnie o 3 rano to trzeba do serwera jechać o 3 rano i wymieniać, nie ważne czy jestem w domu czy na wyjeździe w górach).

    Nie chciałbym byc jednak aż tak negatywnie nastawiony, w związku z czym mam kilka pytań:

    1. Na początek trzeba kupić serwer i nauczyć się jego obsługi stawiając na nim przykłądową stronkę. Oczywiście muszę kupić taki który później uciągnie kilka innych stronek (mało wymagających) na niego wrzuconych. Tu pytanie czy serwery do 1000zł na starszych Xeonach z 2-4GB ramu i 2-3 dyskach SAS 73GB są dobrym wyborem na początek? Np ten http://allegro.pl/serwer-ibm-x3650-3...869421508.html Znajomy właściciel firmy ISP powiedział że spokojnie jakiś używany IBM do tysiaka mi styknie na start...

    2. Kwestia kosztów - jak to się ma w praktyce? Ma ktoś z Was własny serwet i może się wypowiedzieć? Wiadomo że jest koszt samego serwera + drugiego identycznego (chcę mieć dwa żeby nie bawić się w jego rozkręcanie w przypadku awarii), do tego koszt wpięcia do serwerowni ze światłowodami, koszt zużycia prądu i koszt zużycia transferu - to ostatnie jest dla mnie istotne, jak to się wylicza? Znajomy coś mówił że transfer wychodzący z serwera jest nielimitowany, natomiast płaci się za to co wgrywają na serwer (w jakich ilościach) - może mi to ktoś potłumaczyć na jakimś przykładzie?

    3. Kwestia awarii - serwer będzie miał 2-3 dyski SAS po kilkadziesiąt GB, bo tyle miejsca mi styknie, będzie to RAID mirrior czyli na wszystkich 2-3 dyskach będzie to samo - jak jakiś padnie to system przelącza się na drugi, ja wpadam do serwerowni, wymieniam HDD i tyle. Jeśli padnie coś innego wymieniam całą skrzynkę, przekładając do niej te 2-3 dyski. Czy takie podejście jest ok? Czy lepiej to inaczej rozegrać?

    4. Kwestia backupu, jak to załatwić, zeby kopiować zawartość serwera codzennie na jakiś dysk zewnętrzny podpięty do serwera? jest taka opcja? Bo chyba nie muszę codziennie zachodzić do serwerowni aby wszystko skopiować szybko a nie online przez neta co by długo schodziło? Najlepiej, jak by kopiować na jakiś dysk całą zawartość 73GB SAS, więc jak piorun pierdyknie i uwali wszystkie 3 SAS to wkładam nowy, i na niego wrzucam kopię z zewnętrznego, odpalam i wszystko ma działać dalej.. Jak to załatwić?

    5. Kwestia panelu i systemu - jaki system trzeba zainstalować na tym serwerze? Ile on kosztuje? Oprócz systemu na dysku trzeba panel online do zarządzania serwerem - jaki panel jest ok i ile kosztuje? Czy to są trudne rzeczy do ogarnięcia dla kogoś kto na co dzień buduje strony www a na sprzęcie zna się dobrze?

    Więcej pytań jak mi przyjdą do głowy.. Bardzo proszę o pomoc, bo bardzo bym chciał mieć własny dedyk i całą moc dla siebie
    ;]

  2. #2

    Domyślnie

    Aeon tak patrzę na Twoje pytania i jest tylko jedna słuszna odpowiedź, nie pchaj się w to chłopie bo osiwiejesz przed wielkanocą...

    Widać, że nie masz nawet najbardziej podstawowych podstaw, zwyczajnie kwestie konfiguracyjne Cię zjedzą.

    Samo wstawienie serwera to pikus, uważam że nie dasz rady go skonfigurować tak, żeby się go dało używać. Wydasz niepotrzebnie pieniądze, wstawisz go do serwerowni za co też zapłacisz ai tak nic z tego nie będzie.

    Jeśli bardzo chcesz spróbować mam gdzieś na strychu stary serwer nie pamiętam ale ma 8 czy tam nawet więcej procków, parę GB RAMu dyski też dwa albo cztery. Chcesz spróbować to Ci go wypożyczę najakiś czas a Ty spróbujesz go skonfigurować i zobaczysz czy nie polegniesz.

    Posiadanie deska to nie łatwa sprawa...
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  3. #3

    Domyślnie

    Wiem, że to nie jest łatwe, ale jeszcze nie było takiej rzeczy, której bym się nie nauczył, jeśli mi była do czegoś potrzebna, a skoro programowania się nauczyłem sam w chacie, o sprzęcie wiem sporo, to myślę że nauka obsługi linuksa i wdrożenia/obsługi cPanelu czy plesku nie będzie jakimś kosmosem, tylko kwestią czasu. Wiesz, nie tak dawno zanim założyłem firmę składałem strony na studiach w htmlu na tabelkach, dziś używam całkiem innych rzeczy, i mimo że najczęściej są to gotowe rozwiązania, to potrafię zbudować serwis od zera i zrobić do niego panel zarządzania treścią, żeby się klient nie spocił wrzucając zdjęcia czy treści, nie ważne czy to flash, czy html, czy php. Wszystkiego można się nauczyć.

    Jaka cena wypożyczenia serwera a jaka by była cena odsprzedaży? Jak znajdziesz czas po świętach (bo teraz bym Ci tylko głowę tym zawracał niepotrzebnie) to napisz co to za procki tam są konkretnie, ile ramu i jakie dyski, masz w środku. Markę maszyny też możesz podać z modelem, jeśli to sprzęt markowy a nie składak.

    PS. I oczywiście odpowiedzi na pytania nadal mnie bardzo interesują

    PS#2. Jak już wspomniałem, w firmie zajmuję się tworzeniem stron, z miesiąca na miesiąc coraz większych (choć narazie to i tak mikroby :P), w przyszłości będę skazany na dedyki, a postawienie kilku dedyków poważnym firmom to nie małe pieniądze, tym bardziej że sama usługa dobrania dedyka, czy nowego czy używanego + jego konfiguracja + wpięcie do firmy i podłączenie do firmowych komputerów potrafi bardzo dużo kosztować, wiem to z doświadczenia bo pracowałem jako jedyny informatyk w sporej firmie importowej która musiała mieć własną mini serwerownię (3 dedyki w szafie, własne łącza biznesowe od 2 dostawców, wszelkie zabezpieczenia jeśli chodzi o prąd i bezpieczeństwo), i wiem że osoba która się tym zajmowała raz w tygodniu zarabiała sporo, a wszelkie jej przyjazdy w razie W były odpowiednio grantowane, bo to nie był pracownik wewnętrzny tylko zewnętrzna firma (jednoosobowa zresztą - nie odpowiadała za serwer bo był on własnością firmy w której pracowałem, poprostu jak coś się działo to przyjeżdżał gość i naprawiał/wymieniał/konfigurował sprzęt, nie miał stresu ze mu coś nie wyjdzie bo wtedy najwyżej zlecą to komuś innemu).

    Resumując, chcę się nauczyć obsługi tego typu sprzętu, bo w życiu napewno mi się to przyda niejednokrotnie.
    Ostatnio edytowane przez Aeon88 ; 23-12-2012 o 02:11
    ;]

  4. #4

    Domyślnie

    Spoko w wolnej chwili go wyszperam, to nie składak tylko wielgasna ciężka jak krowa profeszynal machina do wmontowania w szafę rak.

    Co do administracji to tego się uczy raczej latami niż tygodniami nie wspominając o tym że na sucho to można najwyżej many poczytać

    Odezwę się jutro albo w poniedziałek jak się na strych kopne.
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  5. #5

    Domyślnie

    EE nie byłbym takim pesymistą z tymi latami :P ale biorąc pod uwagę ilość mojego czasu wolnego to pewnie kilka miesięcy mi zejdzie
    ;]

  6. #6

    Domyślnie

    nie oplaca sie chyba ze sie jestes studentem informatyki i chcesz sie tym bawic w ramach nauki

    ja mam na dreamhost i jestem zadowolony, wszystko nielimitowane, domen podpinasz pod to ile chcesz, wychodzi tanio a jak wezmiesz sobie z kims na spolke to jeszcze taniej

    jak cos to podam kod rabatowy

  7. #7

    Domyślnie

    Naprawde chcesz sie w to bawic? Nie oszczedzisz na tym, a osiwiejesz. Chyba, ze chcesz sie po prostu tego nauczyc.

  8. #8

    Domyślnie

    Każdy większy serwis WWW musi pracować na dedyku, bo wszelkie nazwy czy dreamhosty się uginają jak tylko zaczniesz limity przekraczać, a przekroczyć je nie jest trudno (mam na nazwie - największym hostingu w polsce - dosłownie kilka stronek z dość małą liczbą odwiedzających a już zużycie procka w luźniejsze dni (np wolne od pracy gdzie ludzie więcej siedzą na kompie) sięga 1,5h z 6h dostępnych na dobę, a to dopiero kilka stronek, co będzie jak umieszczę kolejnych kilka w tym jakieś większe sklepy czy jakies forum??? Dziwię się że mi to odradzacie... Umiejętność dobierania takich maszyn, konfiguracji i wdrażania w firmach to coś co będzie bardzo przydatne w firmie takiej jak moja, dlatego chcę się tego nauczyć, a jeśli dobrze mi będzie szło również korzystać z tego typu rzeczy umieszczając tam strony które zrobię. Zresztą, zastosowań takiej wiedzy mam kilka, nie będę się rozpisywał nad tym bo to nie ma sensu.

    Chcę się tego nauczyć, więc proszę Was, odpuścmy temat czy warto, znam plusy i minusy, ale to nadal tylko teoria, chcę poznać praktykę, koszty nie są drogie na początku więc warto spróbować (mały słaby serwer kosztuje grosze). Kto wie, może kiedyś zahostujecie u mnie swoje strony :P hehe
    ;]

  9. #9

    Domyślnie

    Nie wiem ile to jest "kilka" ale jeśli te klika ma takie zużycie procesora, to prawdopodobnie są niezbyt optymalnie napisane, na dodatek serwerownia w nazwie 'prawdopodobnie' ma ciut wydajniejsze serwery niż te za klika stówek i może się okazać, że przy takim dociążaniu serwera na tym tanim za klika stówek będziesz miał problemy z wydajnością

    No nic, odezwę się jak wlezę na strych (ale przyjechać po to będziesz musiał sam - 'krowa' waży tyle co ja...).

  10. #10

    Domyślnie

    Aeon88 - weź więc hosting w innej firmie, np: http://www.progreso.pl/hosting/ albo vps-a w http://www.megiteam.pl/oferta/serwery-vps/ jeśli tak bardzo potrzebujesz czegos mega. utrzymanie jednego (sic!) serwera w jakimś datacenter będzie na pewno dużo droższe niż vps.

    Poza tym - jak takie masz zuzycie na 'małych stronkach' - to, powodzenia. są na pewno nieoptymalne sam na jednym wspoldzielonym posiadam duzo wiecej serwisów nawet rozbudowanych i nigdy nie było zadnego problemu.
    trochę złomu w dużym plecaczku.

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •