Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Czy te zdjęcia nadają się gdzieś, gdziekolwiek poza koszem?

    Witam
    Chciałbym robić dobre zdjęcia. Przeglądam forum, różne strony, pożeram teorię tonami i widząc po tym co robię teraz a co robiłem kiedyś wiem że się poprawiłem. Wiele wskazówek otrzymałem od P. Postrożnego. Ale to jeszcze nie jest "to coś dobre". Poniżej przedstawiam 5 zdjęć: 3 z wigilii szkolnej, 1 z "11 listopada" i zdjęcie siostry. Proszę o ocenę, czy coś można z nimi poprawić czy poprostu wrzucić do kosza
    1.2.3.4.5.

  2. #2
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    Na facebuka na pewno się nadają.

  3. #3

    Domyślnie

    wszystko sie da poprawić, no może prawie jednak nie chce robić zdjęć wyłącznie "na facebuka". Jakieś rady ? jakie popełniłem błędy? jak to poprawiać?

  4. #4

    Domyślnie

    Przede wszystkim, wszystkie nadają się do obróbki.
    A co poprawić - na początek:
    1) korekta naświetlenia
    2) balans bieli
    3) ostrość
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    ahm, a co dalej ? Ostrość poprawić na każdym zdjęciu czy tylko na 4?
    Ostatnio edytowane przez Wolves ; 22-12-2012 o 19:27

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wolves Zobacz posta
    ahm, a co dalej ? Ostrość poprawić na każdym zdjęciu czy tylko na 4?
    W każdym - wszystko co napisałem tyczy się wszystkich zdjęć.

    Co do ostrości, to wiedz, że zmniejszając zdjęcia traci się na ich ostrości i po zmniejszeniu powinno się je odpowiednio wyostrzyć. Tak więc problem może być tylko w tym, ale to nie zmienia faktu, że są mało ostre.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    Ok. Coś jeszcze do poprawy ? czy kadrowanie jest "poprawne" ?

    P.S. czy ostrzenie może wynikać z słabego body d3000 i obiektywu kit 18-55?
    Ostatnio edytowane przez Wolves ; 22-12-2012 o 20:34

  8. #8

    Domyślnie

    Ja tam za bardzo się nie znam ale jeżeli mogę dać jakąś radę to przede wszystkim nie używaj lampy błyskowej na wprost.Kontroluj głębie ostrości,dobieraj ciekawsze tło na którym nie ma bałaganu i nie będzie odwracało uwagi od głównego motywu.A niestety tego u Ciebie brakuje szczególnie na 1,2,3 i 5.Co do kadrowania to jeszcze daleka droga przed tobą.Narazie to są zwykłe pstryki.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wolves Zobacz posta
    Ok. Coś jeszcze do poprawy ? czy kadrowanie jest "poprawne" ?

    P.S. czy ostrzenie może wynikać z słabego body d3000 i obiektywu kit 18-55?
    Aparat nie ma wpływu na ostrość (z wyjątkiem matryc bez filtra AA - jak D800, Pentax K-5IIs).
    18-55VR też nie jest aż tak mydlany - mz jest to wina niepoprawnego przetwarzania zdjęć, albo za słabego wyostrzenia w aparacie/obróbce.
    Filtr AA rozmywa lekko obraz, przez co często wymagane jest lekkie wyostrzenie zdjęcia. Jak również po każdej zmianie rozmiaru powinno się odpowiednio wyostrzyć zdjęcie.

    Co jeszcze poprawić - operowanie lampą błyskową:
    1) są 3 tryby pomiaru światła - wszystkie wpływają na to jak działa TTL
    2) są 2 tryby pracy TTL - iTLL oraz iTTL-BL. Poczytaj czym się różnią i jak je prawidłowo używać
    Jak robisz z wbudowaną lampą lub taką, która nie ma wyboru, to przy matrycowym i centralnym działa iTTL-BL, przy punktowym iTTL. Jak ma wybór, to dla matrycowego i centralnego możesz wybrać tryb. Przy punktowym tylko iTTL.
    3) Zwracaj uwagę na kolory w kadrze - dużo białego może powodować niedoświetlenie twarzy, czarnego prześwietlenie - ważne odpowiednie dobranie pomiaru światła.

    Zwracaj też uwagę na używane parametry ekspozycji - ISO, czas, przesłona oraz tryb pomiaru:
    zdj. 1. - ISO 800, czas 1/25, tryb manual - na zdjęciu brak czegokolwiek, co wymagałoby tak wysokiego ISO i dość długiego czasu, jak na lampę (błysk trwa do 1/300 s). Zastosowanie dość wysokiego ISO i długiego czasu może tylko powodować poruszenie na zdjęciu, a przy tym konkretnym dodatkowo złapanie światła zastanego. Pomiar centralny - przy dużej ilości czerni spowodował prześwietlenie twarzy. Podejrzewam, że w tym przypadku lepiej sprawdziłby się punktowy z punktem na twarzy.

    zdj. 2. Również ISO 800 - mz za wysoko, tryb manual... lepiej byłoby ustawić preselekcję przesłony. Szczególnie, że na D3000 o wiele wolniej zmienia się parametry przy manualu niż na puszkach z dwoma pokrętłami.

    zdj. 3. f=18mm, przesłona f/5.6 - za wysoka, przy takim zdjęciu przesłona raczej mniejsza - f/3.5 byłaby lepsza.
    Znowu ISO 800... Co do lampy - ja bym użył pomiaru matrycowego oraz preselekcji przesłony (A).

    zdj. 4. Znowu program manual - przy zdjęciach ma zastosowanie, jeśli używasz długich czasów (np. 1/10, 1/2) oraz gdy ważne jest odpowiednie złapanie światła zastanego. W tej sytuacji zupełnie nie uzasadnione bawienie się w manual, bo i tak nie ma to wpływu na zdjęcia.

    zdj. 5. AF-A i automatyczny wybór punktu - mogą tylko zepsuć zdjęcie, gdy aparat wybierze inny punkt niż chcesz.
    Znowu ISO 800... znowu pomiar manualny - po co tak sobie utrudniasz życie...

    Co do ISO - im wyższe tym większy szum i tym bardzie aparat odszumia zdjęcia. Szczególnie, że d3000 szumi już wyraźnie przy ISO 800.
    Zdjęcia są nieostre z powodu ich odszumiania.


    Co do kadrowania - jest wiele zasad, warto o nich przeczytać. Ja niestety nigdy nie potrafiłem ich spamiętać i kadrowanie robię tak jak mi się podoba.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    GonzoG fajnie mu to napisales

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •