Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 17 z 17
  1. #11
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2010
    Miasto
    WOT-Wieś Obok Torów
    Posty
    135

    Domyślnie

    Czy ktoś używał izopropanolu do czyszczenia matrycy? Używam to do czyszczenia laserów DVD i jest ok, ale matrycy nie czyściłem.
    „Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”. - JP II

  2. #12

    Domyślnie

    Zwykłego izopropanolu nie radzę stosować - zostawia smugi. Musi to być izopropanol specjalny o najwyższym stopniu czystości.
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

  3. #13

    Domyślnie

    Z racji, że w moim D300 nigdy nie była czyszczona matryca i przy większych przysłonach miałem trochę paprochów na fotkach więc wczoraj wziąłem się za czyszczenie i przyznam szczerze, że jak komuś nie trzęsą się ręce jak 90-latkowi to sobie poradzi. Najpierw kupiłem na pewnym serwisie aukcyjnym Płyn Rotin do optyki do tego dokupiłem szpatułki do matrycy oraz gruchę silikonową i wczorajszy efekt czyszczenia rewelacyjny.
    Wzorowałem się na tym filmiku z YT: http://www.youtube.com/watch?v=jibYZZ9hF58

    Szpatułka idealnie dopasowana do całej powierzchni matrycy z materiału bezpyłkowego a o płynie Rotin naczytałem się na naszym forum więc stąd decyzja o jego zakupie. Trochę delikatności i polecam czyszczenie we własnym zakresie.
    Ostatnio edytowane przez raftik ; 02-11-2012 o 09:17

  4. #14

    Domyślnie

    Stwierdziłem, że syf na matrycy urósł do rangi problemu i postanowiłem podziałać. Myślałem o użyciu odkurzacza z wąską ssawką zamiast gruszki - wyciąga powietrze, zamiast wdmuchiwać, wiec powinien zadziałać lepiej

    Gdyby się okazało, że to za mało, to czy wystarczy izopropanol wysokiej czystości i ściereczka do optyki przyklejona na kawałku plastiku?
    aha: jak wyczyścić uświnioną matówkę?
    S5pro, 35-70/2.8, 50/1.8D, YN460II.
    Thinkpad X200.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez weller Zobacz posta
    W przyszłości zamierzam również wyczyścić matryce wacikiem. A malkontenci niech mi udowodnią, że jakość zdjęć jest gorsza od aparatu, w którym matryca nie była nigdy czyszczona lub czyszczona inną droższą metodą.
    To czyść ale nie proponuj tego innym bo to najgorsza z możliwych metod.

    Cytat Zamieszczone przez weller Zobacz posta
    Nie chce tutaj się przepychać argumentami ale zaolejonej matrycy w D600 nie czyściłbym wacikiem :P
    I nie powielaj bzdur bo w D600 nie ma żadnego problemu z olejem.
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez weller Zobacz posta
    Ja czyściłem wacikiem kosmetycznym na sucho (takim do ucha) w D300 i w D50, żadnych problemów. Matryca jak nowa polecam tą metodę. Oczywiście należny to zrobić bardzo delikatnie.
    Tez zrobilem tak raz i niiiiigdy wiecej.
    Zamiast 10 paprochów miałem 1010
    Cytat Zamieszczone przez weller Zobacz posta
    Takimi płaskimi łopatkami można tez uszkodzić matryce, powstają mikro pęknięcia podczas chwytania brudu.
    Heee?
    Możesz podać zrodlo tej tezy?

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 6868 Zobacz posta
    Tez zrobilem tak raz i niiiiigdy wiecej.
    Zamiast 10 paprochów miałem 1010
    No u mnie nie było tego efektu. Coś mi się przykleiło do matrycy i nie chciało odczepić, to delikatnie to zebrałem z niej, nie szlifowałem wacikiem, nie tarłem nim o matryce itd. żeby była jasność.


    Cytat Zamieszczone przez 6868 Zobacz posta
    Heee?
    Możesz podać zrodlo tej tezy?
    To jest to samo źródło, w którym są informacje o rysujących wacikach.
    Coraz mniej Nikona.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •